Rynoplastyka jest jednym z bardziej skomplikowanych zabiegów w dziedzinie chirurgii plastycznej – wymaga odpowiednich kwalifikacji od chirurga, jak i jego „artystycznych” umiejętności (poczucia estetyki).
Operacja plastyczna nosa ma na celu zmienić jego kształt w taki sposób, aby stanowił on harmonijną całość z pozostałymi fragmentami twarzy.
Nos, jako centralna (najbardziej wyeksponowana) część twarzy wpływa na całościowy jej wygląd. Zniekształcenia tego organu (nos garbaty, krzywy, duży) mogą być wrodzone i nabyte. Osoba dotknięta taką „deformacją” często ma z tego powodu kompleksy, które wpływają na komfort życia – wiele osób decyduje się na zabieg rynoplastyki. Jak to wyglada po zabiegu zobaczysz tutaj: www.tourmedica.pl/zdjecia-przed-i-po/operacje-plastyczne-nosa/
Podczas pierwszej konsultacji lekarskiej (celem jej jest określenie zakresu zabiegu), chirurg szczegółowo wyjaśnia pacjentowi przebieg operacji (przedyskutowuje z nim możliwości oraz warianty zabiegu, wybierając w danym przypadku najodpowiedniejszy).
Lekarz pyta także pacjenta o powody poddania się zabiegowi korekty nosa oraz jakie są oczekiwania, co do efektu końcowego.
Ważne! Wygórowane i nieosiągalne nadzieje pacjenta, co do wyniku rynoplastyki, mogą skutkować odstąpieniem specjalisty od zabiegu – przeprowadzona bowiem w tym przypadku korekcja nosa nie poprawi samopoczucia i samooceny pacjenta. Zabieg może być przeprowadzony jedynie u osób, które racjonalnie podchodzą do oczekiwanych efektów jakie można uzyskać.
Na tym etapie przygotowań do zabiegu, niezmiernie ważna jest współpraca lekarz – pacjent. Wspólnie powinni uzgodnić końcowy efekt rynoplastyki. Pomocne są komputerowe wizualizacje bądź fotografie – ułatwiają one pacjentowi wyobrazić sobie jak będzie wyglądać jego nos, a wraz z nim reszta twarzy po operacji.
Ważne! Każdy pacjent ma indywidualne proporcje i kształty, które tworzą całościowy profil twarzy. W związku z tym w przypadkach większych ingerencji chirurgicznych w obszarze nosa, konieczne jest remodelowanie także dolnej szczęki oraz brody.
Przed zabiegiem badaniu poddawane są następujące fragmenty:
– kąt nosowo – facjalny (miejsce przejścia czoła w grzbiet nosa)
– grzbiet nosa (u mężczyzn jest on prosty lub lekko uwypuklony do góry. U kobiet ma kształt odwrotny)
– szerokość podstawy nosa (idealna szerokość jest mniejsza od szerokości skrzydełek nosowych o 2 – 4 mm)
– badanie czubka nosa (badana jest proporcjonalność nozdrzy, ich wielkość oraz jakość skóry. Analizuje się również wielkość czubka nosa w porównaniu z podstawą i miejsce przejścia nosa w czubek, które powinno być płynne oraz regularne)
– kąt nosowo – labialny (przejście nosa w górną wargę. U mężczyzn kąt ten wynosi 90 – 100 stopni zaś u kobiet 100 – 110 stopni)
– oś nosa
– jakość skóry
– funkacja nosa (oddychanie, węch, rezonans, funkcja amortyzacyjna chroniąca twarzoczaszkę)
Zasadniczą częścią konsultacji jest badanie za pomocą rynoskopu – laryngologicznego wziernika, który pomaga uwidocznić zawartość jam nosowych. W trakcie takiego badania można stwierdzić występowanie skrzywienia przegrody nosowej (ma to wpływ na przebieg zabiegu). Uwidocznienie wydzieliny w przewodach nosowych może świadczyć o infekcji (w niektórych przypadkach powoduje to konieczność odłożenia operacji aż do całkowitego wyleczenia).
Ważne! Pacjent powinien poinformować lekarza o przebytych wcześniej zabiegach rynoplastyki (jeżeli takowe miały miejsce), urazach jakim uległ (nawet w odległej przeszłości), problemach z oddychaniem (jeżeli występują).
Ponadto chirurg powinien być powiadomiony przez pacjenta o wszelkich chorobach oraz dolegliwościach na jakie cierpi.
Przed zabiegiem następuje badanie internistyczne. W przypadku zażywania przez pacjenta leków na krzepliwość krwi (m.in. acenokumarol), powinny one zostać odstawione minimalnie na tydzień przed operacją (po uprzedniej konsultacji ze swoim lekarzem).
Osoby palące powinny zaprzestać palenia na dwa tygodnie przed zabiegiem oraz w okresie rekonwalescencji (udowodniony wpływ na pogorszenie się gojenia ran pooperacyjnych).
Podczas konsultacji chirurg zleca pacjentowi wykonanie kompletu badań, najważniejsze z nich to m.in. morfologia krwi, czas krzepnięcia krwi, poziom elektrolitów, wartość enzymów wątrobowych.
Badania są niezbędne do bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu, znieczulenia jak i rekonwalescencji po operacji nosa.