Do odwodnienia dochodzi wtedy, gdy zawartość wody w organizmie spada poniżej poziomu koniecznego do jego prawidłowego funkcjonowania. Jest ono szczególnie niebezpieczne u niemowląt i małych dzieci, których zapotrzebowanie na wodę jest dwukrotnie wyższe niż w przypadku osób dorosłych.
Skąd się bierze odwodnienie?
Mimo że przyczyny odwodnienia są różne, najczęściej dochodzi do niego ze względu na: przyjmowanie zbyt małej ilości płynów w stosunku do zapotrzebowania; intensywną aktywność fizyczną; wzmożoną potliwość; biegunki o różnym podłożu oraz często towarzyszące innym chorobom wymioty.
Niewielkie odwodnienie objawia się przede wszystkim uczuciem silnego pragnienia i niewielkim ubytkiem masy ciała. Umiarkowane – większą utratą wagi, suchością śluzówek jamy ustnej, przyspieszoną akcją serca i osłabieniem. Odwodnienie ciężkie prowadzić zaś może nawet do zaburzeń świadomości oraz nieprzytomności.
U niemowląt i małych dzieci przejawia się głównie poprzez suchość języka i ust, brak łez podczas płaczu, suchą pieluszkę (przez 3 i więcej godzin), rozdrażnienie i zmniejszenie napięcia skóry. Odwodnione dziecko ma zapadnięte oczy, policzki, brzuch lub ciemiączko, widoczne jest też silne osłabienie.
Jak je leczyć?
Zależnie od stanu naszego malucha, stosowane są różne metody leczenia – lekkiemu odwodnieniu przeciwdziałać można w domu, jednak w ciężkich przypadkach konieczne będzie leczenie ambulatoryjne lub szpitalne. Podstawą jest podawanie dziecku płynów.
Pamiętać jednak trzeba, że sama woda nie wystarczy. Wraz z jej ubytkiem w trakcie odwodnienia, pozbywamy się również elektrolitów, czyli związków odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi organizmu (homeostazy). To one odpowiadają m.in. za wchłanianie i rozprowadzanie wody, kurczenie się mięśni czy przewodzenie impulsów nerwowych. Zaburzenie gospodarki elektrolitowej, będące konsekwencją odwodnienia, jest zaś równie niebezpieczne.
Doustne płyny nawadniające
Z tego względu istotne jest podawanie dziecku w chorobie (jak najszybciej!) tzw. DPN – doustnych płynów nawadniających. Preparaty dostępne w aptekach (np. Orsalit, www.orsalit.pl) dostarczają osłabionemu organizmowi nie tylko wodę, ale także glukozę i niezbędne elektrolity. Te środki, które podawać można już niemowlętom, działają kompleksowo, regulując u chorych gospodarkę wodno-elektrolitową.
Płyn nawadniający przygotować można również samodzielnie, pamiętając o odpowiednich proporcjach. Do 1 litra przegotowanej wody wsypać należy 4 płaskie łyżki cukru, ¾ łyżeczki soli kuchennej oraz łyżeczkę sody oczyszczonej.
Szukasz skutecznych porad na temat zdrowia dziecka? Odwiedź stronę zdrowemaluchy.pl!