Jak pomóc dziecku przygotować się do matury?

Egzamin dojrzałości i przygotowania do niego to bardzo stresujący czas w życiu nie tylko uczniów, ale też ich rodziców. Często zdarza się, że rodzice jeszcze bardziej przeżywają egzaminy, niż sami uczniowie. Jak pomóc dziecku w przygotowaniach do tego egzaminu?

Przede wszystkim należy okazać dziecku zainteresowanie. Niech nasza pociecha wie, że jej przyszłość jest dla nas bardzo ważna. Porozmawiajmy z dzieckiem o lekturach, rozwiążmy wspólnie kilka zadań z matematyki.

Do matury zostało jeszcze trochę czasu, można więc dokupić potrzebne pomoce dydaktyczne, np. podręczniki z serii teraz matura, opracowania lektur czy inne repetytoria maturalne. Warto pomyśleć też o dodatkowych lekcjach, może zapisać dziecko na korepetycje.

Nie pozwólmy, by nasza pociecha spędzała zbyt wiele czasu nad książkami kosztem snu i odpoczynku. Po intensywnej nauce wybierzmy się na wspólny spacer, pilnujmy, by uczeń poświęcił wystarczającą ilość czasu na sen.

Wiadomo, że każdy rodzić marzy o tym, by jego dziecko uzyskało jak najlepsze wyniki na maturze. Niestety rzeczywistość bywa różna. Nie należy więc podnosić zbyt wysoko poprzeczki i stawiać nierealnych wymagań. Chęć uzyskania najlepszych ocen będzie dodatkowo stresować młodego człowieka. Nigdy też nie porównujmy swojego dziecka z innymi uczniami, którzy osiągają lepsze wyniki w nauce. 

Wspierajmy ucznia, zapewniajmy go, że wierzymy w jego umiejętności, że wszystko będzie dobrze, że da sobie radę. Pozytywne nastawienie doda dziecku otuchy. Nie straszmy maturą, nie słuchajmy i nie przekazujmy dziecku żadnych plotek na temat matury. Warto natomiast przypominać dziecku sytuacje, kiedy osiągnęło sukces, przypominać jego mocne strony.

Zapewnijmy dziecko, że niezależnie od wyniku egzaminu dojrzałości nasze relacje się nie zmienią. Opowiedzmy o własnych doświadczeniach z egzaminu maturalnego i swoich sposobach na pokonanie stresu.

Odpowiednia dieta i warunki do nauki

Zadbajmy też o odpowiednią dietę ucznia przygotowującego się do matury. Powinna być ona urozmaicona, bogata w witaminy i minerały. Zamiast słodyczy podsuwajmy dziecku zdrowe przekąski, takie jak owoce, suszone owoce, pestki dyni, słonecznika, orzechy.

Postarajmy się zachować spokój w rodzinie, unikajmy kłótni i konfliktów. Takie sytuacje sprawiają, że młody człowiek nie jest w stanie skupić się na nauce, tylko przejmuje się problemami w rodzinie. Ważne jest też miejsce do nauki. Powinno być ono spokojne. Wyłączmy wszelkie urządzenia, które mogą przeszkadzać w nauce.

5 1 vote
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments