Rowery ze wspomaganiem elektrycznym stały się szalenie popularne. Chętnie po rozwiązanie to sięgają osoby, którym pedałowanie sprawia trudność lub szukają możliwie najmniej wyczerpującego środka transportu w codziennym użytku, np. jeżdżąc do szkoły lub pracy. Zestaw elektryczny do roweru to, jak się okazuje, kilka prostych elementów do samodzielnego montażu – z ich pomocą tradycyjny rower przerabia się na elektryczny w zaledwie kilka chwil. Pokażemy wam, na czym polega tytułowa konwersja z wykorzystaniem zestawu firmy ZibiBike.
Jak przerobić klasyczny rower na elektryczny?
Konwersja roweru na elektryczny z zestawem ZibiBike.pl jest przeznaczona dla wszystkich rodzajów użytkowników. Montaż elementów oraz ich ilość zostały ograniczone do minimum, przez co samo przerobienie roweru na elektryczny jest możliwe w warunkach domowych z wykorzystaniem prostych narzędzi i manuala, załączonego do zestawu.
Sprawdzone do zastosowań miejskich rozwiązanie to zestaw do konwersji roweru na elektryczny z napędem na przednie koło. Zawiera on: silnik, instalowany w piaście przedniego koła (można też nabyć gotowe, przeplecione koło z silnikiem, co znacznie skraca czas konwersji roweru na elektryczny), baterię z kontrolerem oraz uchwytem, a także przewód, który połączy oba te podzespoły. Cena zestawu elektrycznego do roweru ZibiBike zaczyna się od 2 000 zł. Co ciekawe, producent na swojej stronie udostępnił narzędzie do samodzielnej konfiguracji zestawów, można dzięki niemu optymalnie dobrać moc silnika elektrycznego do roweru oraz pojemność i rodzaj baterii (bidon lub bagażnikowa).
Fot. Przerób rower na elektryczny z ZibiBike.pl
Czy warto przerobić rower na elektryczny?
Rowery ze wspomaganiem elektrycznym to doskonały wybór dla osób starszych oraz ograniczonych ruchowo, dla których tradycyjne pedałowanie jest zbyt męczące i wyklucza codzienną jazdę ukochanym jednośladem. Warto jednak zaznaczyć, że zestaw elektryczny do roweru nie przerobi go na całkowicie samodzielnie jeżdżącą maszynę, odpowiednik skutera czy motocyklu. Napęd elektryczny do roweru odpowiada za wspomaganie pedałowania – w trakcie jazdy zdecydowanie łatwiej nabiera się prędkości, ale wciąż potrzebna jest praca naszych mięśni. Sama jazda jest także o wiele mniej męcząca. Jest to wielka zaleta w letnie, upalne dni, kiedy przejazd z punktu A do punktu B może się odbyć możliwie najmniejszym nakładem sił.
Fot. Klasyczny rower przerobiony na elektryczny z zestawem ZibiBike.pl
Fot. Kolejny przykład konwersji roweru z zestawem od ZibiBike.pl
Z rowerów wspomaganych elektrycznie chętnie korzystają mieszkańcy miast i wsi w codziennym dojeździe do pracy, szkoły, uczelni itd. Jeśli przerobimy swój rower na elektryczny, poranny dojazd do celu nie będzie wyczerpujący – pojawimy się np. w pracy, wyglądając świeżo i oszczędzając odpowiednią porcję energii na obowiązki w dalszej części dnia. Także po wielu godzinach wyczekany powrót do domu rowerem wspomaganym elektrycznie jest znacznie przyjemniejszy.
Samodzielna konwersja roweru na elektryczny ma zatem kilka zalet. Posiadając tradycyjny jednoślad, inwestycji wymaga jedynie zestaw do konwersji roweru na elektryczny, którego cena jest zwyczajnie niższa, niż kupno nowego, fabrycznego roweru elektrycznego. Zestawy ZibiBike opracowane są w taki sposób, że z przeróbką poradzi sobie każdy użytkownik.