Problem zbyt małej łazienki trapi większość posiadaczy mieszkań. Względy architektoniczne zazwyczaj wykluczają możliwość przebudowy, jednak odpowiednia aranżacja wnętrza potrafi przynieść zaskakujące efekty.
Małe pomieszczenie, duży problem
Umywalka, szafki, wieszaki, wanna lub brodzik, często sedes, niekiedy pralka. Urządzeń jest dużo, a miejsca za mało. Skupienie tak wielu sprzętów i akcesoriów na ograniczonej powierzchni potęguje wrażenie ciasnoty i nieustającego rozgardiaszu. Fizyczne powiększenie łazienki kosztem innych pomieszczeń jest zadaniem trudnym, a bardzo często wręcz niewykonalnym. Warto w takiej sytuacji pokusić się o zmianę wystroju – kilka zabiegów stylistycznych oraz umiejętnie dobrane i połączone kolory, kształty oraz faktury nie tylko ożywia wnętrze, ale też sprawią, że wyda się ono znacznie przestronniejsze.
Sposób, w jaki odbieramy atmosferę pomieszczenia, jest ściśle uzależniony od sposobu jego aranżacji. Ogromne znaczenie ma światło, ważną rolę odgrywają kolory ścian, a także sposób ich wykończenia. Mały pokój z dobrze oświetlonym sufitem i ścianami wyda się znacznie przestronniejszy, z drugiej strony nawet duża przestrzeń źle oświetlona lub utrzymana w ciemnych barwach może sprawiać przytłaczające wrażenie. Te same zasady obowiązują w przypadku łazienek.
Zacznijmy od ścian. Przede wszystkim funkcjonalność – muszą być odporne na wilgoć i umożliwiać łatwe utrzymanie porządku i higieny. Doskonale sprawdzą się płytki ceramiczne, są trwałe, nie jest im straszna woda, sprzyjają też zachowaniu czystości.
Istotne detale
Jak dokonać właściwego wyboru? Remont jest poważną inwestycją i jego efektem powinna być długoletnia satysfakcja. Warto zatem zaufać renomowanym producentom i oprzeć się na produktach o potwierdzonej, wysokiej jakości. Powyższe warunki spełniają na przykład płytki Tubądzin, co ważne w wypadku tej firmy dostępne są rozmaite linie stylistyczne. Szeroki asortyment umożliwia pełną swobodę wyboru spośród setek wzorów, kolorów i faktur. Mówiąc o kolorach, warto rozprawić się z popularnym mitem nakazującym unikania ciemnych kolorów w małych pomieszczeniach. O ile prawdą jest, że ciemne barwy użyte w nadmiarze mogą skutkować wrażeniem przytłoczenia, to świetnie sprawdzą się w roli kontrastowych dodatków. Ułożony na jasnej ścianie poziomy pas ciemnych płytek optycznie rozsunie ściany, jeśli natomiast umieścimy taki pas pionowo, to uzyskamy efekt podwyższenia sufitu.
Wrażenia wizualne warto podkreślić odpowiednio dobranym oświetleniem, nie tylko głównym, ale też wspomagającym. Umiejętnie rozmieszczone punkty świetlne pomogą wydobyć detale, są również niezastąpione w przypadku pomieszczeń dysponujących małą powierzchnią okien. Bardzo dobre rezultaty przyniesie umieszczenie na jednej ze ścian dużego lustra. Ten przedmiot, poza walorami estetycznymi, jest też niezastąpiony ze względu na swoje cechy użytkowe, dlatego przed jego ostatecznym montażem warto sprawdzić, czy wybrane przez nas miejsce pozwoli na pełne wykorzystanie jego walorów funkcjonalnych. Sprawne połączenie funkcjonalności z estetyką to gwarancja sukcesu i satysfakcji płynącej z użytkowania wyremontowanej łazienki.