Zaparcia – jak sobie z nimi radzić?

Zaparcia są złożonym problemem, który występuje bardzo często zwłaszcza u kobiet. Choć przyczyn ich powstawania może być wiele, jednoznaczne ustalenie tej głównej bywa trudne. Tymczasem zaleganie treści pokarmowych i utrudnione wypróżnianie bywa źródłem silnego dyskomfortu, który w negatywny sposób wpływa na codzienne funkcjonowanie, często mocno je utrudniając. Jak sobie radzić z zaparciami i gdzie szukać pomocy?

Skąd się biorą zaparcia?

Trudności z regularnym wypróżnianiem się, określane mianem zaparć, to bardzo powszechny problem, który pojawia się u osób w każdym wieku. Najczęstszą jego przyczyną jest niewłaściwa dieta, uboga w błonnik, w której dominuje żywność wysokoprzetworzona oraz potrawy ciężkostrawne, zawierające duże ilości tłuszczu.

--- REKLAMA ---

Do powstawania zaparć przyczynia się też niewystarczające nawadnianie organizmu, a także zbyt mało ruchu. Zaparcia oprócz tego, że dość mocno uprzykrzają życie, mogą również prowadzić do rozwoju poważniejszych schorzeń i dolegliwości, jeśli występują przez dłuższy czas. Z tych powodów nie można ich bagatelizować.

Sposoby na zatwardzenie

Jeśli kłopoty z wypróżnianiem występują sporadycznie, nie powinny stanowić źródła niepokoju. Zazwyczaj są one bowiem wynikiem zmian w diecie lub braku wystarczającej ilości błonnika w spożywanych pokarmach. W takiej sytuacji zatwardzenie zazwyczaj mija samoistnie. Wystarczy powrót do zdrowych nawyków żywieniowych i zbilansowanych posiłków.

Podobnie sytuacja wygląda wówczas, gdy zatwardzenia pojawiają się na skutek ograniczenia lub zaprzestania aktywności fizycznej. Brak ruchu i siedzący tryb życia bardzo mocno wpływają bowiem na pracę jelit i mogą przyczyniać się do problemów z wypróżnianiem. Powrót do aktywności pomoże uporać się z zatwardzeniem.

Jeżeli jednak kłopoty z wypróżnianiem zdarzają się często, poza ustaleniem źródła ich powstania można sięgnąć po środki, które ułatwią i przyspieszą wypróżnienie.

Xenna na zaparciapoznaj moc ziołowej herbaty!

Nie zawsze zmiana nawyków żywieniowych i zwiększona aktywność fizyczna okazują się być wystarczającym sposobem na eliminację zaparć. Zdarza się, że przywrócenie prawidłowego cyklu wypróżnień wymaga dodatkowego wsparcia. Wtedy z pomocą przychodzi Xenna.

Xenna to lek przeczyszczający dostępny w formie tabletek oraz herbaty do picia (Xenna herbata), który usuwa zaparcia. Zarówno Xenna w tabletkach, jak i Xenna herbata zawierają naturalne składniki o działaniu przeczyszczającym, które rozpuszczają masy kałowe, jednocześnie pobudzając naturalne ruchy jelit i ułatwiając w ten sposób wypróżnianie. Preparat nie powoduje nagłych skurczy mięśni i uczucia silnego parcia.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
darko2356
darko2356
1 rok temu

Przyczyna zaparć często tkwi w naszej psychice. Przez wiele lat, bardzo wstydziłem się załatwiać poza domem. Przed skorzystanie z publicznego WC ogarniało mnie takie chorobliwe poczucie wstydu, że drżały mi mięśnie ud i łydek, a na twarzy byłem cały czerwony… W końcu pogadałem o tym z mamą. Powiedziała mi, że czasem też robi kupę w pracy, gdy jej się zachce. I nie się czego wstydzić. Dobrze, że mi to już przeszło. Czasem w pracy dziewczyny wchodziły do toalety po mnie, jak zrobiłem tam kupę, więc… Luzik!