Odpowiedni poziom witaminy D jest istotny dla naszego zdrowia, sprawności i samopoczucia. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar może być z kolei przyczyną wielu schorzeń. Poznaj rolę oraz skutki nieodpowiedniego stężenia witaminy D w organizmie.
Właściwy poziom witaminy wpływa na sprawne funkcjonowanie układu szkieletowego i krążenia, szczupłą sylwetkę oraz zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów. Zobacz, jakie skutki niesie niedobór witaminy D oraz jej nadmiar.
Witamina D – występowanie
Głównym zadaniem witaminy D jest regulowanie poziomu fosforu i wapnia w organizmie. Tworzona jest z prowitaminy pod wpływem słońca. Z uwagi na niedostateczne nasłonecznienie, które jest charakterystyczne dla naszej szerokości geograficznej, wytwarzanie witaminy D jest bardzo ograniczone. Poza tym, w obawie przed poparzeniami i rakiem skóry, wiele osób decyduje się na korzystanie z filtrów słonecznych. Dlatego też często bywa suplementowana. Dodatkowo witamina D występuje w pożywieniu np. w mleku i jego przetworach, jajach, wątrobie i tranie.
Niedobór witaminy D
„Witamina słońca” odgrywa ważną rolę w tworzeniu i kostnieniu szkieletu. Brak jej odpowiedniej ilości w organizmie w dzieciństwie powoduje krzywicę, a u dorosłych osteoporozę.
Ponadto niedobór witaminy D wpływa negatywnie na funkcjonowanie układu odpornościowego. Jej poziom poniżej normy znacznie zwiększa ryzyko występowania:
- częstych infekcji,
- chorób autoimmunologicznych (stwardnienie rozsiane, cukrzyca typu 1, łuszczyca, wrzodziejące zapalenie jelita grubego),
- nowotworów (szczególnie piersi, jelita grubego, prostaty i nerek),
- chorób metabolicznych (cukrzyca typu 2),
- chorób sercowo-naczyniowych (zawał serca lub udar mózgu).
Nadmiar „witaminy słońca”
Przedawkowanie witaminy D może być także bardzo niebezpieczne. Może ono prowadzić do zatrucia organizmu. Dodatkowo nadmiar witaminy D sprzyja gromadzeniu wapnia w tkankach, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń pracy serca oraz chorób nerek. Ponadto zwiększa ryzyko zachorowania na kamicę nerek i pęcherzyka żółciowego. Zwiększony poziom witaminy D jest również niebezpieczny dla płodu, gdyż może powodować jego deformacje, a także choroby kości u noworodka.