Jak dopasować dobre ogłowie dla konia?

Akcesoria, które składają się na wyposażenie konia, powinny być jak najlepszej jakości i dobrze dopasowane do zwierzęcia, dzięki czemu udaje się zapewnić optymalny komfort funkcjonowania konia, ale również najlepsze wyniki jazdy jeźdźcy. Jakie ogłowie wybrać, aby idealnie układało się na głowie konia? Dowiedz się więcej już teraz.

Co brać pod uwagę przy wyborze ogłowia?

Oczywiście, priorytetem powinny być parametry techniczne, takie jak rozmiar ogłowia, mechanizm montażu czy materiał, z jakiego zostały wykonane tego rodzaju szelki dla konia, natomiast równie ważne są czynniki, takie jak poziom wyszkolenia konia, jego indywidualny temperament, wcześniejsze doświadczenie z noszeniem uprzęży, a nawet umiejętności jeźdźcy w zakresie prowadzenia zwierzęcia. 

--- REKLAMA ---

Ogłowie nie powinno być za luźne ani zbyt uciskające na newralgiczne punkty jak język, żuchwa, podniebienie, nos, pysk czy potylica łba konia. 

Czy ogłowie skórzane jest dobre?

Za najlepszej jakości uznaje się ogłowie skórzane, ponieważ jest miękkie i idealnie układa się do kształtu całej głowy konia. Pamiętaj jednak, że jakość skóry jest różna, znaczenie ma również obróbka i szycie materiału czy metal, który zostaje wykorzystany na elementach okuć. Skóra, z jakiej zostało wykonane ogłowie, powinna być miękka, dzięki czemu od razu będzie wygodna. 

Nie zapominaj również o odpowiedniej pielęgnacji ogłowia. Jeśli stawiasz na jakościową skórę, dbaj o ten element wyposażenia konia za pomocą specjalnych środków czyszczących i konserwujących, takich jak dedykowane mydła lub oleje. 

Rasa konia ma znaczenie 

W dobrym sklepie z asortymentem dla koni znajdziesz odpowiednie ogłowie dla koni według ich rasy, dzięki czemu zniwelujesz problem z wyborem pasującej uprzęży. Dedykowane są szelki dla małych kucy czy większych koni islandzkich. Zwróć tylko uwagę na ich rozmiar, ponieważ sama rasa nie powinna być jedynym wyznacznikiem. Każdy koń jest przecież inny. 

Ogłowie a rodzaj ujeżdżania 

Trzeba przyznać, że podczas wyboru ogłowia pod uwagę należy brać liczne kryteria. Znaczenie ma również konkretna dyscyplina, czyli sposób, w jaki jeździec ujeżdża konia. Pod tym względem ogłowia różnią się rozwiązaniami technicznymi. Niektóre są wzmocnione podwójną skórą, nie mają nachrapnika, za to posiadają łącznik pomiędzy pierścieniami wędzidła. Producenci oferują również ogłowia, które są bogato zdobione, zawierają na przykład rzeźbione okucia, są idealne na pokazy. Szelki dla konia można wybierać też ze względu na kolor. Największą popularnością cieszą się ogłowia brązowe lub czarne, ale tego rodzaju akcesoria występują w szerokiej gamie kolorystycznej. 

Jeśli jesteś początkującym jeźdźcem i nie radzisz sobie z samodzielnym dopasowaniem najlepszej uprzęży dla konia, poproś o profesjonalne doradztwo fachowców. W sklepach z takim asortymentem najczęściej pracują specjaliści z wieloletnim doświadczeniem i najlepszą wiedzą. Na doradztwo możesz liczyć również podczas zakupów w dobrym sklepie online. 

REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments