Swędzenie miejsc intymnych to uciążliwy problem, który dotyka wiele kobiet – to jeden z najczęstszych objawów, z jakimi pacjentki zgłaszają się do lekarzy ginekologów. Zgadza się, ewentualny wstyd nie powinien nikogo zatrzymać przed specjalistyczną konsultacją! Świąd pochwy może być symptomem poważnej infekcji, którą należy poddać farmakoterapii. Jakie zatem konkretnie mogą być przyczyny swędzenia narządów rodnych i jak można sobie z nimi radzić?
Podstawą wyboru odpowiedniego sposobu leczenia tego typu problemów jest dokładna diagnostyka. Lekarz przeprowadza w tym celu wywiad, badanie ginekologiczne, a jeżeli jest takie wskazanie, może zalecić wykonanie dalszych testów laboratoryjnych – zwłaszcza ocenę biocenozy pochwy. Badanie to pozwala sprawdzić, jaki dokładnie drobnoustrój zaatakował narządy rodne kobiety – jak to zostało wspomniane wyżej, to właśnie infekcje stanowią najczęstsze źródło swędzenia pochwy.
Swędzenie pochwy – czy to infekcja grzybicza?
Główną przyczyną są zakażenia grzybicze, które wywołują grzyby z rodzaju Candida. Czynnikami, które zwiększają ryzyko zachorowania, są w tym przypadku m.in. ciąża, cukrzyca, otyłość, ogólne osłabienie organizmu, przebyta niedawno antybiotykoterapia lub inne rodzaje farmakoterapii, jak np. leczenie immunosupresyjne. Warto zauważyć, że poza swędzeniem pochwy mogą także wystąpić następujące symptomy:
- upławy przybierające białą, serowatą postać,
- obrzęk warg sromowych,
- podrażnienia miejsc intymnych,
- pieczenie podczas oddawania moczu,
- pieczenie lub ból podczas stosunku.
Leczenie wymaga w tym przypadku zastosowania dopochwowych preparatów, które działają przeciwgrzybiczo. Podawane są najczęściej w formie tabletek, globulek, maści lub żeli. Jeżeli infekcja jest nasilona lub często nawraca – co dotyczy wielu kobiet – mogą być zastosowane przeciwgrzybicze środku doustne. Jednocześnie można stosować też preparaty łagodzące nieprzyjemne dolegliwości, w tym właśnie swędzenie pochwy, które zawierają chlorowodorek benzydaminy. Dostępne są w aptekach bez recepty.
Co jeszcze może wywołać swędzenie pochwy?
Świąd okolic intymnych może być objawem także infekcji wywołanej pierwotniakiem – rzęsistkiem pochwowym. Tego typu zakażenie nazywamy rzęsistkowicą, a w jej rozpoznaniu pomaga m.in. zmieniona wydzielina z pochwy. Przybiera zielonkawą barwę, jest obfita, pienista i ma nieprzyjemny, mdły zapach. Może wtedy dojść także do znacznego obrzęku pochwy oraz trudności podczas oddawania moczu. Leczenie wymaga podania środków przeciwpierwotniakowych (np. metronidazolu).
Co więcej, uporczywe swędzenie i towarzyszące temu uczucie nadmiernej suchości pochwy mogą wiązać się ze zmianami hormonalnymi. U kobiet będących w okresie przekwitania spada poziom estrogenów, co może zwiększać ryzyko różnego rodzaju stanów zapalnych. Objawy najczęściej niweluje wtedy doustne lub miejscowe podawanie hormonów, co wymaga indywidualnego ustalenia z lekarzem.
Warto także rozpatrzyć, czy przypadkiem swędzenie pochwy nie jest spowodowane reakcją alergiczną – zaczęłaś stosować perfumowany płyn do prania bielizny? A może używasz perfumowanych wkładek higienicznych lub podpasek? Tego typu czynniki jak najbardziej mogą wywołać świąd, a ich eliminacja powinna przynieść ulgą. Jeśli okaże się to niewystarczające, wskazane może być zastosowanie leków antyalergicznych.
Profilaktyka – jak zapobiec swędzeniu pochwy?
Podstawą w zakresie profilaktyki zdrowia intymnego jest odpowiednia higiena. Co jednak istotne, nie może być nadmierna i nie powinno się w tym celu stosować kosmetyków o zasadowym pH. Polecana jest zmiana także wspomnianych wyżej środków do prania bielizny, np. na płyny skierowane do dzieci lub alergików. O czym jeszcze warto pamiętać?
- W czasie miesiączki często zmieniaj podpaski (są bardziej wskazane niż tampony).
- Unikaj bielizny wykonanej ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza tkanin.
- Do osuszania miejsc intymnych używaj osobnego ręcznika lub jednorazowych, papierowych ręczników (wilgoć ułatwia namnażanie się patogenów).
- Zachowaj higienę po stosunku seksualnym (po zbliżeniu wskazane jest oddanie moczu).
- Zadbaj o odpowiednią dietę – postaw na produkty kiszone i fermentowane, które wesprą naturalną, zdrową florę bakteryjną organizmu, co zmniejszy ryzyko zakażeń chorobotwórczymi patogenami.