Oprocentowanie lokat bankowych nie zachęca do ich zakładania. Ci, którzy mają oszczędności, poszukują alternatywnych rozwiązań. Czy obligacje można uznać za dobrą opcję?
Jeszcze kilkanaście lat temu oprocentowanie lokat bankowych było naprawdę wysokie – niektóre banki proponowały nawet 10% w skali roku. Dziś na rynku trudno znaleźć lokatę bankową, która pozwalałaby ulokować pieniądze nawet na 5% w skali roku. Skoro bankowa lokata, a dokładniej oprocentowanie oferowane przez banki nie zachęca, pojawia się pytanie o alternatywne rozwiązanie. Czy za takie można uznać obligacje bankowe, które w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością?
Lokata bankowa, czyli produkt dobrze znany
Lokowanie pieniędzy na lokatach bankowych cieszy się dużą popularnością zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Nie powinno to dziwić, jeżeli wziąć pod uwagę fakt, że ten produkt na polskim rynku jest od dawna. Dodatkowym plusem jest fakt, że w takim przypadku pieniądze powierza się bankom, czyli instytucjom zaufania publicznego – klient ma pewność, że otrzyma środki wraz z odsetkami.
W odróżnieniu od lokat bankowych, obligacje bankowe to produkty, z którym styczność dotychczas mieli wyłącznie ci, których wiedza na temat instrumentów finansowych jest wysoka. Jako osoba poszukująca alternatywnego sposobu, aby pomnożyć posiadane środki, możesz zastanawiać się, czy takie rozwiązanie jest optymalne. W tym przypadku również zawierzysz jednemu z banków, czyli nie powinieneś martwić się o zysk.
Co musisz wiedzieć o obligacjach bankowych?
Różnic między lokatami a obligacjami bankowymi jest naprawdę wiele. Oto najważniejsze:
- Lokatę bankową zakładasz na określony czas, a po jego upływie możesz liczyć, że bank przeleje kapitał wraz z odsetkami na wskazany przez ciebie rachunek bankowy. Decydując się na obligacje bankowe, faktycznie kupujesz papier wartościowy. Oznacza to, że chcąc zarobić, będziesz musiał zaczekać na termin wykupu obligacji przez bank lub sprzedać posiadane obligacje. Problem jednak w tym, że nikt nie zagwarantuje ci, że z upływem czasu wartość obligacji będzie coraz wyższa. Na takiej transakcji możesz zatem sporo stracić.
- Mimo że inwestujesz pieniądze w obligacje bankowe, to te nie są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jak ma to miejsce w przypadku wkładów lokat bankowych. Jeżeli dojdzie do ogłoszenia upadłości banku, to musisz liczyć się, że stracisz zainwestowane środki.
- Oprocentowanie. Jak z pewnością wiesz, od wysokości oprocentowanie zależą twoje zyski. Bank może ci zaproponować założenie lokaty bankowej z oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Jak wygląda ta kwesta w przypadku obligacji bankowych? Poza zmiennymi odsetkami, najczęściej pozostaje jeszcze kwestia marży, która – o czym trzeba pamiętać – nie zawsze jest stała.
Skoro różnice między lokatami a obligacjami bankowymi są tak duże, to decydując się na obligacje, nie będziesz mógł polegać na dotychczasowej wiedzy – konieczne będzie dokładne poznanie mechanizmu zarabiania na takich instrumentach finansowych.
Nie chcesz ryzykować? Załóż lokatę bankową
Jeżeli obawiasz się ryzyka i nie chcesz utracić oszczędności, najlepiej zrobisz, zakładając lokatę bankową. Choć zysk z niej nie będzie wysoki, to jednak jest pewny. Nawet wówczas, gdy bank upadnie, odzyskasz zdeponowany kapitał.
Nie boisz się ryzyka? Masz sporą wiedzę na temat rynku finansowego? W takim razie możesz zakupić obligacje bankowe.