Urządzenie łazienki o niewielkim metrażu to spore wyzwanie – musi być to bowiem nie tylko pomieszczenie funkcjonalne, w którym zmieszczą się wszystkie niezbędne sprzęty, lecz także kuszące oko, by codzienne korzystanie z niego było przyjemnością. O czym warto zatem pamiętać aranżując małą łazienkę?
Urządzenie łazienki o niewielkim metrażu to spore wyzwanie – musi być to bowiem nie tylko pomieszczenie funkcjonalne, w którym zmieszczą się wszystkie niezbędne sprzęty, lecz także kuszące oko, by codzienne korzystanie z niego było przyjemnością. O czym warto zatem pamiętać aranżując małą łazienkę?
Wanna czy prysznic?
Ograniczenia w niewielkiej łazience nie wynikają tylko z jej małego metrażu, lecz także kształtu i miejsc, w których zlokalizowane są przyłącza czy miejsce na piec do podgrzania ciepłej wody. Urządzając tego typu przestrzeń, pierwszym pytaniem jakie musimy sobie zadać jest czy chcemy, by znajdowała się tam kabina prysznicowa czy może bardziej zależy nam na wannie. Jeżeli stawiamy na pierwsze rozwiązanie, umieśćmy ją w rogu pomieszczenia lub pomiędzy dwoma ścianami (sprawdzi się to najlepiej w przypadku łazienki bardzo wąskiej lub z wnęką). Optymalnymi wymiarami kabiny prysznicowej w niewielkiej łazience jest 70 na 70 centymetrów. Posiadać powinna ona kratkę odpływową z odpowiednim spadkiem i zasłonkę zamiast zamykanej kabiny, która mogłaby powodować ograniczanie swobody ruchów. Fani kąpieli w wannie postawić powinni natomiast na jej wersję półokrągłą lub pięciokątną.
Wybieramy sedes do łazienki
Kolejnym z urządzeń, bez którego nie może się obyć żadna łazienka jest sedes. Dysponując niewielkim metrażem, warto postawić na wiszącą miskę ustępową, która mocowana jest na ukrytych w ścianie stelażach, co sprawia, że zbiornik na wodę oraz instalacje są niewidoczne. Najmniejszy tego typu sprzęt ma około 45 centymetrów długości, do których należy doliczyć około 15-20 centymetrów na szerokość stelaża oraz płyty kartonowo – gipsowej. Inne rozwiązanie to kompakt stojący, który przeważnie ma około 70 centymetrów długości i 35 centymetrów szerokości, lecz coraz częściej spotkać można się z jego wersją do małych łazienek, którego długość zaczyna się od 60 centymetrów.
Jaka umywalka do niewielkiej łazienki?
Minimalna szerokość umywalki wynosić powinna około 40 – 45 centymetrów, a głębokość – 40 centymetrów. W małych łazienkach świetnie sprawdzi się umywalka narożna, dzięki której w maksymalny sposób wykorzystamy róg pomieszczenia. Zdecydować możemy się także na jej wersję asymetryczną, gdzie podczas użytkowania zwracamy się nie w kierunku kąta, lecz ściany. Jeżeli chodzi o baterię do tego typu umywalki, najlepiej postawić na naścienną. Warto pamiętać tu o kilku kluczowych wymiarach. Jak radzą eksperci z domlazienkaplytki.pl, umywalka znajdować powinna się około 85 centymetrów nad podłogą, a bateria – od 25 do 35 centymetrów nad umywalką.
Patenty na optyczne powiększenie małej łazienki
Istnieje kilka sposobów, dzięki którym nasza łazienka będzie wyglądała na większą niż w rzeczywistości. W pomieszczeniu o niewielkim metrażu warto postawić na jasną kolorystykę, materiały przezroczyste lub półprzezroczyste i zrezygnować z dużych płytek i wzorów oraz materiałów o wyraźnych fakturach. Na wprost wejścia najlepiej umieścić umywalkę, a tuż nad nią – duże lustro.