Jak zadbać o nogi po 60-tce

Wraz z upływem czasu, poszczególne części ciała mogą odmawiać posłuszeństwa. Tak bywa w przypadku seniorów, którzy prócz chorób przewlekłych, doświadczają często problemów z nogami. Nie sposób tego lekceważyć, bowiem chore stawy biodrowe, stopy czy kolana mogą doprowadzić do upadku. Dlatego tak ważna jest rehabilitacja osób starszych, które z różnych powodów cierpią z powodu trudności z poruszaniem się.

Najczęstsze problemy z nogami u osób starszych

Zmiany zwyrodnieniowe, przebyte w przeszłości złamania i urazy, cukrzyca, problemy z krążeniem, to tylko niektóre schorzenia, które wpływają na kondycję nóg u seniorów. Zwyrodnienia w stawie biodrowym i kolanowym mogą skutecznie utrudniać chodzenie zarówno po powierzchni płaskiej, jak i po schodach.

--- REKLAMA ---

Innym problemem są schorzenia stóp w postaci koślawości, płaskostopia, haluksów, ostrogi piętowej czy uciekania stopy. Z kolei ból w nogach nie pozwala zarówno na poruszanie się, jak i spokojny nocny odpoczynek.

Rehabilitacja osób starszych – dlaczego jest taka ważna

Poprawa jakości życia i zminimalizowanie dolegliwości bólowych to jedne z głównych korzyści, jakie seniorzy mogą odnieść z fizjoterapii i dobrze zaplanowanej aktywności fizycznej. Jeśli więc jesteś osobą w starszym wieku i masz coraz większe problemy z poruszaniem się, już na samym początku skorzystaj z pomocy specjalistów. Skuteczna rehabilitacja może nie tylko ułatwić bieżące pruszanie, ale także odsunąć ewentualność zabiegów operacyjnych.

Ćwicz pod okiem rehabilitanta

Zajęcia na sali do rehabilitacji to dobra okazja, by cyklicznie wychodzić z domu, niezależnie od pogody za oknem. W trakcie zajęć poznasz ćwiczenia, które dostosowane będą do twoich problemów z nogami. Rehabilitant udzieli ci przy tym dokładnych wskazówek, jak każde z ćwiczeń powinieneś wykonywać i na co zwracać uwagę, by uzyskać jak najlepsze efekty. Dzięki temu, będziesz mógł je kontynuować po powrocie do domu, co jest równie ważne, jak zajęcia na sali.

Korzystaj z zabiegów na nogi

Pomoc taką uzyskasz u fizjoterapeuty, który poprawi krążenie w twoich nogach i rozluźni napięcie w tkankach. Pobudzi on tym samym twój organizm do regeneracji i uruchomi przepływ odżywczych składników w organizmie. Jeśli twój lekarz uzna to za wskazane, możesz skorzystać też z różnego rodzaju zabiegów. Są wśród nich prądy diadynamiczne, pole magnetyczne, prądy tens oraz ultradźwięki.

Rozpocznij przygodę z Nordic Walking

Jeśli chcesz zmaksymalizować efekty uzyskane podczas spotkań z rehabilitantem i fizjoterapeutą, po konsultacji z nimi zaopatrz się w kije do marszu. Nordic Walking to doskonała forma aktywności, która korzystnie wpłynie nie tylko na kondycję twoich nóg, ale też na cały organizm. Pozytywnie wpłynie też na twoje samopoczucie.

Zadbaj o wsparcie dla stóp

Rehabilitacja osób starszych to też dobre zaopatrzenie ortopedyczne. Zwróć na to uwagę, jeśli chcesz zminimalizować ból w stopach. W skorygowaniu powstałych niedoskonałości stóp pomogą ci wkładki ortopedyczne, które w przypadku niektórych schorzeń, mogą skutecznie hamować ich rozwój. To zaś znacząco poprawi komfort twojego codziennego życia.

4.5 2 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments