Literatura autorstwa Małgorzaty Musierowicz od lat cieszy się popularnością i niesłabnącym zainteresowaniem. Bawi, zaskakuje i wzrusza kolejne pokolenia czytelników, oraz sympatyków powracających po latach, by ponownie oddać się dobrze znanej lekturze i na nowo przeżywać perypetie jej bohaterów.
Kilka słów o Autorce
Niekwestionowana mistrzynią powieści dziecięcych i młodzieżowych jest Małgorzata Musierowicz. Książki, które wyszły spod jej pióra cieszą się ogromnym zainteresowaniem czytelników, dlatego też nie ma się co dziwić, że powieść pt. „Ciotka Zgryzotka” zwyciężyła w kategorii „Literatura młodzieżowa” w plebiscycie Książka Roku, oraz zajęła pierwsze miejsce w tegorocznych Bestsellerach Empiku. Powieść ta jest jedną z części Jeżycjady – cyklu książek dla młodzieży opowiadającej o perypetiach rodziny Borejków i ich przyjaciół.
Sama Małgorzata Musierowicz nie planowała nigdy zostać pisarką. Po ukończeniu liceum wybrała studia na kierunku grafika użytkowa, które z powodzeniem ukończyła. Czekając na pierwsze zlecenia rozpoczęła trwającą do dziś przygodę z literaturą. Początkowo pisała felietony do Tygodnika Powszechnego, ale prawdziwą sławę przyniosła jej debiutancka powieść z 1975 roku zatytułowana “Małomówny i rodzina”. Dwa lata później wydana została kolejna powieść Autorki, rozpoczynająca Jeżycjadę. Po 41 latach od wydania pierwszej książki z serii powstaje ostatnia dwudziesta druga część serii pt. Ciotka Zgryzotka” która staje się niekwestionowanym liderem w rankingach sprzedaży i popularności. Obecnie wydawnictwo Akapit Press zapowiedziało premierę nowości wydawniczej w postaci limitowanej edycji Jeżycjady, która planowana jest na 18 września 2019 roku.
Limitowana seria Jeżycjady. Zdjęcie pochodzi ze strony wydawnictwa Akapit Press.
W międzyczasie Małgorzata Musierowicz napisała wiele innych książek dla dzieci i młodzieży, z których najbardziej znane są serie „Bambolandia” i „Poczytaj mi mamo”. Jak sama o sobie pisze, kocha wszystko, co związane jest z książkami, począwszy od wymyślania, poprzez pisanie, ilustrowanie, czytanie aż do kupowania i zbierania. Wiele, spośród powieści Autorki zostało zekranizowanych, oraz przetłumaczonych na języki obce, m.in czeski, węgierski, szwedzki, niemiecki, a nawet japoński.
Seria Jeżycjada. Książki i opis
Jeżycjada to cykl 22 humorystycznych powieści młodzieżowych, których akcja rozgrywa się w Poznaniu. Tytuł serii pochodzi od nazwy poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Pomimo iż historie i postacie tam opisane są fikcyjne, to książkach tych można znaleźć wiele nawiązań do rzeczywistych miejsc oraz wydarzeń.
Poszczególne tomy serii Jeżycjada są od siebie niezależne, co z tym idzie, można je czytać oddzielnie. Niemniej jednak Małgorzata Musierowicz zawarła tam tak wiele aluzji i odniesień do innych części, że może być trudno zrozumieć pewne wątki bez uprzedniego zaznajomienia się z poprzednimi tytułami cyklu.
Wbrew powszechnej opinii pierwszą powieścią z serii nie jest „Małomówny i rodzina”. Książka ta została nieoficjalnie uznana zarówno przez wydawnictwo Akapit Press, jak i przez samą Autorkę za tom „zerowy” Jeżycjady. Była ona debiutancką powieścią dla młodzieży Małgorzaty Musierowicz, która pisząc ją w wieku 30 lat, nie planowała kontynuacji historii, jednak fantastyczny odbiór powieści sprawił, że Pani Małgorzata postanowiła pójść tą drogą i rozpocząć przygodę z cyklem zabawnych, ciepłych i wciągających powieści o rodzinie Borejków.
Tom 1: Szósta klepka
Książka opisuje losy rodziny Żaków z Celestyną i Julią na czele. Wydarzenia z ich życia codziennego przedstawione zostały w tak ciepły i humorystyczny sposób, że powieść tę czyta się po prostu jednym tchem.
Tom 2: Kłamczucha
Historia temperamentnej Anieli Kowalik pełna emocji i rozterek sercowych. Osobą łączącą tę powieść z pierwszą książką serii jest Danusia Filipiak, przyjaciółka Celestyny, która podobnie jak Aniela wzdycha do Pawełka.
Za tę powieść Małgorzata Musierowicz otrzymała nagrodę „Złote Koziołki”. Była to również jedna z pierwszych książek, która doczekała się ekranizacji.
Tom 3: Kwiat kalafiora
W tej powieści fani twórczości Małgorzaty Musierowicz spotykają po raz pierwszy z rodziną Borejków, których to losy i przygody będą się odtąd przewijać przez cały cykl Jeżycjady. Główna bohaterka to energiczna Gabrysia Borejko przeżywająca na łamach kart książki swoje pierwsze rozterki sercowe, codzienność domową i szkolną. W przygodach towarzyszą jej przyjaciele znani z poprzednich części m.in. Robrojek, Aniela i Danuśka.
Książka ta już rok po wydaniu została wpisana na listę najlepszych książek dla dzieci, tak zwaną Listę Honorową IBBY. Ta powieść, podobnie, jak poprzednia część zawiera ilustracje wykonane przez samą Małgorzatę Musierowicz. Motywy historii w niej zawartej zostały wykorzystane w filmie obyczajowym „ESD”.
Tom 4: Ida sierpniowa
W tej części serii poznajemy lepiej koleją członkinię rodu, Idę Borejko, której towarzyszymy w metamorfozie z zakompleksionej piętnastolatki w wartościową, pewną siebie młodą dziewczynę. Wspólnie z nią przeżywamy jej pierwsze miłości, smutki, zmartwienia, ambicje i radości. Ida jest również członkinią znanego z poprzednich części cyklu Jeżycjada towarzystwa ESD.
Na motywach powieści “Ida sierpniowa” oraz “Kwiat kalafiora” powstał w 1986 roku film obyczajowy zatytułowany ” ESD”. Jest to skrót od nazwy grupy założonej przez bohaterów powieści. Eksperymentalny Sygnał Dobra to rodzaj towarzystwa dyskusyjnego, mającego zbadać wpływ uśmiechu ( czyli sygnału dobra) na innych ludzi.
Tom 5: Opium w rosole
Jedną z głównych bohaterek tej pozycji jest Janina Krechowicz zwana Kreską, której dziadka, prof. Czesława Dmuchawca mogliśmy poznać już w poprzednich tomach serii.
Książka ta została wydana w 1986, czyli 5 lat po ukazaniu się „Idy sierpniowej”. Jest to powieść, na którą czytelnicy musieli czekać najdłużej ze wszystkich tomów serii, ponieważ to w niej Autorka ukazała bardzo wiernie życie ludzi Jeżyc w ówczesnych czasach.
Tom 6: Brulion Bebe B.
Książka opowiada o perypetiach rodzeństwa Beaty (Bebe) i Konrada (Kozio) Bitnerów, których matka wyjeżdża za granicę, zostawiając ich po opieką znanej już czytelnikom z części pt. „Kłamczucha” Anieli Kowalik.
Tom 7: Noelka
Akcja powieści Noelka rozgrywa się w ciągu jednego dnia- w Wigilię Bożego Narodzenia, podczas której główna bohaterka powieści, Elżbieta Stryba zwana też Elką jako pomocnica Gwiazdowa odwiedza rodziny i wręcza dzieciom prezenty. Postacią łączącą ten tom z poprzednimi jest Gabrysia Borejko, ukochana taty Elki.
Powieść ta została wybrana na Książkę Roku 1992 przez polską sekcję IBBY oraz została przetłumaczona na język litewski oraz japoński.
Tom 8: Pulpecja
W tym tomie Musierowicz Małgorzata przybliża czytelnikom kolejną postać z rodu Borejków -Patrycję zwaną również Pulpecją, ze względu na swoje zamiłowanie do jedzenia i związaną z nim widoczną nadwagę.
Tom 9: Dziecko piątku
W powieści tej ukazane są losy Aurelii Jedwabińskiej, znanej jako Genowefa Bombke vel Pompke, którą poznaliśmy już w części zatytułowanej „Opium w rosole”
Tom 10: Nutria i Nerwus
Bohaterką tej części cyklu jest Natalia Borejko zwana pieszczotliwie Nutrią. Losy jej sióstr Gabrysi, Idy i Patrycji opisane zostały w poprzednich tomach.
