Nikt nie lubi przepłacać. Trudno się zatem dziwić, że coraz więcej osób szuka sposobu na to, by poprawić efektywność energetyczną swoich domów. W praktyce takie działanie przekłada się nie tylko na niższe rachunki, ale też podnosi komfort domowników, a nawet pomaga zadbać o środowisko naturalne.
Jak skutecznie poprawić efektywność energetyczną budynku? Co można zrobić, by wydawać mniej na prąd? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.
Czym jest efektywność energetyczna budynku?
Efektywność energetyczna bywa również nazywana sprawnością energetyczną budynku. Określa się z jej pomocą stosunek efektu użytkowego dla danego obiektu uzyskanego w typowych warunkach eksploatacyjnych do zużycia energii niezbędnej do uzyskania właśnie takiego rezultatu.
Optymalizacja efektywności energetycznej ma na celu zmniejszenie zużycia energii (lub związanych z nią kosztów) przy równoczesnym utrzymaniu optymalnej wydajności instalacji grzewczych, chłodniczych, oświetleniowych etc. W efekcie zmniejsza się wysokość rachunków za energię elektryczną oraz ogranicza się ślad węglowy.
Jak sprawdzić efektywność energetyczną swojego domu?
Efektywność energetyczną budynku można określić szacunkowo samodzielnie, sprawdzając zużycie dla poszczególnych urządzeń oraz ustalając poziom termoizolacji nieruchomości. Znacznie lepiej jednak skorzystać z usług specjalistów, którzy w ramach audytu energetycznego są w stanie wyliczyć, co można ulepszyć, by zwiększyć sprawność i obniżyć koszty. Tego typu audyty, przygotowane przez ekspertów znajdujących się w ministerialnym rejestrze, są także podstawą dla świadectwa energetycznego budynku, do zamówienia choćby na: Energetyczne24.online.
Sposoby na poprawę efektywności energetycznej
Jak poprawić efektywność energetyczną? Czasami wystarczą drobne zmiany, które wpływają jednak na funkcjonalność budynku i wygodę użytkowników. Zacznijmy od modyfikacji codziennych nawyków – obniżenia temperatury we wnętrzach o 1-2 stopnie i racjonalniejszego wykorzystywania oświetlenia. Niezbędna może się okazać wymiana domowych sprzętów na rozwiązania energooszczędne. Warto zacząć od zamiany tradycyjnych żarówek na te zużywające mniej prądu (np. LED) oraz stopniowej wymiany urządzeń RTV i AGD na produkty należące do najwyższych klas energetycznych.
Kolejnym krokiem powinno być zadbanie o docieplenie budynku, uszczelnienie drzwi i okien oraz wprowadzenie wentylacji mechanicznej z rekuperacją, co ogranicza zużycie energii potrzebnej do ogrzania lub chłodzenia wnętrz. W końcu warto zainteresować się odnawialnymi źródłami energii, w tym na przykład panelami fotowoltaicznymi, które zapewniają czysty i tani prąd dla domu.
Lepiej zaprojektowany dom – jak zadbać o mądrzejsze zużycie energii?
Wydajniejszy energetycznie dom jest tańszy w utrzymaniu, wygodny i ekonomiczny. Inwestycja w audyt energetyczny oraz wdrożenie wskazówek w nim zawartych pomagają zwiększyć funkcjonalność budynku, obniżyć wydatki z nim związane oraz poprawić bezpieczeństwo użytkowników. To inwestycja w przyszłość, która naprawdę się opłaca.