Zakup nowego mieszkania, prosto od dewelopera, wiąże się z koniecznością przeprowadzenia prac wykończeniowych – otrzymujemy przecież surowe wnętrze, któremu daleko do przytulnego gniazdka czy choćby stanu używalności. Oczami wyobraźni często widzimy już umeblowaną i wyposażoną kuchnię, elegancki salon czy sypialnię, ale zanim zaczniemy wybierać meble, tapety, kafelki i kwiatki, czeka nas jeszcze spora dawka znacznie bardziej prozaicznej pracy, z tynkiem i szpachlą w roli głównej. Przed przystąpieniem do dzieła musimy jeszcze zaopatrzyć się w niezbędne artykuły budowlane.
Zatrudnij fachowców
O ile niewielki remont możemy spokojnie wykonać samodzielnie, o tyle do rac wykończeniowych najlepiej zatrudnić fachowców. Najlepiej w tym wypadku skorzystać z poleceń znajomych, którzy ostatnimi czasy mieli do czynienia z dobrą, rzetelną ekipą budowlaną. Jeżeli jednak nikt z rodziny i przyjaciół nie będzie w stanie polecić nam zaufanej ekipy, nie pozostaje nic innego, jak tylko poszukać na własną rękę. Aby nieco zmniejszyć ryzyko, warto zgłębić temat na forach internetowych – ludzie często nie tylko polecają dobrych fachowców, ale także przestrzegają przed tymi mniej solidnymi.
Zrób dokładną listę
Kiedy ekipa remontowo-budowlana jest już w pełnym składzie, pora na omówienie szczegółów i sporządzenie planu prac. Kluczową sprawą jest ustalenie terminów zakończenia poszczególnych etapów oraz przygotowanie jak najdokładniejszego kosztorysu, w którym będzie zawarte nie tylko wynagrodzenie dla ekipy, ale także koszty materiałów budowlanych. W związku z tym od razu musimy skonsultować z naszymi majstrami, czego i w jakich ilościach będziemy potrzebować, aby tę surową, betonową przestrzeń przerobić na ładne i funkcjonalne mieszkanie.
Porównaj ceny
Jeżeli poszukujemy przede wszystkim tanich materiałów budowlanych, najrozsądniej będzie zacząć od porównania cen poszczególnych produktów w różnych sklepach. Poszukiwania możemy zacząć od Internetu, korzystając z popularnych porównywarek cen i sprawdzając oferty poszczególnych sklepów budowlanych, np. https://www.obi.pl/budowac/materialy-budowlane/c/175. W sklepach internetowych zazwyczaj ceny są niższe niż w stacjonarnych marketach, więc możemy zamówić przynajmniej część artykułów budowlanych przez internet. Należy jednak przy tym uważać i dokładnie sprawdzić koszty przesyłki – w końcu tynk czy płyty gipsowo-kartonowe to nie pocztówki z wakacji, więc może się okazać, że po dodaniu kosztów transportu cena nie będzie już tak atrakcyjna. Warto także zrobić rundę po okolicznych marketach budowlanych i hurtowniach, próbując negocjować ceny – a nuż uda nam się uzyskać korzystny rabat?