Tom 11: Córka Robrojka
Powieść pt. “Córka Robrojka” opisuje losy Arabelli Rojek zwanej Bellą, lub Bisią. Jej ojca, Roberta Rojka (Robrojka) poznaliśmy już w pierwszych tomach serii. Zaczynamy zatem poznawać losy kolejnego pokolenia bohaterów.
Tom 12: Imieniny
Akcja tej powieści zaczyna się w Walentynki, kiedy to rodzina Borejków obchodzi imieniny dwóch Grzegorzów, syna i męża Gabrysi, natomiast kończy się w dniu imienin Róży (Pyzy) Pyziak. W międzyczasie czytelnik jest świadkiem uroczystości na cześć kilku innych osób, m.in imienin Gabrieli.
Tom 13: Tygrys i Róża
Główna bohaterka powieści, Laura Pyziak zwana Tygryskiem, która jest jest córką Gabrieli Borejko i Janusza Pyziaka. Przedstawiona jest tu m.in jej podróż do Torunia. Ponadto w tym tomie przedstawiona jest historia uczucia między Robrojkiem a Natalią Borejko.
Tom 14: Kalamburka
W tej części poznajemy historię Melanii Borejko, żony Ignacego, oraz mamy Gabrieli, Idy, Natalii i Patrycji, których losy poznaliśmy już w poprzednich tomach.
W powieści tej fantastycznie ukazane są przemiany w powojennej Polsce i dzieje Poznania, w szczególności wydarzenia z 1956 roku.
Tom 15: Język Trolli
Książka ta opowiada o przyjaźni chorej na białaczkę Stanisławy Trolli i Józefa Pałysa. W fabule powieści przewijają się również postacie z rodziny Borejko i Oracebessa.
Tom 16: Żaba
Poznajemy tu historię Hildegardy Schoppe zwanej żabą i Piotra Żeromskiego, syna Anieli Kowalik znanej czytelnikom z „Kłamczuchy”.
Tom 17: Czarna polewka
Akcja rozgrywa się w atmosferze uczyć i planowanych/niedoszłych ślubów Róży i Fryderyka oraz Laury i Wolfiego, którym tytułową „czarną polewkę” serwuje Ignacy Borejko,
Tom 18: Sprężyna
W tej powieści poznajemy losy rodziny Pałysów. Tytuł książki pochodzi od określenia spiritus movens – sprężyna wydarzeń, którą chce zostać Łucja Pałys, by zmieniać życie swoich najbliższych na lepsze. Zaczyna od swojej ciotki Gabrieli.
Tom 19: McDusia
Powieść ta opisuje losy Magdaleny Ogorzałki zwanej McDusią ze względu na swoją słabość do niezdrowego jedzenia. W rodzinie Borejków tymczasem trwają przygotowania do ślubu Laury i Adama.
Tom 20: Wnuczka do orzechów
Historia Idy Pałys przeplata się tu z przygodami tytułowej „wnuczki do orzechów”, Doroty Rumianek, gdzie, jak to na Jeżycjadę przystało nie zabraknie sercowych rozterek.
Tom 21: Feblik
Jest to powieść mocno nawiązująca do przedniego domu. ich akcje rozgrywają się niemalże równocześnie i wątki mocno się przeplatają. Tytułowy feblik to określenie na sympatię, którym ochoczo posługiwał się Ignacy Grzegorz Stryba.
Tom 22: Ciotka Zgryzotka
Tytułowa Ciotka Zgryzotka to Nora Górska, której losy możemy śledzić w tej powieści. Ponadto poznamy tu historie dzieci Patrycji-Pulpecji i będziemy śledzić relacje rodzinne w młodszym pokoleniu rodziny.
Jest to powieść kończąca cykl Jeżycjada. CIotka Zgryzotka to również jedna z najbardziej uznanych książek autorki, która kilka miesięcy po premierze stała się bestsellerem wydawniczym.
Książka to najlepsza forma relaksu i oderwania się od rzeczywistości zarówno dla dzieci jak i starszych czytelników. W wyjątkowy świat przygód oraz zagadek przenosi nas Małgorzata Musierowicz. Jeżycjada jest nie lada gratką dla miłośników literatury pełnej ciekawych przygód, humorystycznych dialogów, przyjaźni oraz ciepła rodzinnego.