Test na koronawirusa pokazuje, czy to COVID-19. Prawda? Nie do końca. Każdy test bazuje na nieco innej metodologii badawczej. Jedne z nich wykrywają fragmenty wirusa, a inne elementy reakcji obronnej organizmu.
Jeśli przyjrzeć się tej tematyce bliżej, płyną z niej bardzo ciekawe wnioski. Warto mieć na ten temat ogólne pojęcie, by przypadkiem nie pozwolić sobie na nadinterpretację wyników.
Rodzaje testów na koronawirusa SARS-CoV-2.
W laboratorium można przeprowadzić trzy rodzaje testów. Diagnostyka przez długi czas opierała się wyłącznie na testach genetycznych, zwanych również molekularnymi. Pod koniec 2020 roku rekomendację Ministra Zdrowia uzyskały również testy antygenowe. W obu przypadkach badanym materiałem był wymaz z nosogardzieli. Obecnie testy antygenowe można wykonać również na podstawie próbki śliny.
Osobną kategorię stanowiły testy serologiczne. Jak sama nazwa wskazuje, materiałem badanym jest tu krew. Testy serologiczne i antygenowe są dostępne w wersji kasetkowej, dzięki czemu można je wykonać samodzielnie.
Genetyczny test RT-PCR. Na czym polega?
Testy genetyczne RT-PCR wykrywają dwie sekwencje koronawirusa SARS-CoV-2. Pozwalają więc wykryć chorobę COVID-19 w bardzo wczesnym stadium. Skuteczność tego typu testów na koronawirusa jest najwyższa. Określają, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem z niemal idealną dokładnością. Stanowią punkt odniesienia dla innych testów diagnostycznych, więc ich skuteczność określa się na 100%.
Ich jedyną wadą jest to, że mogą wskazywać wynik pozytywny nawet wtedy, gdy pacjent już nie zaraża innych. Dlaczego? Ponieważ cząsteczka RNA koronawirusa, która koduje białka wirusowe, u niektórych osób utrzymuje się nawet do 6 tygodni.
Test antygenowy. Jak wspomaga diagnozę COVID-19?
Antygenowy test na koronawirusa można wykonać zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i w domu. W tym pierwszym przypadku konieczna będzie wizyta w punkcie pobrań. W drugim – skorzystasz z testu kasetkowego, który pokazuje wynik już po 10 minutach. Pozytywny wynik testu antygenowego jest podstawą do diagnozy COVID-19 tylko wtedy, kiedy równocześnie występują objawy choroby.
Z tego względu zaleca się zrobienie antygenowego testu na koronawirusa głównie pacjentom objawowym. Choć jest to jedna ze skuteczniejszych metod potwierdzenia zakażenia także u osób, które przechodzą infekcję łagodnie.
Serologiczne badanie na koronawirusa. Kiedy warto je zrobić?
Testy antygenowe wykrywają antygeny. Testy serologiczne – przeciwciała. Jaka jest różnica? Antygeny znajdują się na powierzchni koronawirusa SARS-CoV-2. Przeciwciała są zaś wytwarzane przez nasz układ odpornościowy.
Oczywiście organizm musi najpierw wykryć infekcję, by zacząć z nią walczyć. Na początku wytwarza przeciwciała IgM. Nawet je może jednak wytworzyć najwcześniej po 5 dniach od zakażenia. U niektórych osób pierwsze przeciwciała pojawiają się nawet po 2-3 tygodniach. Czy oznacza to, że testy serologiczne nie przydadzą się do niczego?
Nie. Właśnie ten typ testów jest najlepszy do badań przesiewowych. Po tym, jak organizm wytworzy przeciwciała IgM, zaczyna stopniowo zastępować je przeciwciałami IgG. Przechowują one informacje o tym, jak walczyć z chorobą. Pozytywny wynik IgM może świadczyć o aktywnym zakażeniu, lecz trzeba to potwierdzać testem antygenowym lub genetycznym. Pozytywny wynik IgG będzie zaś dowodem, że dany człowiek przeszedł infekcję w przeszłości.
Chcesz wykonać test na koronawirusa w domu?
Nie wiesz, czy udać się na kwarantannę? Jeśli masz najmniejsze wątpliwości, lepiej pozostań w domu. COVID-19 to śmiertelna choroba, a służba zdrowia wciąż jest zbyt obciążona, by mogła udzielić skutecznej pomocy każdemu. Lepiej nie igrać z losem. Objawy możesz zgłosić lekarzowi poprzez rozmowę telefoniczną. W czasie pandemii telefoniczne konsultacje zdrowotne NFZ dotyczące koronawirusa są darmowe nawet dla osób nieubezpieczonych.
Trudno oczekiwać jednak, że przy każdym kichnięciu będziesz udawać się na kilkutygodniowy urlop profilaktyczny. Lepiej sięgnij po kasetkowe testy na koronawirus i nabierz pewności co do dalszych działań. W naszym sklepie znajdziesz tanie testy domowe, których skuteczność sięga niemal 99%. Wynik negatywny na pewno Cię uspokoi, a pozytywny skłoni do szybkiego sięgnięcia po fachową pomoc.