Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że obróbka ceramiki i gresu jest prostym zadaniem, jednak w rzeczywistości można napotkać różne problemy, których rozwiązanie od dawna zostało opracowane przez wielu mistrzów. Nawet jeśli używasz profesjonalne tarcze diamentowe – jest to tylko połowa sukcesu, a druga połowa – to twoje umiejętności zawodowe. W tym artykule szczegółowo przeanalizujemy różne metody cięcia płytek na elektrycznych przecinarkach do płytek i szlifierkach kątowych, ponieważ są to najczęstsze rodzaje urządzeń do cięcia płytek, a także omówimy różne problemy, pojawiające się podczas obróbki płytek i opcje ich rozwiązania.
Cięcie płytek na przecinarce do płytek
Na elektrycznych przecinarkach do płytek stosuje się tarcze diamentowe 200, 230 i 250 mm. Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią tarczę do swoich zadań. Jeśli płytka zostanie ułożona bez elementów dekoracyjnych, a jej krawędzie będą widoczne – należy używać tarcze diamentowe, które są przeznaczone do czystego cięcia. W przypadku, gdy cięte krawędzie płytek będą ukryte – możesz kupić tańszą tarczę diamentową.
Przez wiele lat obróbki płytek mistrzowie opracowali kilka metod cięcia, które pasuję dla poszczególnych rodzajów przecinarek do płytek:
- Cięcie czołowe. Cięcie czołowe oznacza, że tniemy płytkę na całą jej grubość. Korzystając z tej metody, możesz oprzeć tarczę na specjalnym pasku oporowym przecinarki do płytek (po uprzednim sprawdzeniu jego prostopadłości) i odciąć obrabiany przedmiot. W przypadku braku prostopadłości między paskiem a tarczą, nie należy używać pasek oporowy. W takim przypadku konieczne jest ustawienie płytki prostopadle do tarczy i zamocować za pomocą zacisków. Taki rodzaj cięcia stosuje się w przecinarkach do płytek typu mostowego, gdzie podajemy wózek z tarczą diamentową na materiał.
- Cięcie wahadłowe. Ta metoda polega na cięciu płytek w kilku etapach ze stopniowym zagłębieniem. Pierwsze cięcie wykonuje się na głębokość 2-3 mm, następnie głębokość wzrasta, aż materiał zostanie całkowicie przecięty. Ta metoda zapewnia doskonałą prostoliniowość cięcia, a także minimalizuje odpryski i chroni płytkę przed możliwym nieprzewidywalnym rozszczepieniem, jeśli jest przepalona. Ten rodzaj cięcia można stosować na przecinarkach do płytek typu mostkowego z regulacją głębokości cięcia.
- Podawanie płytek na tarczę. Ta metoda cięcia jest stosowana w przecinarkach do płytek typu zanurzeniowego, ponieważ tarcza znajduje się w jednym miejscu i jej przesunięcie nie jest możliwe. Ponadto niektórzy rzemieślnicy używają tej metody na przecinarkach do płytek typu mostkowego do cięcia pod kątem 45 stopni.
Najczęściej rzemieślnicy używają właśnie metody cięcia wahadłowego, ponieważ pozwala on ciąć płytki czyściej i gwarantowanie prostoliniowo, chociaż zajmuje to więcej czasu.
Cięcie płytek na szlifierce kątowej
Najczęściej na szlifierkach kątowych stosuje się tarcza do płytek 125 mm, jednak istnieją również średnice 115 mm, 100 mm, a nawet mniejsze. Wybór tarczy podczas cięcia na szlifierce kątowej jest ważnym elementem. Wielu producentów dzieli tarcze do cięcia wykończeniowego, cięcia zgrubnego i obróbki pod kątem 45 stopni.
Istnieje również kilka metod cięcia dla tego typu sprzętu:
- Cięcie na całą głębokość. Najczęściej stosowana metoda, która polega na tym, że płytka jest cięta od razu na całą głębokość w 1 przejściu. Dzięki tej metodzie tarcza jest doskonale chłodzona, a jej diamenty są prawidłowo ostrzone.
