Faktoring jako strategiczne narzędzie finansowe w czasach niepewności rynkowej

Prowadzenie własnego biznesu jest sporym wyzwaniem logistycznym, ale przede wszystkim finansowym. Nawet dobrze prosperujące przedsiębiorstwa mają niejednokrotnie problem z otrzymaniem w terminie płatności od swoich klientów. Na szczęście istnieje skuteczny sposób na rozwiązanie tej sytuacji, a mianowicie faktoring wierzytelności. O czym mowa i jak z niego skorzystać? Wyjaśniamy!

Faktoring jako strategiczne narzędzie finansowe 

Płynność finansowa to jedna z najważniejszych rzeczy jeśli chodzi o bieżącą działalność każdej firmy. To właśnie przepływ środków finansowych umożliwia regulowanie zobowiązań, dokonywanie inwestycji, a także zabezpieczenie przedsiębiorstwa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Niestety, bardzo często zdarza się tak, że w kasie zaczyna brakować pieniędzy, a jedną z głównych przyczyn są zatory wynikające z braku płatności za faktury. 

Na czym polega faktoring? 

Z pomocą przychodzą wówczas podmioty, które oferują tzw. faktoring. W praktyce polega on na sprzedaży przez przedsiębiorcę wierzytelności z tytułu wystawionych faktur. Faktoring dotyczy tych faktur, na których widnieje długi termin spłaty, np. 60 czy 90 dni. Firma chcąc uzyskać pieniądze od razu, może skorzystać właśnie z usługi faktoringu i przeznaczyć te środki na dowolny cel. W przypadku tego typu umowy podmiot udzielający usługi nazywany jest faktorem, a przedsiębiorca faktorantem. Z faktoringu może skorzystać tak naprawdę każda firma, niezależnie od jej wielkości czy tego, w jakiej branży działa.  

Faktoring – rodzaje i charakterystyka 

Istnieje wiele rodzajów faktoringu, które różnią się między sobą przede wszystkim tym, na kim spoczywa odpowiedzialność w przypadku niewypłacalności kontrahentów. W tym kontekście wyróżniamy faktoring pełny (właściwy, bez regresu), gdzie faktor przejmuje pełną odpowiedzialność za wykupioną wierzytelność. Kolejnym typem jest faktoring niepełny (niewłaściwy, z regresem), który cechuje to, iż przedsiębiorca nie przenosi odpowiedzialności i to on musi dbać o to, aby kontrahent uregulował należność, ponieważ w przeciwnym razie będzie musiał zwrócić firmie faktoringowej całą kwotę. Opcją pośrednią jest faktoring mieszany, który zakłada odpowiedzialność faktora wyłącznie do kwoty określonej w umowie. Ponadto, faktoring można podzielić też ze względu na terytorium, jawność, zakres usług, a szczególnymi rodzajami są m.in. faktoring wymagalnościowy, odwrotny, dyskontowy czy zaliczkowy. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie 

https://pragmago.pl/, czyli podmiotu, który świadczy usługi na najwyższym możliwym poziomie.  

Dlaczego warto skorzystać z faktoringu? 

Widzimy więc, że zastosowanie faktoringu pozwala uniknąć wielu problemów finansowych i pozyskać środki, które mogą być następnie przeznaczone np. na wynagrodzenie pracowników, składki ZUS itd. Faktoring nie obniża zdolności kredytowej ani nie obciąża bilansu firmy, a opłaty wynikające z tej usługi mogą zmniejszać podatek dochodowy oraz VAT. Nie pozostaje więc nic innego, jak zapoznać się ze szczegółami i wybrać faktoring, którego warunki będą spełniać indywidualne preferencje. 

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments