Leczenie uzależnień odbywa się współcześnie w warunkach bardzo komfortowych. Osobie poddanej terapii zapewnia się fachową opiekę medyczną i psychologiczną. Co ważne, w terapiach stacjonarnych zapewnione są: spokój, anonimowość i kojąca przyroda.
- Uzależnienia – co do nich można zaliczyć?
- Leczenie uzależnień – od czego zacząć?
- Mity o uzależnieniach, czyli jak nie stracić czujności.
Uzależnienie od danej substancji czy zachowania zazwyczaj zaczyna się dość niewinnie i postępuje dość niezauważalnie. Poza tym, sami uzależnieni bardzo lubią bagatelizować problem i często boją się przyznać przed sobą, że czerwona lampka informująca o tym, że coś staje się niebezpiecznym nałogiem, właśnie zaczyna się świecić. Nic w tym dziwnego, gdyż uzależniony w początkowej fazie nie przyjmuje do wiadomości, że mógłby sam z własnej woli zrezygnować z czegoś, co daje mu przyjemność, odsuwa troski czy pozwala się zrelaksować. Jak więc rozpocząć żmudny, ale możliwy, proces wychodzenia z nałogu?
Uzależnienia – co do nich można zaliczyć?
Uzależnienia mogą dotyczyć zarówno pewnych substancji, jak i zachowań. Prawdą jest, że przez długi czas głównie pod lupę były brane te pierwsze. Najpopularniejsze z tego rodzaju nałogów to uzależnienia od:
- alkoholu,
- narkotyków,
- dopalaczy,
- papierosów,
- leków etc.
To tylko niektóre z substancji, które potrafią uzależnić, jednak właśnie one należą do tych, które jako nałóg mogą wyrządzić najwięcej krzywdy i doprowadzić nawet do śmierci uzależnionej, a więc chorej osoby. Chorej, gdyż wszelkiego rodzaju uzależnienia są traktowane jak choroby. Dlatego pozbywanie się nałogów nosi miano właśnie leczenia uzależnień. Jeśli chodzi o drugi rodzaj nałogów, czyli uzależnień od pewnych zachowań, to można tu zaliczyć: hazard, gry komputerowe, seks, internet, zakupy, telefon etc.
Leczenie uzależnień – od czego zacząć?
Jak każde leczenie, także leczenie uzależnień należy zacząć od diagnozy, czyli po prostu potwierdzenia tego, że dane zachowania czy używki są dla danej osoby nałogiem. Jak już wcześniej wspomniano, sam uzależniony przeważnie oddala od siebie myśl o tym, że jest nałogowcem. Pierwszym informującym o uzależnieniu sygnałem jest to, że myśli danej uzależnionej osoby wciąż krążą wokół problematycznej używki/substancji czy zachowań. Poza tym osoba uzależniona jest w stanie osiągnąć względny spokój właśnie wtedy, gdy jej potrzeby w kwestii danej używki czy zachowania zostaną zaspokojone. W pewnym momencie nałóg staje się czymś najważniejszym – to on organizuje (czy też dezorganizuje) życie uzależnionego. Stopniowo zaniedbaniu ulegają obowiązki prywatne, rodzinne czy zawodowe. W poważnym etapie uzależnienia w życiu chorego nie ma miejsca już na nic innego jak tylko na nałóg. Dlatego, zanim zostanie osiągnięty taki stan krytyczny, należy udać się na leczenie. Leczenie uzależnień w wyspecjalizowanych klinikach https://medjol.pl/leczenie to skuteczna pomoc. Głównie ze względu na fachową opiekę, ale także dzięki temu, że leczenie stacjonarne izoluje uzależnioną osobę od czynników zewnętrznych, które mogą zaostrzać stan chorego. Leczenie w takiej klinice jest kompleksowe i holistyczne, a więc takie, które skupia się na zdrowiu człowieka zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej.
Mity o uzależnieniach, czyli jak nie stracić czujności
Mimo że o leczeniu uzależnień mówi się coraz więcej i wiedza o nich też jest coraz szersza, to wokół nałogów krąży też wiele mitów. Do najbardziej popularnych należy między innymi twierdzenie, że na przykład alkoholik musi pić codziennie. Drugim powielanym mitem jest to, że osoba uzależniona nie jest w stanie się powstrzymać od danego zachowania w sytuacji sprzyjającej. Otóż zarówno jedno, jak i drugie nie jest prawdą.
Jak widać, problem uzależnień jest problemem bardzo szerokim i delikatnym. Na pewno w tym temacie należy zachować czujność i zareagować jak najwcześniej.