Jak napisać profesjonalne CV?

Każdy, kto szukał kiedykolwiek pracy wie, że CV jest podstawowym elementem tego procesu. W związku z tym warto postarać się, aby prezentowało się ono schludnie i profesjonalnie. W zależności od stanowiska, o które się ubiegasz, będzie to oznaczało co innego. Dzięki poradom zawartym w tym artykule unikniesz podstawowych błędów i łatwo stworzysz profesjonalne CV.

--- REKLAMA ---
  1. Co to jest CV i co powinno zawierać?
  2. Nowoczesne CV – czym się charakteryzuje?
  3. Czy CV zawsze wygląda tak samo?
  4. Jakich błędów nie popełniać?

Co to jest CV i co powinno zawierać?

CV to skrót od łacińskiego “curriculum vitae”, czyli “przebieg życia”. Jest to dokument, który przedstawia potencjalnemu pracodawcy twoje dotychczasowe doświadczenie, kompetencje zawodowe oraz wykształcenie. Stanowi swego rodzaju wizytówkę i często decyduje o tym, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Jest to swego rodzaju spis przebiegu życia zawodowego. Z reguły CV ma ustaloną i sztywną konstrukcję. Powinny znaleźć się w nim twoje dane osobowe: imię i nazwisko, adres, telefon kontaktowy oraz adres e-mail, możesz zamieścić też odnośniki do swoich zawodowych mediów społecznościowych lub strony. Przyjęło się również, że CV wyposażone jest w zdjęcie, jednak nie jest to element obligatoryjny. Musi natomiast znaleźć się w nim informacja dotycząca twojego doświadczenia zawodowego oraz wykształcenia. Ważne są wszystkie posiadane przez ciebie kwalifikacje, np. ukończone kursy, certyfikaty, znajomość języka czy posiadane prawo jazdy. Warto zamieścić w CV również klauzulę umożliwiającą przetwarzanie danych przez potencjalnego pracodawcę. Jest ona niezbędna zwłaszcza wtedy, gdy nadsyłasz zgłoszenie poza standardowym procesem rekrutacji, ponieważ bez niej z prawnego punktu widzenia pracodawca nie będzie mógł się z tobą skontaktować, nawet gdyby chciał.

Nowoczesne CV – czym się charakteryzuje?

Obecnie każdy chce się zaprezentować jako osoba nowoczesna i profesjonalna, zwłaszcza w środowisku zawodowym. Aby osiągnąć ten efekt, warto zadbać o kilka szczegółów. Po pierwsze, twoje CV musi być zwięzłe i dobrze prezentować najważniejsze dla potencjalnego pracodawcy informacje. Możesz śmiało korzystać z gotowych szablonów – pod warunkiem, że są one schludne, estetyczne i przejrzyste. Za nowoczesne uznaje się proste formy i kształty, które doskonale spełniają swoją funkcję. Jeżeli nie jesteś zbyt biegły w graficznym układaniu treści, możesz skorzystać ze stron typu nowoczesne cv kreator, które oferują wiele różnorodnych szablonów.

Czy CV zawsze wygląda tak samo?

Pomimo tego, że każde CV zawiera pewne kluczowe elementy, może się ono różnić w zależności od sytuacji i stanowiska, na które aplikujesz. Jeżeli nie starasz się o pracę w dziale kreatywnym, lepiej trzymaj się ustalonych szablonów i wytycznych. W innym przypadku nietuzinkowe CV może zniechęcić pracodawcę do zaproszenia cię na rozmowę. Jeśli chwilowo brakuje ci pomysłów, łatwo znajdziesz inspiracje na kreatywne CV na Pinterest. Pamiętaj też, aby w CV znajdowały się informacje przydatne i korzystne z punktu widzenia stanowiska, na które aplikujesz. Twój życiorys nie powinien być dłuższy niż dwie strony A4, dlatego dobieraj treść rozważnie.

Jakich błędów nie popełniać?

Pomimo licznych poradników, są pewne błędy, które wciąż często pojawiają się w CV. Jednym z najbardziej powszechnych jest niestety kłamanie lub pisanie półprawd na temat swoich kwalifikacji. Pamiętaj, że prędzej czy później wypłynie ono na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie zmyślaj nawet w przypadku takich rzeczy jak zainteresowania. Jeżeli uważasz, że twoje pasje nie są wystarczająco ciekawe, po prostu ich nie umieszczaj.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments