Kredyt gotówkowy dla spółki z o.o. – kto musi wyrazić zgodę?

Okazuje się, że instytucje bankowe współpracują nie tylko z osobami prywatnymi, ale także działalnościami gospodarczymi. Takim podmiotom niejednokrotnie potrzebny jest kredyt gotówkowy, by móc utrzymać stabilną sytuację w branży, móc się rozwijać czy przeganiać podmioty konkurencyjne.

--- REKLAMA ---

Jednym z nich jest spółka z o.o., która również może ubiegać się o tego rodzaju finansowe wsparcie. Czym różni się kredyt gotówkowy dla takiej firmy od zobowiązania udzielanego klientowi prywatnemu? Kompendium wiedzy w tym zakresie przedstawiamy poniżej.

Które spółki z o.o. mogą brać kredyt gotówkowy – ograniczenia stawiane przez banki

Na początku warto zaznaczyć, że kredyt gotówkowy dla spółki z o.o. wiąże się ze znacznie większymi formalnościami, aniżeli ten zaciągany przez osoby prywatne. Wszystko dlatego, że banki chcąc minimalizować ryzyko kredytowe, uwzględniają zdolność firmy, patrząc na szereg czynników, które mówią o kondycji finansowej prowadzonego przedsiębiorstwa. Pamiętajmy, że kredyt gotówkowy zaciągany jest przez spółki z o.o. nie tylko w celu rozwoju, ale także dla ratowania płynności finansowej, biznesowego budżetu i możliwości utrzymania się na rynku. W tej sytuacji może pojawić się problem ze spłatą comiesięcznych rat w wyznaczonym okresie. Instytucje bankowe nie chcą podejmować współpracy z klientami potencjalnie niewypłacalnymi.

O ile osoby prywatne zaciągają kredyt gotówkowy przy okazaniu zaświadczenia o zarobkach, a analityk weryfikuje jedynie raport BIK, tak w przypadku spółek zależności są o wiele bardziej szczegółowe. I chociaż każdy bank komercyjny, jaki działa na terenie naszego kraju, prowadzi własną politykę kredytową, to udaje się wyróżnić czynniki jednakowe dla wszystkich zobowiązań dla firm.

Tym samym, na finansowe wsparcie mogą liczyć spółki z o.o., które mają już ugruntowaną pozycje na rynku, cieszą się stabilnością w zakresie środków pieniężnych, którymi zarządzają. Bank sprawdzi historię kredytową firmy, a jeśli okaże się, że spółka posiada długi bądź nie spłaca innych kredytów w terminie, raczej nie ma szans na finansową pomoc.

Co ważne, kredyt gotówkowy otrzymają jedynie spółki z o.o., które generują wysokie obroty, nie odnotowały w ostatnim okresie strat finansowych, mają doświadczenie w biznesie (nie są to spółki nowe), posiadają ewentualne zabezpieczenie kredytu. Kryterium, które musi być spełnione bez względu na ofertę kredytową oraz wybraną instytucję bankową, to niezaleganie w spłacie składek ZUS oraz rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

To jeszcze nie wszystko, bo niektóre banki wezmą też pod uwagę branżę, w jakiej działa spółka (istnieją te o większym i mniejszym ryzyku finansowym). Wartością staje się także zdolność kredytowa poszczególnych udziałowców spółki z o.o. Dopiero spełnienie tych warunków pozwala rozpatrzyć wniosek o kredyt gotówkowy z decyzją pozytywną.

Kredyt gotówkowy dla spółki z o.o. – formalne warunki, które trzeba spełnić

Spółkę tworzy co najmniej kilku udziałowców, a wszelkie decyzje muszą być uzgadniane poprzez wydanie przez nich zgody. O ile każdy kredyt gotówkowy wyznacza warunki i ograniczenia zgodnie z indywidualnie prowadzoną polityką kredytową wybranego banku, tak trzeba też zaznaczyć, że istnieją formalne wymogi, które są zgodne z polskimi przepisami prawa i bez ich spełnienia żaden kredyt nie może zostać udzielony.

Ważne są kwestie zgody udziałowców, co do zaciągnięcia kredytu. W przypadku spółki z o.o. obowiązują dwie zasady. Jeśli wartość takiego zobowiązania nie przekracza połowy wartości majątku spółki, wtedy decyzję o zaciągnięciu kredytu może podjąć prezes spółki samodzielnie. Jeśli zaś kredyt jest na wyższą wartość, w takiej sytuacji niezbędna jest również zgoda Rady Nadzorczej Spółki.

Dokładnie te same podmioty muszą też zdecydować o dodatkowym zabezpieczeniu kredytu, o ile takowy jest wymagany. Do takich zaliczać się mogą poręczenia, tzw. zastaw ogólny oraz hipoteka.

Jak wybrać dobry kredyt gotówkowy dla spółki z o.o.?

Nie ma jednego dobrego kredytu gotówkowego, bo takie zobowiązanie również w przypadku finansowego wsparcia dla spółek może charakteryzować się innymi atutami i ograniczeniami. Spółka z o.o. powinna wybierać oferty kredytowe, uwzględniając własną pozycję, sytuację finansową, możliwość spłaty, ale także potrzeby i preferencje. Tylko w ten sposób udaje się dobrać kredyt gotówkowy dosłownie „szyty na miarę”.

Ponieważ propozycje ze strony banków są różne, warto porównać co najmniej kilka tych konkurencyjnych, by ocenić ich atrakcyjność i opłacalność. W tym celu przydają się narzędzia, które pozwalają dokonać oceny szybko i w jednym miejscu. Świetnym przykładem jest ranking kredytów gotówkowych dla spółek. Takie zestawienia uwzględnia najważniejsze kryteria, które mają znaczenie dla potencjalnego kredytobiorcy.

Zauważmy, że kredyt gotówkowy dla firm najczęściej jest sporej wartości, a spłata takiego zobowiązania przebiega przez co najmniej kilka lat. Do tego finansowe wsparcie wymaga najczęściej dodatkowego zabezpieczenia, co jest ryzykowne dla samej spółki. Dlatego też decyzja o wzięciu kredytu musi być racjonalna i przemyślana pod względem kosztów. Dopiero wtedy udaje się wybrać opłacalny kredyt gotówkowy. Kredyt kalkulator jest w tym celu doskonałym narzędziem.

REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments