Jedną z najpowszechniejszych dolegliwości dotykających układu moczowego jest jego zakażenie. To także częsty powodów wizyt lekarskich. Choć chorobie można zapobiegać, to ignorowana i nieleczona prowadzi do powstania poważniejszych problemów. W jaki sposób dochodzi do zakażenia dróg moczowych i jak je rozpoznać?
Zakażenie układu moczowego – kto w grupie ryzyka?
Zakażenie dróg moczowych to dolegliwość, z którą zmagają się głównie kobiety, jednak nie tylko one znajdują się w grupie ryzyka. Według specjalistów każda z pań przynajmniej raz w życiu zetknęła się z tym problemem, a w przypadku 20% zakażenia mają charakter nawrotowy. Dlaczego tak się dzieje? Głównym powodem jest fakt, że kobiety mają krótszą cewkę moczową. To ułatwia bakteriom wnikanie wzdłuż cewki do samego pęcherza. Ponadto żeńskie hormony płciowe wpływają na stan błony śluzowej układu moczowego. Cykliczne zmiany ich stężenia nie są obojętne dla zdrowia dróg moczowych. Ryzyko wystąpienia zakażenia jest aż do 50 razy większe u kobiet aktywnych seksualnie.
Nie oznacza to jednak, że problem nie dotyczy również panów. Częstotliwość zachorowań wśród mężczyzn rośne wraz z przekroczeniem 50 roku życia. Przyczyną jest częstszy zastój moczu wywołany rozrostem gruczołu prostaty.
Jakie są objawy zakażenia?
W jaki sposób objawia się zakażenie układu moczowego? Występujące dolegliwości będą zależeć przede wszystkim od miejsca objętego zakażeniem oraz jego rodzaju.
- bezobjawowa bakteriuria – zakażenie przebiegające bezobjawowo, wynika ze zbyt dużego stężenia bakterii w moczu,
- objawowe zakażenie układu moczowego – w przypadku zakażenia można wyróżnić dolegliwości dolnego i górnego odcinka układu moczowego. W pierwszym przypadku do objawów należą częste i bolesne oddawanie moczu (zwłaszcza w nocy) oraz ból w okolicy nadłonowej. Z kolei w przypadku zapalenia górnego odcinka dochodzą takie objawy jak ból nerek, dreszcze, gorączka, nudności i wymioty.
- nawracające zapalenie pęcherza – objawy podobne jak w poprzednim przypadku, z tym że może pojawić się ponownie, nawet w ciągu 2 tygodni od wcześniejszego zakażenia, pomimo kuracji antybiotykowej. Po pierwszym zapaleniu do nawrotu dochodzi u około 20% kobiet.
Od zakażenia do kamicy
Zakażenia dróg moczowych nie należy lekceważyć. Taka dolegliwość może w przyszłości poskutkować poważniejszymi problemami zdrowotnymi. Częste nawroty zakażenia zwiększa ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej.
Kamienie wytwarzają się wskutek nadmiaru substancji chemicznych w moczu. Z gromadzących się w nerkach złogów wytrącającego się piasku nerkowego z czasem formują się jednolite struktury. Choroba może rozwijać się przez lata, nie dając przy tym żadnych objawów. Najczęstszym objawem jest tzw. kolka nerkowa – silny ból nerek wywołany przeciskaniem się kamienia przez układ moczowy.
Profilaktyka
W jaki sposób możemy zapobiegać zakażeniom układu moczowego? Postawą zdrowych nerek jest nawadnianie organizmu. Zalecane spożycie płynów nie powinno być mniejsze niż 2 litry na dobę. Regularny i prawidłowy przepływ moczu (tzw. diureza) pomaga oczyścić układ moczowy.
Istotne jest także wyleczenie źródła problemu. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów zakażenia dróg moczowych najlepiej udać się na wizytę do specjalisty.