Bez względu na to, czy lubimy prace w lesie czy ogrodzie, czy jest to dla nas przykry i męczący obowiązek, większość z nas, musząc wziąć się za cięcie drzewa, życzy sobie, by proces przebiegł szybko, bezpiecznie i precyzyjnie. Elektryczna pilarka łańcuchowa to narzędzie, które w zamierzeniu ma spełnić wszystkie te cechy – ułatwić sprawną, dokładną – i przede wszystkim – bezpieczną pracę ze ścinaniem drzewa, czy cięciem drewna opałowego. Wybór odpowiednich przyrządów do tej pracy jest na rynku spory. Czym charakteryzują się konkretne modele elektrycznych pilarek łańcuchowych i na jakie ich cechy warto zwrócić uwagę?
Elektryczna pilarka łańcuchowa – czy to jedyna opcja?
Pilarki łańcuchowe to stały element wyposażenia domów z ogrodem – jeśli chcemy zadbać o jego wygląd i hodować zdrowe i piękne krzewy i drzewa, prędzej czy później musimy zakupić poręczną pilarkę łańcuchową. Ogólnie, pilarki łańcuchowe dzielimy na dwa konkretne podtypy, według rodzaju silnika – czyli spalinowe i elektryczne. Pilarki spalinowe wciąż są dość chętnie wybierane przez ogrodników, dzięki swojej mobilności i wytrzymałości. Minusem jest z pewnością potrzeba częstego serwisowania oraz paliwo, które musi zawierać odpowiednią ilość oleju i benzyny. Jeśli oleju w mieszance jest zbyt mało, możemy doprowadzić do zatarcia się silnika i jego uszkodzenia. Tyczy się to silników dwusuwowych. Dodatkowym problemem jest hałas, jaki towarzyszy używaniu spalinowej pilarki łańcuchowej. Elektryczna pilarka łańcuchowa tych wad nie posiada – jest cicha i lekka. Minusem wydaje się jedynie konieczność podłączenia do źródła prądu, co przy dużym terenie może stać się problematyczne. Można to ewentualnie rozwiązać, wybierając pilarkę akumulatorową, choć tutaj musimy uwzględnić czas długiego ładowania się samego akumulatora.
Dlaczego warto postawić na elektryczną pilarkę łańcuchową? Środowisko w potrzebie
Elektryczna pilarka łańcuchowa ma jeszcze jedną ogromną przewagę nad spalinową – nie zanieczyszcza środowiska. A to ogromny problem w przypadku korzystania z tych drugich. Do smarowania układów tnących używane są bowiem oleje ropopochodne. Podczas korzystania z pilarki spalinowej, oleje te uwolnione zostają do środowiska, co powoduje jego zanieczyszczenie – a przecież często pracujemy w lesie, gdzie natura nie powinna zostać skażona działalnością człowieka. Korzystanie z takiego narzędzia wymaga też chociażby zakładania obuwia olejoodpornego. Mimo prób poszukiwania alternatywnych form paliwa, jak na przykład biomasa, współczesna spalinowa pilarka łańcuchowa wciąż skutecznie zanieczyszcza środowisko. Do tego dochodzi oddziaływanie na nie poprzez hałas: eksperci sądzą, że tego rodzaju pilarki to jedne z najgłośniejszych urządzeń warsztatowo-budowlanych. Dla osób, którym leży więc na sercu los środowiska, wybór rodzaju silnika w ich nowej pilarce nie powinien sprawiać problemu – zwłaszcza, że alternatywa w postaci elektrycznej pilarki łańcuchowej jest też, według testów ekspertów, bardziej… wydajna w pracy.
Elektryczna pilarka łańcuchowa – która nadaje się dla nas?