- Cięcie wahadłowe. Podobnie jak w przypadku przecinarek do płytek – cięcie wahadłowe oznacza cięcie płytek w kilku przejściach. Każde kolejne przejście zwiększa głębokość cięcia, aż płytka zostanie całkowicie odcięta. Główną zaletą jest prostoliniowość cięcia, ale mogą wystąpić dodatkowe odpryski, ponieważ cięcie na szlifierce kątowej jest operacją ręczną i prawie niemożliwe jest zapewnienie prostopadłości między płytką a tarczą. Jeszcze jedną wadą takiej metody cięcia jest pogorszenie chłodzenia tarczy. W wyniku czego może bardzo iskrzyć.
Obie te metody są aktywnie wykorzystywane przez rzemieślników, ponieważ są takie cięcia, w których niemożliwe jest cięcie od razu na pełną głębokość (cięcie otworów pod zlewy lub cięcie pod inne elementy). Jednak, jeśli jest to możliwe, lepiej będzie cięcie na pełną głębokość. Taka eksploatacja tarczy diamentowej przedłuży jej żywotność.
Typowe problemy podczas obróbki płytek
Podczas obróbki płytek istnieje kilka typowych problemów, z którymi borykają się mistrzowie:
- Nowa tarcza tnie z dużymi odpryskami. Przed użyciem nowej tarczy na końcowym materiale, należy ją uprzednia wykorzystać. W tym celu można wykorzystać resztki płytek, których nie będziesz używać. Wykonaj kilka cięć (do 5 metrów liniowych), a ostre krawędzie diamentów nieco się stępią, dzięki czemu odpryski staną się mniejsze. Jeśli początkowe cięcie nie pomogło – być może kupiłeś tarczę diamentową do cięcia zgrubnego i musisz wybrać inną.
- Cięcie krzywoliniowe. Jeśli zauważysz, że tarcza nie zapewnia prostoliniowości cięcia, należy upewnić się, że maszyna jest prawidłowo ustawiona. W tym celu możesz wykonać kilka cięć metodą wahadłową. Jeśli przyczyna nie zostanie wyeliminowana za pomocą cięcia wahadłowego, najprawdopodobniej twoja tarcza deformuje się podczas cięcia, i aby rozwiązać ten problem, możesz kupić grubszą i mocniejszą tarczę diamentową.
- Tarcza tnie z iskrami i topi materiał. Podczas cięcia grubych lub mocnych gresów diamentowe powierzchnie tarczy mogą się stępić, w wyniku czego pojawia się snop iskier, a nawet efekt topnienia płytek. Aby przywrócić normalną wydajność takiej tarczy, konieczne jest naostrzenie krawędzi jej diamentów. Może w tym pomóc bardziej ścierna płytka ceramiczna lub specjalna sztabka ostrząca od TM „Mechanic” – „Abrasive”.
- Prędkość cięcia znacznie spadła. Jeśli zauważyłeś, że tarcza diamentowa tnie wszystko wolniej, a do cięcia trzeba dołożyć więcej wysiłku – należy ją również naostrzyć za pomocą sztabki ostrzącej lub płytki ceramicznej. W żadnym wypadku nie próbuj rozwiązywać tego problemu, stosując nadmierną siłę do tarczy. Może to zdeformować jej korpus i spowodować, że stanie się do wyrzucenia. Podczas korzystania z elektrycznych przecinarek do płytek takie negatywne zjawisko może wystąpić, jeśli przez długi czas nie zmieniasz płynu chłodzącego. Szlam wodny, który się w niej nagromadził, stępia krawędzie diamentów, dlatego ważne jest, aby w odpowiednim czasie zmieniać wodę w przecinarce do płytek.
Wnioski
Po opanowaniu różnych metod cięcia płytek możesz łatwo i z wysoką jakością wykonywać najtrudniejsze zadania w obróbce płytek. A wszelkie problemy, powstające podczas cięcia płytek, można rozwiązać za pomocą prostych manipulacji, które opisaliśmy w tym artykule. I pamiętaj – oprócz Twoich umiejętności zawodowych, bardzo ważne jest posiadanie wysokiej jakości i odpowiednio skonfigurowanego sprzętu, a także profesjonalnej tarczy diamentowej do płytek!