Przegroda nosowa to ścianka o długości około 10 cm, zbudowana z części błoniastej, chrzęstnej oraz kostnej, biegnąca od czubka nosa aż do części nosowej gardła. Jest wyścielona błoną śluzową, która bierze udział w procesie oczyszczania i nawilżania wdychanego powietrza. Przegroda dzieli jamę nosową na dwie części, tj. lewą i prawą „dziurkę”.
W idealnej sytuacji przegroda w nosie jest prosta i ułożona symetrycznie, dzięki czemu przepływ powietrza jest niezakłócony, a oddychanie przebiega prawidłowo. Okazuje się jednak, że u większości ludzi przegroda nosowa jest mniej lub bardziej skrzywiona, co może powodować szereg dolegliwości. W niektórych przypadkach asymetria jest widoczna gołym okiem, ponieważ dochodzi do kompensacyjnego przerostu małżowiny nosowej.
Krzywa przegroda nosowa – przyczyny powstawania.
Przyczyn skrzywienia przegrody nosowej może być kilka:
- Wada wrodzona.
Powstaje na etapie życia płodowego na skutek zaburzonego wzrostu części kostnej twarzoczaszki oraz części chrzęstnej wewnątrz nosa. Może powstać w ciąży podczas obracania się płodu.
- Wada nabyta.
- Deformacja podczas porodu.
Do skrzywienia przegrody nosowej może dojść w trakcie porodu na skutek nieprawidłowego ułożenia płodu lub kiedy główka dziecka przeciska się przez kanał rodny. Noworodki po porodzie często mają spłaszczony nosek, ale na ogół w ciągu kilku tygodni przegroda nosowa ulega samoistnemu wyprostowaniu. Jednak u niektórych dzieci, część tkanek nie wraca na swoje miejsce, na skutek czego przegroda pozostaje asymetryczna.
- Uraz mechaniczny.
Skrzywienie przegrody może być następstwem złamania nosa. Wszelkie urazy powstałe w wyniku uderzeń w okolicy twarzoczaszki, na skutek wypadków komunikacyjnych, upadków, uprawiania sportów kontaktowych czy też u dzieci – podczas zabawy, mogą prowadzić do skrzywienia przegrody.
Najbardziej narażone są osoby do 25 roku życia, bo do tego momentu kształtuje się przegroda nosowa.
Krzywa przegroda nosowa – objawy i dolegliwości.
Skrzywienie przegrody nosowej zazwyczaj nie jest widoczne gołym okiem i daje dość nieswoiste objawy, takie jak:
- uczucie zatkanego nosa,
- uczucie ucisku w nosie,
- uczucie wysuszenia nosa,
- krwawienia z nosa bez przyczyny,
- u dzieci – nadmierne ślinienie się połączone z oddychaniem przez usta,
- bóle głowy i twarzy,
- zaburzenia snu,
- głośny oddech i chrapanie w nocy,
- zatykanie uszu,
- pogorszenie węchu,
- nawracające infekcje górnych dróg oddechowych: zapalenie zatok, zapalenie gardła, zapalenie ucha środkowego.
Asymetria przegrody nosowej może też prowadzić pośrednio do bezdechu sennego, który powoduje niedotlenienie organizmu, a w konsekwencji wieczne uczucie senności i zmęczenia.
Krzywa przegroda nosowa – diagnostyka i leczenie.
Jeślicierpimy z powodu wyżej wymienionych objawów, warto udać się do otolaryngologa. Lekarz już podczas standardowego badania wziernikiem laryngologicznym będzie w stanie ocenić, czy nasze dolegliwości faktycznie wynikają ze skrzywienia przegrody nosowej. Jeśli dolegliwości są na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, lekarz skieruje nas na zabieg septoplastyki, czyli operacyjnego wykonania korekty przegrody nosowej.
Krzywa przegroda nosowa – operacja.
Krzywa przegroda nosowa to wada, którą usunąć można jedynie operacyjnie. Operacja polega na skorygowaniu skrzywionych części przegrody nosa, zarówno chrzęstnych jak i kostnych, często towarzyszy jej zmniejszanie przerośniętych małżowin nosowych przy pomocy elektrokoagulacji.
Zabieg przywraca drożność nosa i poprawę wentylacji zatok.
Szpital prywatny Salve oferuje bezpieczne i komfortowe wykonanie endoskopowego zabiegu septoplastyki w znieczuleniu ogólnym, w trybie chirurgii jednego dnia:
- zabieg trwa do 1,5 godziny i jest stosunkowo prosty i wysoce skuteczny,
- cięcie wykonywane jest wewnątrz nosa,
- po zabiegu nie ma widocznych na twarzy śladów, blizn czy zasinień,
- efekt zabiegu jest trwały.
Po zabiegu:
- należy unikać gorących kąpieli i sauny oraz odpoczywać przez minimum 1 tydzień;
- przez co najmniej miesiąc nie jest wskazany intensywny wysiłek fizyczny oraz aktywności, które mogą spowodować urazy nosa (np. gra w piłkę lub tenisa).
Jakość życia pacjentów poprawia się zauważalnie już po 3 miesiącach od operacji.