Suche i zmęczone oczy to częsty problem osób pracujących przy komputerze. Oczy po długim kontakcie z monitorem bywają przesuszone, podrażnione, lekko zaczerwienione. Jak poradzić sobie z tymi dolegliwościami? Lepiej wybrać krople bez konserwantów czy maść oczną? Ile ważne są produkty do oczu od otwarcia?
Krople do oczu bez recepty – co zawierają? Jak długo można stosować krople od pierwszej aplikacji?
W aptece możemy kupić krople bez recepty dostępne jako lek lub wyrób medyczny. Jak wybrać krople do oczu na podrażnioną spojówkę? Najlepszym rozwiązaniem są krople nawilżające, które zawierają kwas hialuronowy (w postaci soli sodowej, o stężeniu 0,2 lub 0,4%), ale również roślinne składniki jak aloes, borówka, świetlik, rumianek o łagodzących właściwościach. Ciekawą alternatywą są krople żelowe, które w porównaniu do płynnych postaci dłużej utrzymują się na powierzchni oka. Jednym z elementów składowych kropli do oczu może być konserwant – jego dodatek wpływa na przedłużenie ważności kropli względem pierwszego użycia. Obecnie dostępne są jednak specjalne buteleczki, dzięki którym nie ma potrzeby stosowania środka konserwujące, a same krople mogą być stosowane 3 do 6 miesięcy od otwarcia, a niektóre nawet rok. Jeśli występuje tendencja do podrażnień lub mamy wrażliwe oczy korzystniejszym wyborem są krople bez konserwantów lub dostępne w pojemnikach jednodawkowych tzw. minimsach. Należy pamiętać by na opakowaniu uwzględnić datę pierwszego użycia i nie używać takich kropli gdy ich termin przydatności właśnie upłynął.
Kiedy i jak stosuje się nawilżające krople do oczu?
Problem przesuszonych oczu zależy m.in. od wieku (z czasem dolegliwość ta może nasilać się), charakteru pracy lub towarzyszy np. alergii ocznej. Z jakiego powodu oczy stają się podrażnione? Wraz z wiekiem czy pod wpływem stosowanych leków ilość filmu łzowego zmniejsza się. Krople do oczu posiadają właściwości powlekające, chronią przed czynnikami zewnętrznymi jak kurz czy pył. Dodatkowo łagodzą podrażnienia spowodowane niedostateczną produkcją płynu łzowego np. w zespole suchego oka. Są przydatne w przypadku mechanicznego podrażnienia oka, pomagają wypłukać ewentualne zanieczyszczenia. Pomagają w regeneracji powierzchni oka (mogą zawierać pantenol). Część kropli może być stosowana uzupełniająco w alergii – pomocne mogą okazać się krople z ektoiną. Niektóre z nich posiadają właściwości natłuszczające powierzchnię oka (są to emulsyjne krople – zawierają fosfolipidy). Składniki zawarte w kroplach do oczu stabilizują film łzowy. Krople nawilżające mogą być stosowane przy noszeniu soczewek kontaktowych (uwaga – nie dotyczy to wszystkim kropli – należy unikać kropli z konserwantami, które mogą być odpowiedzialne za mętnienie i zabarwienie soczewek kontaktowych). Krople na suche lub zmęczone oczy stosuje się kilka razy dziennie (3-5 razy).
Inne produkty uzupełniające dla właściwego nawilżenia i pielęgnacji zmęczonych oczu
Zmęczonym i suchym oczom może towarzyszyć podrażnienie powieki i wrażliwej skóry pod oczami. Aby złagodzić te objawy elementem pielęgnacyjnym są nawilżane chusteczki do pielęgnacji powiek, żel na powieki czy pod oczy. Dostępne obecnie są również płyny do oczyszczania skóry pod oczami – szczególnie przydatne dla osób z alergią. Osoby z podrażnionymi oczami mogą zdecydować się na stosowanie zamiast kropli maści ocznej lub żelu do oczu, które posiadają zdecydowanie większą lepkość i długo utrzymują się na oku. Ich minusem jest to, że tuż po aplikacji mogą wystąpić przejściowe zaburzenia widzenia jak zamglenie i niewyraźne widzenie. Są one dedykowane do stosowania na noc, w swoim składzie zawierają np. witaminę A, która wspiera regenerację.
Domowe sposoby na suche, zmęczone oczy – co zrobić i czego unikać?
Spędzając kolejną godzinę przy komputerze warto pomyśleć o swoich oczach oraz zadbać o ich higienę. Korzystając z laptopa warto robić przerwy dla lepszego odpoczynku. Nie przesadzajmy również z klimatyzacją – oczy nie lubią zimnych i zbyt intensywnych podmuchów wiatru. W ramach codziennych rytuałów można wprowadzić ziołowe okłady z rumianku, świetlika czy herbaty – pomogą złagodzić podrażnienia oczu. Istotne jest również nie nadużywanie kropli ocznych o działaniu obkurczającym naczynia, np. krople z tetryzoliną.