Wielkimi krokami nadchodzi czas wymiany starych, żeliwnych grzejników na nowe. Ten symbol słusznie minionych czasów, kiedy na potęgę zakładane były w nowo powstałych mieszkaniach odchodzi powoli w zapomnienie. Nadchodzi bowiem czas na założenie nowych, lepszych grzejników, które poza wyższą funkcjonalnością, również wizualnie prezentują się lepiej.
Kiedy wymienić stare grzejniki na nowe?
Decyzję o tym, kiedy wymienić stare grzejniki żeliwne, na nowe podejmujemy oczywiście sami, lecz przed rozpoczęciem prac należy zwrócić się do zarządcy danego budynku i to od niego uzyskać stosowną zgodę. Wynika to z faktu, że grzejniki w naszym mieszkaniu podłączone są do ogólnego ogrzewania centralnego, więc wymiana starego „żeliwniaka” na nowy, który będzie niewłaściwym wyborem lub też źle zainstalowanym do zbiorczej sieci ciepłowniczej może spowodować zaburzenie przepływu ciepła poprzez zmianę parametrów grzewczych. To wszystko może doprowadzić do zakłócenia ogólnego bilansu całego obiektu. Oznacza to więc, że nowe mimo, iż zamontowane zostaną w naszych mieszkaniach, nie będą grzały w sposób efektywny, jak również mieszkania naszych sąsiadów nie będą odpowiednio dogrzane.
Stare żeliwne kaloryfery miały, czy też nadal mają jeżeli występują w mieszkaniach swoje pozytywne aspekty. Ich główną zaletą zawsze był długi czas utrzymywania się ciepłego tego typu grzejnika. Niestety jak wszystkie urządzenia, mają one swój okres użytkowania, po przekroczeniu którego grzejnik przestaje być bezawaryjnym akcesorium grzewczym mieszkania.
Jak poznać, że czas, aby zastanowić się nad tym, czy nie nadeszła odpowiednia pora na demontaż grzejnika żeliwnego, a co za tym idzie, nad zamontowaniem urządzenia grzewczego w mieszkaniu? Pierwszym aspektem jest tu korozja częściowa, postępująca, bądź już będąca w takim stadium zaawansowania, że pokryła niemal całą powierzchnię grzejnika. Kolejnym punktem jest tu szczelność grzejnika żeliwnego, a raczej jej brak, a więc wyciekająca z niego woda również powinna skłonić do inwestycji w grzejnik nowego typu. Trzecim podstawowym elementem są rachunki za ogrzewanie. Jeżeli stawka za ogrzewanie nie została zwiększona, a okna są szczelnie zamknięte i mimo tego otrzymany rachunek wskazuje, że trzeba będzie zapłacić więcej za ogrzewanie w ostatnim okresie, może oznaczać to, że efektywność naszych starych grzejników uległa zmniejszeniu.
Dlaczego wymiana, a nie ich naprawa? Niewiele jest obecnie firm, które podjęłyby się naprawie grzejników żeliwnych, a ich naprawa kosztowałaby ogromne sumy pieniężne. To wszystko bez gwarancji faktycznej poprawy ich funkcjonowania. Inwestycja w nowy grzejnik jest zwyczajnie pewniejsza, a środki przeznaczone na ten cel dają gwarancję poprawy efektywności grzewczej w mieszkaniu.
Jakie nowe grzejniki wybrać?
Po przeprowadzeniu prac związanych z demontażem grzejnika żeliwnego, należy podjąć decyzję, na jaki typ nowego grzejnika się zdecydować. Do wyboru mamy tu w zasadzie dwie główne kategorie tego rodzaju urządzeń.
Pierwszym z nich jest grzejnik stalowy. To bardzo popularny wybór, względnie najtańszy spośród dostępnych możliwości. Wartością dodaną tego rodzaju grzejników, jest ich duża wytrzymałość związana z ewentualnymi uderzeniami właśnie dzięki materiałowi z jakiego zostały one wykonane. Niestety nadają się wyłącznie do instalacji wodnych typu zamkniętego, gdyż ich wnętrza mogą ulegać korozji.
Drugim wyborem mogą być droższe od stalowych, grzejniki aluminiowe. Względem wersji stalowych, ich przewagą jest możliwość montażu przy instalacjach wodnych otwartych, ponieważ materiał, z którego są wykonane jest odporny na rdzewienie. Są też dużo lżejsze co ułatwia ich wniesienie do mieszkania i montaż.