Niewątpliwie jeśli zależy nam na ekologii, wysokiej kulturze pracy oraz braku kontaktu z duszącymi spalinami, elektryczna pilarka łańcuchowa to idealny wybór. Choć może nie być tak mobilna jak spalinowa (przez ograniczenie kablem – chyba że wybierzemy wspomnianą wyżej elektryczną pilarkę akumulatorową), na niewielkim, przydomowym terenie raczej nam wystarczy. Jest też lekka, co ułatwi korzystanie z niej kobietom. Nie trzeba wykonywać przy niej aż tylu prac serwisowych. Jednak elektryczne pilarki łańcuchowe też różnią się między sobą. Ogółem, można podzielić je na amatorskie i profesjonalne. Marka Husqvarna proponuje prostą klasyfikację: pilarki do prac przydomowych, pilarki wszechstronne i pilarki XP, czyli profesjonalne. Aby zrozumieć czym dokładnie się one różnią (oczywiście oprócz celu zastosowania), warto spojrzeć na ich parametry.
Parametry elektrycznej pilarki łańcuchowej – na co zwrócić uwagę?
Wybierając elektryczną pilarkę łańcuchową, należy dokładnie przyjrzeć się kilku parametrom. Moc, długość prowadnicy, waga i poziom emitowanego hałasu to cechy, pod których kątem można ocenić każdą z pilarek. Najsłabsze elektryczne pilarki łańcuchowe emitują moc około 1200 W i tyle powinno nam wystarczyć do prostych prac przydomowych. Najmocniejsze pilarki tego typu to około 2000 W. O wiele większą moc prezentują pilarki łańcuchowe dla rolników, jest to już jednak profesjonalny sprzęt, często służący na przykład do usuwania skutków nawałnic w postaci połamanych i leżących na drodze drzew. Drugą cechą w przypadku elektrycznej pilarki łańcuchowej, na którą warto zwrócić uwagę, jest długość jej prowadnicy. Przeciętne pilarki do prac przydomowych mają prowadnicę o długości około 30-35 centymetrów; zdarzają się jednak dłuższe. Długość prowadnicy sięgająca stu centymetrów, to już sprzęt dla profesjonalistów. Dużym ułatwieniem dla sadowników jest prowadnica na wysięgniku – dzięki temu, nie trzeba pracować na wysokości, mogąc swobodnie sterować maszyną z poziomu bezpiecznego gruntu. Jeśli chodzi o wagę, elektryczna pilarka łańcuchowa ma niewątpliwą przewagę nad spalinową: waży najczęściej około trzech kilogramów i łatwo nią manewrować, w przeciwieństwie do cięższego modelu z silnikiem spalinowym. No i poziom hałasu – najcichsze elektryczne pilarki emitują dźwięki o wartości 90-100 dB, co również jest odmianą na plus w stosunku do głośniejszych pilarek spalinowych.
Komfort pracy z elektryczną pilarką łańcuchową – co powinna zapewnić?
Kupując elektryczną pilarkę łańcuchową, na pewno warto zwrócić uwagę na to, jak zostały zachowane podstawowe zasady ergonomii. Pilarka taka powinna być łatwa do operowania, lekka i po prostu – poręczna. Ważną kwestią jest odpowiednie naciągnięcie łańcucha – niedopilnowanie tego procederu może nie tylko utrudnić nam pracę, ale i spowodować wypadek. W starszych modelach pilarek łańcuch musiał być naciągany przy pomocy klucza i śrubokręta, dziś nowoczesne urządzenia powinny posiadać specjalne pokrętło do regulacji łańcucha, które pomoże zrobić to bez stosownych narzędzi. Kolejna rzecz poprawiająca komfort pracy to redukcja drgań pilarki podczas urządzenia. W nowoczesnych elektrycznych pilarkach łańcuchowych uchwyty narzędzia nie są połączone z silnikiem, co powoduje mniejsze wibracje – pomaga w tym także specjalny system amortyzacji. Warto też zwrócić uwagę na to, czy pilarka posiada osłonę rąk i hamulec bezpieczeństwa – w chwili, gdy piła opiera się o osłonę lewej ręki, powinien od razu zadziałać wspomniany hamulec, który zatrzymuje łańcuch. Tak czy inaczej, korzystając z pilarki łańcuchowej, należy pamiętać o mocnym obuwiu, odpowiednim ubraniu ochronnym, kasku z goglami, oraz – koniecznie – słuchawkach wyciszających, które pomogą nam uniknąć nadwerężenia naszego słuchu. Zwłaszcza gdy elektrycznej pilarki łańcuchowej używamy regularnie.
