Jak przygotować swoje domowe biuro do pracy zdalnej?

W okresie pandemii COVID-19 praca zdalna, czyli realizowana z miejsca zamieszkania, zyskała na popularności. Twój szef zaproponował Ci pracę na odległość? Myślisz o porzuceniu etatu i rozwoju własnej firmy? Poznaj 7 wskazówek, dzięki którym urządzisz wygodny kącik do pracy w swoim domu.

1. Wybór miejsca na domowe biuro – osobny pokój czy jego część?

Najlepszym rozwiązaniem jest zaadaptowanie na biuro osobnego pokoju. W ten sposób zyskasz wygodną przestrzeń do pracy. Nie masz takiej możliwości? Pozostaje Ci wygospodarować w części jednego z pomieszczeń kącik na pracę. Najlepiej, aby był to salon – odradza się urządzanie domowego biura w sypialni.

--- REKLAMA ---

Ile miejsca potrzeba na domowe biuro? To zależy od Twoich potrzeb, ale jeżeli nie potrzebujesz kilku szaf na dokumenty, to z powodzeniem wystarczy 2,5 x 2,5 m. Na takiej przestrzeni zmieszczą się podstawowe meble i akcesoria niezbędne do pracy biurowej.

Szukasz pracy biurowej w administracji, którą mógłbyś wykonywać zdalnie? Kliknij i poznaj aktualne oferty pracy z całej Polski.

2. Kolory w domowym biurze również mają znaczenie

Niezależnie od tego, czy przeznaczyłeś na biuro cały pokój, czy też wygospodarowałeś kącik w salonie, przemyśl dobór kolorów, jakie będą Cię otaczać. Intensywna czerwień czy głęboka szarość? Mimo że te odcienie ładnie prezentują się na ścianach w różnych pomieszczeniach, to jednak wcale nie ułatwią Ci pracy – mogą powodować, że będziesz czuł się rozdrażniony i trudno będzie Ci się skupić na zadaniach. Jak tego uniknąć?

W domowym biurze najlepiej sprawdzą się jasne i ciepłe barwy. Jeżeli chcesz pomalować ściany, szukaj farb w odcieniach kremowych. Takie kolory dobrze będą komponować się też drewnianymi meblami (zarówno w jasnych, jak i ciemnych odcieniach) oraz biurowymi sprzętami.

3. Jakie meble i dodatki kupić do domowego biura – lista

Jeżeli po raz pierwszy urządzasz domowe biuro, możesz czuć się przytłoczony liczbą propozycji i przykładowych aranżacji. Właśnie dlatego przemyśl, co zamierzasz kupić. Niezbędne będą:

  • Biurko
  • Fotel
  • Regał lub szafka na dokumenty

Regał może być lepszym rozwiązaniem, gdyż wygospodarujesz na nim miejsce na drukarkę czy skaner i tym samym zaoszczędzisz miejsce na biurku. Twoja lista może być też dłuższa i obejmować następujące wyposażenie:

  • Kontener pod biurko
  • Tablica-organizer do powieszenia nad biurkiem
  • Stojąca komoda (szafka) biurowa
  • Wiszące szafki biurowe
  • Podpórka do pleców, podnóżek

Chcesz czuć się dobrze w domowym biurze? Zdecyduj się na minimalizm – kup tylko te meble, akcesoria i dodatki, których naprawdę potrzebujesz.

4. Nie lekceważ biurka – zobacz, jak je prawidłowo ustawić

Jednym z najważniejszych mebli w domowym biurze jest biurko. Powinno ono być na tyle szerokie i długie, aby zmieścił się na nim laptop lub monitor, klawiatura oraz dokumenty. Dwustanowiskowe biurko (na którym mogą stanąć dwa monitory) świetnie spełni swoje zadanie. 

Gdy już znajdziesz idealne biurko do swojego domowego biura, pozostaje jeszcze jego ustawienie. Zgodnie z zasadami ergonomii, ten mebel nie powinien stać przodem czy tyłem do okna, gdyż światło słoneczne może utrudniać pracę.

5. Fotel do domowego biura – zadbaj o swoje plecy

Jeżeli w domu będziesz pracował na pełen etat, czyli będziesz spędzał przy biurku co najmniej 8 godzin dziennie, szybko odkryjesz, że siedzenie na krześle kuchennym nie jest dobrym pomysłem. Jaki fotel kupić do domowego biura? Wybierz model wyposażony w kółka (fotel obrotowy) i zwróć szczególną uwagę na:

  • Możliwość regulacji wysokości, siedziska i oparcia. W ten sposób dostosujesz fotel do wysokości biurka i zapewnisz sobie optymalną pozycję podczas pracy.
  • Podłokietniki i zagłówek. Podłokietniki są niezbędne, bo odciążają dłonie. Zagłówek nie jest koniecznością, chyba że masz tendencję do garbienia się.
  • Materiały. Najlepiej, aby były one naturalne. Oparcie pleców może być wykonane z siateczki – w ten sposób zapewnisz sobie komfort pracy w ciepłe miesiące.

Niektóre osoby pracujące zdalnie zamiast fotela ergonomicznego decydują się na fotel gamingowy. Zaletą takich foteli jest to, że zapewniają one prawidłowe ułożenie m.in. głowy.

6. Oświetlenie w domowym biurze – na co się zdecydować?

W domowym biurze – podobnie jak w niemal każdym innym pomieszczeniu – powinno znaleźć się kilka źródeł światła. Urządzając swoją przestrzeń do pracy, rozplanuj ją tak, aby znalazła się w niej:

  • Lampa na biurko.
  • Lampa podłogowa.
  • Lampa wisząca.

Dzięki temu – bez względu na to, czy będziesz pracował na komputerze, czytał dokumenty czy szukał spinaczy na regale – nie zabraknie Ci światła.

7. Ergonomia w miejscu pracy, czyli laptop czy pecet?

Współcześnie dużą popularnością cieszą się laptopy. Jednak w domowym biurze praca na laptopie jest mało ergonomiczna. Niewielka przekątna ekranu w połączeniu z koniecznością nachylania się nad monitorem sprawiają, że już po kilku godzinach pracy może boleć Cię szyja czy nadgarstki. Jeżeli masz taką możliwość, zdecyduj się na:

  • Komputer stacjonarny. Wówczas zwiększysz wygodę pracy w domowym biurze.
  • Dodatkowy monitor, do którego będziesz mógł podłączyć laptopa. Będziesz jednak musiał dokupić jeszcze peryferia – klawiaturę i mysz.

Pracując przy komputerze przez cały dzień, pamiętaj też o krótkich, ale regularnych przerwach. To najprostszy sposób, aby zadbać o wzrok i postawę.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments