Mianem fotowoltaiki określa się proces pozwalający na przekonwertowanie energii generowanej przez słońce na energię elektryczną. Promieniowanie słoneczne jest jednym z odnawialnych źródeł energii (OZE), wykorzystywanych zarówno w przemyśle, jak i gospodarstwach prywatnych do ochrony środowiska i świadomego zarządzania budżetem.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
W uproszczeniu można powiedzieć, że dzięki panelom dochodzi do zamiany energii słonecznej w prąd stały. Następnie, falownik zamienia prąd stały na przemienny, niezbędny do zasilania sieci domowej i wszystkich urządzeń, z których korzystamy na co dzień.
Od czego zależy ilość pozyskiwanej energii elektrycznej?
Choć z fotowoltaiki można korzystać w każdym miejscu na świecie, jej efektywność zależy od intensywności promieniowania słonecznego. To z kolei zmienia się wraz z porą dnia, roku, a także stanem atmosfery i szerokością geograficzną.
Na szczęście, na niektóre czynniki określające wydajność instalacji mamy wpływ. Są to kształt, rozmiar i kąt nachylenia dachu albo przestrzeń gruntu, a także zacienienie przestrzeni i moc samej instalacji. Kluczem do sukcesu jest uzyskanie na tyle efektywnej konfiguracji, która pokryje zapotrzebowanie domu na elektryczność.
Czy na terenie całego kraju montaż fotowoltaiki jest tak samo opłacalny?
Centralna Europa, w której leży Polska, to dobry obszar z punktu widzenia opłacalności fotowoltaiki, choć nawet na tak niewielkim obszarze obserwuje się zmienne natężenie promieniowania słonecznego.
O ile w centralnej Polsce wynosi ono około 1100 kWh/m2, o tyle w miarę przesuwania się na północ, wartość spada do 1000, a nawet 900 kWh/m2.
Wprawdzie z uwagi na zmienność pór roku, na terenie Polski roczny rozkład nasłonecznienia jest nierównomierny (80% energii to miesiące wiosenne i letnie), jednak nawet w zimie prawidłowo zamontowana instalacja pokryje zapotrzebowanie na prąd.
Jak obliczyć zapotrzebowanie domu na energię elektryczną?
Powinniśmy zacząć od zsumowania rachunków za prąd tak, aby otrzymać średnie, roczne zużycie energii. Następnie należy dobrać moc instalacji w taki sposób, aby zrównoważyła ilość produkowanego prądu przy jednoczesnym uwzględnieniu upustów gwarantowanych przez ustawę o OZE. W sieci dostępne są gotowe programy, które automatycznie obliczą nasze zapotrzebowanie. Możemy także zwrócić się do konsultanta Alians OZE z prośbą o sporządzenie kalkulacji.
Czy muszę zgłaszać instalację fotowoltaiczną?
Tak, po zakończeniu montażu właściciel ma obowiązek zgłoszenia fotowoltaiki wraz z certyfikatem do operatora, który montuje licznik dwukierunkowy. Następnie strony podpisują umowę o sprzedaż lub dystrybucję energii elektrycznej. Szczegóły przyłączenia nowej instalacji do sieci energetycznej zostały uregulowane w ustawie Prawo energetyczne.
Zdecydowanie się na fotowoltaikę to inwestycja w przyszłość. Początkowe koszty szybko ulegają amortyzacji, a my możemy cieszyć się darmową energią, uniezależnieniem się od zmian cen prądu i świadomością, że przyczyniamy się do ochrony środowiska.