Jak zorganizować transport pianina – Wszystko co musisz wiedzieć

Przewóz rzeczy o dużych rozmiarach to nie lada wyzwanie, szczególnie jeżeli w grę wchodzi instrument taki jak pianino. Tutaj nie ma miejsca na pomyłki i zaniedbania, wystarczy drobny błąd by uszkodzić instrument i pozbawić go dotychczasowej świetności. Całość przedsięwzięcia powinna odbywać się wedle jasno ustalonego planu działania. Powinieneś znać historię instrumentu, czy jest to model nowoczesny czy raczej zabytkowy, kiedy ostatnio został przewieziony i czy podczas transportu nie pojawiły się utrudnienia lub usterki.

---REKLAMA ---

Każdy z nas inaczej wyobraża sobie wagę pianina, sprecyzuję więc tą kwestię rozwiewając wątpliwości. Najczęściej spotykana waga instrumentu to ok 100 do 350 kg. Całość konstrukcji zbudowana jest w taki sposób, że ich ciężar nie jest równomiernie rozłożony, co wywołuje najwięcej trudności podczas przewozu.

Jak przygotować się do transportu

Tego typu sprzęty muzyczne są bardzo delikatne i wymagają sporo uwagi dlatego podczas jazdy i przenoszenia łatwo jest je uszkodzić. Najbardziej żal kiedy instrumentowi poświęcamy wiele czasu, zaangażowania i dbamy o jego perfekcyjny wygląd w każdym detalu, ciężko wówczas pogodzić się z nawet najdrobniejszą ryską czy wgnieceniem. Do tego typu przewozu musimy więc się przygotować, poznać wszelkie tajniki i możliwości jakie daje instrument.

Pamiętaj!

Tego typu instrumenty najczęściej posiadają uchwyty z tyłu z każdej strony oraz tak zwane rolki lub ślizgi czyli inaczej mówiąc mosiężne kółeczka. Dzięki temu łatwo przesuniesz instrument po płaskiej powierzchni bez obaw, że zostanie uszkodzony. Choć przesunięcie instrumentu wymaga siły, rolki sprawią, że zrobisz to bezinwazyjnie i sprawnie.

Najwięcej trudności podczas przeniesienia pianina sprawiają schody i wniesienie go na wyższe piętra. Do takiego działania potrzebne są co najmniej 4 osoby oraz profesjonalny dźwig, dzięki któremu wniesienie będzie w pełni bezpieczne. Jest to jeden ze sposobów ale nie jedyny, specjaliści oferują również możliwość zniesienia instrumentu po schodach, na specjalnie przeznaczonych do tego pasach, które zakładane są na plecy i zostają dostosowane do wzrostu osób, która realizują zadanie. Odpowiednia firma przeprowadzkowa posiada również materiały zabezpieczające instrument przed zniszczeniem. Kategorycznie nie zaleca się realizacji tej czynności na własną rękę.

15.jpg

Przenoszenie pianina na busa

By załadować sprzęt do samochodu, którym zostanie przetransportowany najlepiej użyć windy lub specjalnego podjazdu. Jeżeli nie dysponujemy takim sprzętem, można przechylić instrument na wózku, opierając drugą stronę instrumentu o podłogę pojazdu, następnie podnieść drugi bok i wsunąć do samochodu. Do takiego działania jest potrzebny dość wysoki wózek – co najmniej 25 cm, kiedy wózek będzie za niski, niższy bok może uderzyć o ziemię.

Samodzielnie czy z firmą?

Jak zostało wspomniane wielokrotnie, realizacja tak trudnego zadania powinna odbyć się z odpowiednią i profesjonalną firmą przeprowadzkową. Z opinii internautów wynika, że niewskazane jest korzystanie w tym przypadku z usług kurierskich z jasnej przyczyny jest to załadunek gabarytowy, wymagający sporo zaangażowania i uwagi. Należy zwrócić uwagę, że firmy kurierskie jakim chcielibyśmy powierzyć zadanie mają przyporządkowaną rejonizację. Transport pianin na trasie Warszawa – Poznań, Kraków – Wrocław, Łódź – Gdańsk, Katowice – Szczecin sprawi, że instrument wiele razy zmieni region a tym samym zostanie kilkakrotnie przenoszony do innego samochodu dostawczego. Jest to niebezpieczne i ryzykowne. Poza tym instrument trzeba jeszcze wnieść do domu czy mieszkania a tego kurier już nam nie zagwarantuje. Firma działająca na terenie swojego miasta lub całej Polski jest więc najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji. Przewóz pianina na terenie Warszawy czy też całej Polski będzie z nią bezpieczny i w pełni profesjonalny.

18.jpg

Cena usług z firmą przewozową

Kiedy już zdecydujemy się na transport pianin z firmą, pozostaje kwestia ceny. Nie chcemy się wykosztować a zależny nam na profesjonalnym podejściu do Klienta i przede wszystkim bezpieczeństwie instrumentu. Większość firm dostosowuje cennik indywidualnie do rodzaju usługi, przebytych kilometrów, trudności zlecenia itd. Przewóz tego typu instrumentu wcale nie musi być drogi.

Podsumowując, realizacja przewozu instrumentu o dużych rozmiarach to nie lada wyzwanie i ciężko podołać mu samemu. Zdecydowanie lepiej jest skorzystać z usług doświadczonej firmy z doświadczeniem, wówczas mamy pewność, że wszystko zostanie zrealizowane tak jak należy.

REKLAMA