Jak wybrać wózek dla dziecka?

Zakup odpowiedniego wózka dla dziecka nie jest sprawą łatwą. Trzeba w sposób staranny, bardzo dokładny przeanalizować wiele informacji. Umiejętne dopasowanie wózka, dostosowanie go do potrzeb swoich, ale przede wszystkim dziecka. Jak zatem wybierać wózki dla dzieci? Na co należy zwracać baczną uwagę, aby kupić najlepszy, najbardziej funkcjonalny model?

 

Różne rodzaje wózków dziecięcych

Zanim przejdzie się do sprawdzania konkretnych elementów wózka dziecięcego, należy dokładnie poznać rodzaje wózków. W sklepach z tym sprzętem wybór jest ogromny, dlatego wiedza tego rodzaju jest niezwykle istotna.

Wózek głęboki. To tradycyjny wózek z gondolą, czyli idealnie pasujący do najmniejszych dzieci. Tego rodzaju wózek jest wybierany na początku przez większość rodziców. Gondola w takim wózku powinna mieć odpowiednie wymiary, tak aby przewożenie dziecka było i komfortowe i bezpieczne. Przyjmuje się, że minimalna długość gondoli to 70 cm.

Wózek wielofunkcyjny. Niejako połączenie wózka spacerowego z wózkiem głębokim. Można znaleźć modele tzw. 2 w 1, jak i nawet 3 w 1. Taki wózek jest niezwykle funkcjonalny, gdyż wystarcza na bardzo długo. Po prostu rośnie on razem z dzieckiem. Na takim wózku można oczywiście zamontować zarówno gondolę, spacerówkę, jak i istnieje możliwość instalacji fotelików samochodowych.

Wózek spacerowy, czyli parasolka. Model wózka przeznaczony dla większych dzieci. Standardowo wózek spacerowy kupuje się, kiedy dziecko kończy 2 lata. Są to lekkie konstrukcje, jednak przygotowane z myślą o większych dzieciach.

 

Wybór wózka dziecięcego. Na co zwrócić uwagę?

Jest bardzo dużo elementów wózków dziecięcych, na które trzeba zwracać uwagę przy zakupie. Od prawidłowych wyborów przecież będzie zależał komfort użytkowy urządzenia, a także np. bezpieczeństwo naszego dziecka.

Stelaż. Może być wykonany z różnych materiałów. Przykładowo aluminiowy stelaż wpływa na niską wagę wózka, aczkolwiek może okazać się mało solidnym materiałem. Ważne, aby oprócz odpowiedniej jakości, stelaż był prosty w obsłudze, rozkładania i składania. To znacznie ułatwia jego chowanie, przewożenie autem.

Koła oraz zawieszenie. Duże koła mają wpływ na większy komfort prowadzenia wózka w trudnym terenie. Dodatkowo gwarantują większą stabilność. Małe koła na pewno będą dobrym wyborem, kiedy nie chce się zbyt ciężkiego wózka. Jednak jazda takim wózkiem po kiepskim terenie jest niezwykle trudna. Jeżeli mowa o zawieszeniu, to im trudniejszy teren, po którym będziemy się przemieszczali, tym powinno być one miękkie.

Waga wózka. Ciężar wózka wpływa między innymi na jego stabilność. Trzeba również pamiętać o własnym komforcie, gdzie np. taki wózek trzeba będzie każdego dnia wnosić i znosić przez kilka pięter.

Hamulce. Każdy wózek je posiada, a wybiera się przede wszystkim proste w obsłudze, niewymagające ogromnej siły do ich włączenia.

Bezpieczeństwo elementów wózków dziecięcych. Sprawdzając wózki, nie wolno zapominać również o elementach, które mają być gwarantem bezpieczeństwa. Oparcie w wózku ma podpierać kręgosłup. Musi być koniecznie wzmocnione, aby dłuższe spacery były dla dziecka komfortowe. Dodatkowy pałąk, zapewniający maluchowi bezpieczeństwo w trakcie jazdy wózkiem. Nie chcemy przecież, aby przez przypadek dziecko mogło wypaść z wózka. Dobrze, kiedy wózek jest wyposażony w pasy pięciopunktowe. To najwyższy standard bezpieczeństwa. Dziecko również powinno bez problemów mieścić się w siedzisku. Czyli siedzisko powinno być odpowiednio duże.

 

Artkuł powstał we współpracy z https://1rblog.pl/wozki-dzieciece-gleboki-wielofunkcyjny-gondola/

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments