Edukacja finansowa Polaków – jak poradzić sobie z zadłużeniem?

Edukacja finansowa jest tematem, któremu przeciętny Polak nie poświęca za wiele uwagi. W szkołach brakuje zajęć, na których uczniowie poznawaliby podstawowe zasady związane z oszczędzaniem i zarządzaniem domowym budżetem. Statystyki biją na alarm – zadłużamy się coraz częściej, mamy też problemy z terminowym opłacaniem zobowiązań. W jaki sposób poradzić sobie z zadłużeniem?

---REKLAMA ---

Ile Polak wie o finansach?

Jak pokazują statystyki Rejestru Dłużników ERIF, średnie zadłużenie przypadające na przeciętnego Polaka to aż 7000 złotych. Jednocześnie na polskim rynku rośnie liczba firm oferujących szybkie pożyczki gotówkowe – dostęp do takich usług jeszcze nigdy nie był tak powszechny. Niestety, nie idzie to w parze z podniesieniem poziomu edukacji finansowej w Polsce. Szkoły nie przywiązują wagi do tego tematu, młodych ludzi nie uczy się oszczędzania, a wiedza przeciętnego Kowalskiego o inwestowaniu czy zarządzaniu domowym budżetem jest na dość niskim poziomie. Duża ilość ofert pożyczkowych w połączeniu ze słabą znajomością reguł rządzących finansami powoduje, że Polacy mają problemy ze spłacaniem swoich długów i często popadają w spiralę zadłużenia. Dotyczy to osób w każdej grupie wiekowej, zarówno ludzi w wieku produkcyjnym, jak i seniorów.

Edukuj się sam

W gąszczu ofert finansowych łatwo jest stracić grunt pod nogami, dlatego Polacy coraz częściej zauważają potrzebę samodzielnego zdobywania informacji na tematy związane z oszczędzaniem. Mnóstwo praktycznych porad znajdziemy w internecie na branżowych blogach zajmujących się porównywaniem dostępnych na rynku ofert oraz w zrozumiały sposób opisujących zagadnienia dotyczące zaciągania zobowiązań, oszczędzania i inwestowania. Witryny takie jak www.pozyczkanazakupy.pl pomagają wybrać najkorzystniejszą ofertę czy opisują sposoby mądrego zarządzania domowym budżetem. Możemy z nich dowiedzieć się, jak nauczyć dzieci odkładania pieniędzy albo zredukować zbędne koszty i cieszyć się nadwyżką w portfelu. Warto również zwrócić uwagę na edukacyjne kampanie społeczne, które ostrzegają np. seniorów przed zaciąganiem kolejnych pożyczek.

Masz długi? Sprawdź jak sobie poradzić

Najważniejsza jest prewencja – nie zaciągajmy pożyczek na pokrycie wcześniejszych zobowiązań, bierzmy tylko tyle, ile rzeczywiście potrzebujemy. Co jednak zrobić, kiedy już wpadniemy w spiralę zadłużenia? Pamiętajmy, że nie ma sytuacji bez wyjścia. W pierwszej kolejności należy podsumować wszystkie zobowiązania – spiszmy na kartce konkretne sumy i zastanówmy się, w jaki sposób poradzić sobie z ich spłaceniem. Sposób postępowania dobrze opisuje infografika zamieszczona na stronie: www.polskatimes.pl/budzet-domowy/a/jak-wyjsc-z-dlugow-krok-po-kroku,9778341/. Jeśli problem stanowią zbyt wysokie raty, to może warto skonsolidować wszystkie zobowiązania i wydłużyć okres spłacania kredytu? Wówczas miesięczna rata będzie niższa, a tym sposobem mnie obciążająca domowy budżet i łatwiej będzie nam poradzić sobie z długiem.

Niski poziom edukacji finansowej w Polsce powoduje, że dużo osób wpada w spiralę zadłużenia. Warto zatem korzystać z blogów i porad specjalistów, aby znaleźć wsparcie i poradzić sobie z tym poważnym problemem.

REKLAMA