Prawidłowa eksploatacja wózka widłowego związana jest z regularnym smarowaniem podzespołów konstrukcji. Częstej konserwacji wymagają przede wszystkim silnik, zawieszenie, instalacja gazowa, elementy przesuwu bocznego i układu podnoszenia oraz kabina operatora.
Czy warto wziąć wózek widłowy w leasing
Zakup wózków widłowych wiąże się z inwestycją w środki trwałe, co podnosi wartość firmy. Do ceny urządzeń należy dodać koszty konserwacji, użytkowania, naprawy oraz wynagrodzenia dla operatora. Bardzo korzystne dla przedsiębiorców jest leasingowanie wózków widłowych. Jest to przekazanie w użytkowanie sprzętu nowego lub używanego w zamian za comiesięczną stałą opłatę. Umowę można tak skonstruować, aby średnioterminowe bądź długoterminowe korzystanie z wózków widłowych obejmowało również ich pełen serwis techniczny. Po zakończeniu okresu wzajemnych zobowiązań leasingodawca odbiera od firmy użytkowany sprzęt – nie ma konieczności kupowania go. Istnieje wówczas możliwość podpisania umowy na leasing kolejnych wózków widłowych na następny okres.
Czy opłaca się wypożyczyć wózek widłowy – wynajem długoterminowy
Wynajem długoterminowy (Long Term Rental) wózków widłowych to coraz częściej stosowane rozwiązanie w światowej logistyce wewnątrzzakładowej. Ich eksploatacja oznacza zarówno niższe koszty początkowe – brak konieczności inwestowania w środki trwałe, jak i brak wydatków na obsługę serwisową. Naprawy dokonywane są na miejscu, a przeglądy techniczne bezpłatne. Flota wózków traci na wartości. Dzięki najmowi firma nie musi więc blokować w nich kapitału po zakupie. Przez cały okres umowy koszt użytkowania urządzeń oraz koszt podatkowy są stałe, co ułatwia kontrolę nad budżetem. Zagwarantowany full serwis oznacza ciągłość pracy wózków widłowych i brak konieczności zatrudniania techników z zewnątrz. Wózki można także wymienić lub doposażyć bez dodatkowych opłat i podwyższania miesięcznego czynszu. Sprzęt jest także ubezpieczony.
Kiedy wynajem wózków jest korzystniejszy niż zakup
Krótkoterminowy wynajem wózków widłowych jest zdecydowanie korzystniejszy niż zakup w sytuacji, gdy:
- w firmie brak pieniędzy na inwestycje w środki trwałe,
- dąży się do zmniejszenia realnego kosztu zakupu oraz utrzymania floty wózków,
- sprzęt potrzebny jest jedynie sporadycznie bądź sezonowo, do realizacji określonych projektów lub rozładunku określonych towarów,
- trzeba przetestować różne modele wózków przed ich zakupem,
- posiadany na własność wózek widłowy jest aktualnie w serwisie.