Witamina D3 kojarzy się większości z nas ze słońcem. I słusznie, bo to ono ma związek z jej produkowaniem przez ludzką skórę. Trzeba jednak przyznać, że nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jak rozległe działanie ma ta witamina i jak duże jest jej znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wiele osób wie, że ma ona związek z kształtującym się układem kostnym u dziecka. To także prawda, choć zarazem pewne niedopowiedzenie, ponieważ można wymienić jeszcze sporo innych zalet tej substancji. Niestety nasza strefa klimatyczna oraz skąpe alternatywne źródła powodują, że niedobór witaminy D3 jest dość powszechnym zjawiskiem. Warto zaznaczyć, że ten składnik jest potrzebny nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Jak zatem uzupełnić jego braki?
Witamina D dla dzieci i dorosłych a jej niedobory
Dlaczego można powiedzieć, że ta witamina jest „towarem” deficytowym? Głównie ma to związek z naszą strefą klimatyczną. Do produkcji tego składnika dochodzi na skutek działania promieni UVB na naszą skórę. Promienie UVB z kolei najsilniej oddziałują w godzinach między 11 a 15. Zwykle jest to pora, w której szczególnie chronimy się przed słońcem w obawie przed oparzeniami, udarem czy innymi problemami lub spędzamy ten czas w pracy. Niezależnie od przyczyn, jest to jeden z czynników wywołujących niedobór witaminy D3. Warto jednakże pamiętać też o fakcie, że nie każdy może wystawiać się na działanie słońca – dotyczy to zarówno małych dzieci, jak i dorosłych z nadwrażliwością na słońce lub przyjmujących specyficzny rodzaj leków. Choć witamina D dla dzieci ma ogromne znaczenie, trudno jest ją też dostarczyć w wystarczającej ilości z pożywieniem, co nie znaczy, że nie należy próbować. Jej niewielkie ilości znajdują się w olejach roślinnych, a także rybach, żółtkach jajek, mleku, przetworach mlecznych i w dojrzewających serach. W tej sytuacji niezbędna jest też odpowiednia suplementacja. Jeśli latem mamy szansę „złapać” trochę słońca, można przerwać dodatkowe podawanie witaminy D3 na ten okres.
Jak działa witamina D3?
Żeby zrozumieć, dlaczego ma ona tak duże znaczenie, trzeba przyjrzeć się jej wpływowi na organizm. Witamina D dla dzieci jest szczególnie istotna, ponieważ bierze udział w kształtowaniu i mineralizacji układu kostnego oraz budowie mięśni. Jej znaczne braki w przeszłości stanowiły niemały problem kończący się u dzieci krzywicą. Na szczęście ta dziś prawie nie występuje. Ponadto witamina D ma wpływ na prawidłowe działanie różnych układów ludzkiego organizmu. Szczególnie wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego. Wzmacnia odporność, ale też obniża ryzyko występowania alergii. Zmniejsza także prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych chorób nowotworowych. Ma również ogromne znaczenie w ochronie przed schorzeniami autoimmunologicznymi. Chodzi między innymi o chorobę Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów czy cukrzycę typu 1. W sytuacji, gdy około 80% dzieci, a także znaczny odsetek dorosłych ma niedobór tej witaminy, konieczne jest dodatkowe wsparcie. Warto zatem rozważyć odpowiednią suplementację lub sposoby na spędzenie choćby kilku minut dziennie na słońcu.