Problem związany z uzależnieniem od alkoholu stanowi bardzo trudną kwestię zarówno w ujęciu indywidualnym, jak i społecznym. Osoby borykające się z alkoholizmem bardzo często są odrzucone przez otoczenie, a nawet rodzinę. Nierzadko zdarza się również tak, że pomimo wsparcia najbliższych dany człowiek nie jest w stanie poradzić sobie z narastającymi trudnościami. W jaki sposób zaoferować profesjonalną pomoc? Na czym polega terapia alkoholowa? Gdzie się zgłosić?
Leczenie alkoholizmu może być trudne, ponieważ trudno pogodzić się z chorobą.
Uzależnienie od alkoholu w większości przypadków nie jest uznawane za schorzenie, lecz po prostu za brak silnej woli, oznakę własnej słabości, czy też po prostu „stoczenie się na dno”. W rzeczywistości alkoholizm to jednostka chorobowa o charakterze psychosomatycznym. Wymaga ona leczenia psychologicznego, jak i za pomocą farmakologii medycznej. Przede wszystkim należy pamiętać, że alkoholizm to choroba przewlekła, polegająca na ciężkim uzależnieniu, którego konsekwencje są często śmiertelne.
Alkoholizm może dotknąć każdego!
Picie nadmiernej ilości alkoholu dość często jest kojarzone ze środowiskiem patologicznym, w którym osoby uzależnione to jednocześnie ludzie żyjący w sprzeczności z prawem, czy też w inny sposób znajdujące się na marginesie społeczeństwa. Teoria ta jest błędna. Alkoholikiem może zostać każdy. Uzależnienie dotyka zarówno osób biednych, jak i bogatych, uprawiających różne zawody, posiadających różny status społeczny oraz osobisty. Sięganie po alkohol może być ucieczką od trudnej sytuacji w pracy, życia po śmierci bliskiej osoby, kłopotliwej sytuacji rodzinnej itp. Pierwsze symptomy są często bagatelizowane. A to często pierwszy i ostatni dzwonek, kiedy możemy komuś udzielić pomocy.
Odwyk alkoholowy – jak wygląda?
Leczenie alkoholizmu jest procesem złożonym. Z jednej strony trzeba pomóc choremu poprzez zastosowanie fizycznego odtrucia. Jednocześnie ważną częścią odwyku jest terapia psychologiczna, kiedy to chory musi nauczyć się przeciwstawiać chęci spożycia alkoholu. Często jest to czas, kiedy osoby te rozpoczynają swoje życie od nowa, odcinając się tym samym od wcześniejszych problemów.
Jak długo trwa leczenie choroby alkoholowej?
Każdy przypadek jest indywidualny. Trzeba jednak pamiętać, że osoba uzależniona od alkoholu będzie borykać się z tym problemem przez całe życie. W praktyce oznacza to, że nigdy nie powinna do końca zaprzestać terapii. Z pewnością dużym wsparciem będą osoby, które mają podobne doświadczenia i nauczyły się z czasem żyć od nowa, z dala od upojenia alkoholowego.
Centrum Leczenia Uzależnień i współuzależnień „Moje Życie”
ul. Słoneczna 41, 60-185 Skórzewo
Tel.: 504 437 952