Mówi się, że młody wiek rządzi się swoimi prawami, a ludzi dopiero wkraczających w dorosłość trudno podejrzewać o spore pokłady odpowiedzialności. Cóż, spoglądając na badania rynku finansowego, dane zdają się potwierdzać te przygnębiające tezy. Młody człowieku – jeśli chcesz zasięgać pożyczki, rób to z głową. Podpowiemy, jak.
Długi młodych Polaków
Świat przyspieszył, wiele rzeczy załatwiamy bez zbędnej zwłoki, od ręki. Ot, choćby tak pożyczka na raty przez Internet – nic dziwnego, że kusi młodych. U progu dorosłości pojawia się wiele potrzeb (mniej lub bardziej uzasadnionych), ale skąd brać środki? Rodzice ograniczają kieszonkowe, pierwsze prace nie przynoszą zarobków na wysokim poziomie, niełatwo oszczędzić przy imprezowym i niezobowiązującym trybie życia… Młodzi coraz chętniej biorą pożyczki, bo to szybkie pieniądze, a raty jakoś tam się spłaci.
Dane Krajowego Rejestru Długów wskazują na 152 tys. dłużników w wieku od 18 do 25 lat. Łączny dług młodych Polaków wynosi aż 535 mln złotych. Tak się kończy niepłacenie mandatów, rachunków, a przede wszystkim rat pożyczek. Jeszcze gorsza statystyka wskazuje na dynamiczny wzrost długów. Im wygodniejszy i przyjaźniejszy klientowi jest rynek finansowy, tym więcej nieodpowiedzialnych osób popełnia błędy, które w przyszłości mogą się skończyć realnymi problemami z prawem czy kłopotem z wzięciem kredytu.
Można bez końca analizować przyczyny problemu. Wydaje się, że młodzi chcą konsumować ponad miarę, a powiedzenie „zastaw się, a postaw się” nabiera nowego znaczenia. Szczególnie, gdy modny telefon, modne ubranie czy modny kierunek wycieczki przysłaniają realne możliwości finansowe… Ale czy każdy młody człowiek popełnia błąd, biorąc kredyt gotówkowy lub pożyczkę? Oczywiście, że nie. Znajdziemy wiele przykładów odpowiedzialnych osób, które pożyczają tyle, ile są w stanie spłacić zgodnie z ustaleniami i nie wpadają przy tym na listę dłużników.
Pożyczaj odpowiedzialnie
Zacznijmy od tego, że jako młoda osoba, wkraczająca dopiero w dorosłość, możesz w ogóle nie mieć możliwości wzięcia pożyczki. Niektóre firmy wprowadzają bowiem dolne granice wieku, na przykład 21 lat. Dzięki temu „odsiewa się” najbardziej ryzykownych klientów, którzy zachłyśnięci dorosłością, mogą chcieć zapożyczyć się, ale bez świadomości, że długu trzeba się pozbyć.
Sprawdź w Internecie, czym różnią się poszczególne szybkie pożyczki online na bezpiecznechwilowki.pl. To nie tylko oprocentowanie i łączny koszt, ale również maksymalna kwota, liczba rat czy warunki formalne. Krok po kroku rozważ swoją perspektywę zarobkową. Czy na pewno określone raty przez najbliższych kilka miesięcy będą do spłacenia bez pomocy czy konieczności konsolidacji zobowiązania? Czy poszczególne wydatki na pewno są absolutnie konieczne? Jeśli pożyczać, to tylko z głową.