Nowoczesność dla ekologii i bezpieczeństwa
Dzisiejsze maszyny znanych marek posiadają wiele udogodnień i funkcji ułatwiających bezpieczną i chroniącą środowisko pracę. Na przykład każda pilarka marki Husqvarna jest wyposażona w unikalny silnik X-TORQ®, dzięki czemu zużywa mniej paliwa i emituje mniej spalin. Oczywiście, elektryczne pilarki przodują, jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne poprawiające stan środowiska. Nowe modele są projektowane z dbałością o spełnienie potrzeb indywidualnego użytkownika. Profesjonaliści w dziedzinie leśnictwa zwracają uwagę na zwrotność, szybkość i wydajność maszyn, podkreślając jednocześnie, że to najważniejsze cechy, które powinno brać się pod uwagę, kupując własną elektryczną pilarkę łańcuchową. Więcej o tym, jaka powinna być idealna i dopasowana do twoich potrzeb elektryczna pilarka łańcuchowa w poradniku Husqvarny.
Precyzja elektrycznej pilarki łańcuchowej tkwi w… drobiazgach
Jeśli chodzi o wybór pilarki łańcuchowej, warto jednak zaufać ekspertom, którzy twierdzą, że idealna elektryczna pilarka powinna być przedłużeniem rąk pracującego: bez względu czy chodzi o ścinanie drzewa, przycinanie krzewu, prace sadownicze czy cięcie drewna na opał. Kolejnym aspektem jest wytrzymałość w każdych warunkach pogodowych – w końcu pilarką łańcuchową pracujemy w terenie. Ważne więc, by nie dopuścić szybko do przegrzania się silnika lub dużych przestojów podczas niekiedy wielogodzinnej pracy. Inna istotna kwestia to to, jak długo uruchamia się nasza elektryczna pilarka łańcuchowa – w końcu nikt nie lubi tracić zbyt dużo czasu. W przypadku pilarki elektrycznej, ważna jest także ochrona przed zalaniem, chociażby podczas deszczu. Dbałość o te wszystkie drobne szczegóły powinna wyróżniać producenta odpowiedniego dla nas modelu – ostatecznie chodzi przede wszystkim o nasz komfort pracy i bezpieczeństwo. Na elektrycznej pilarce łańcuchowej nie warto zatem oszczędzać: dobrze wykorzystywana, umiejętnie operowana i raz na jakiś czas – monitorowana w serwisie, może stać się sprzętem, który z powodzeniem będzie służył nam przez naprawdę długie lata, robiąc jednocześnie wszystko, co do niego należy – i to sprzętem w stu procentach wydajnym.
Źródła:
- Rudko, T., & Rybczyński, R. (2010). Właściwości smarne olejów roślinnych i mineralnych stosowanych w układach tnących pilarek. Acta Agrophysica, 15(1), 145-154.
- Wojtkowiak, R., & Tomczak, R. J. (2003). Analiza porownawcza wybranych wlasciwosci olejow smarujacych uklad tnacy pilarki lancuchowej. Rośliny Oleiste-Oilseed Crops, 24(1), 317-325.
- Kamińska, W. (2007). Środki ochrony indywidualnej-obuwie. Wymagania aktualnych norm. Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka, 20-23.
- Studencka, J. (2015). Krajowe możliwości wykorzystania biomasy jako paliwa. Ekonomia i Środowisko. 4(55):112-123. – Maciak, A. (2016). Porównanie wydajności skrawania pilarki spalinowej i pilarki elektrycznej podobnej mocy. Technika Rolnicza Ogrodnicza Leśna, (3):24-26.
- Caban, J., Maksym, P., Marczuk, A., & Droździel, P. (2016). Wybrane zagadnienia zanieczyszczenia środowiska hałasem pochodzącym z pracy maszyn i urządzeń rolniczych. Autobusy: technika, eksploatacja, systemy transportowe, 17(12), 55-58.