W ostatnich latach w dekoratorstwie i aranżacjach wystroju wnętrz do łask powracają materiały pochodzenia naturalnego, jak na przykład drewno, które ma szerokie spektrum zastosowań. Jednym z takich rozwiązań (idealnym dla osób, ceniących naturalne piękno i prostotę formy, połączoną z funkcjonalnością i wygodą użytkowania) są żaluzje drewniane. Ich zamontowanie podkreśla charakter wnętrz oraz przynosi szereg innych korzyści. Jakich?
Wszechstronne zastosowanie w eleganckiej formie
Za największą zaletę drewnianych żaluzji uważa się ich naturalne piękno, podkreślane przez ciekawą fakturę, unikalną rzeźbę słojów oraz mnogość barw i ich odcieni. Powoduje to, że doskonale komponują się z innymi drewnianymi elementami wystroju wnętrz, takimi jak meble, ościeżnice drzwi lub ramy okien. Efektownie wyglądające żaluzje drewniane Kraków pięknie uzupełniają eleganckie, wymagające i klasyczne wnętrza, zarówno mieszkalne, jak i biurowe. Produkt ten jest prosty w użytkowaniu, pozwala na regulację intensywności światła w pomieszczeniach oraz zapewnia tak pożądaną przez wielu prywatność.
Konstrukcja żaluzji drewnianych
Żaluzje drewniane wykonywane są z cienkich listewek (lamelek) o szerokości 25 lub 50 milimetrów, zawieszonych na cienkich sznurkach lub dekoracyjnych taśmach. Lamele o szerokości 25 milimetrów służą przede wszystkim do montażu na skrzydłach okiennych i pasują do każdego wnętrza. Z kolei te szerokości 50 milimetrów (po przymocowaniu do ściany nad oknem lub do sufitu) najefektowniej prezentują się w pomieszczeniach o dużym metrażu. Szerokość robocza żaluzji drewnianych dostosowywana jest indywidualnie do potrzeb klienta. Sterowanie odbywa się za pomocą sznurka i pałeczki lub z użyciem łańcuszka. Ponadto, żaluzje Kraków mogą być również sterowane zdalnie z użyciem silnika elektrycznego i pilota, które odpowiadają za poruszanie lamelami. Dzięki temu żaluzje dają możliwość sterowania kątem padania światła i jego intensywnością w pomieszczeniu.
Rolety drewniane montowane do sufitu lub ściany należy instalować na tyle wysoko, by nie przeszkadzały w otwieraniu skrzydeł okien lub drzwi. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia odpowiednio wysokich nadproży.
Czy istnieją wady żaluzji drewnianych?
Jest ich niewiele i wynikają z natury surowca, z jakiego zostały wykonane: drewniane lamele mogą się wypaczać i wykrzywiać oraz – chociaż nie do końca jest to wada – ich użycie skutkuje słabą powtarzalnością kolorów. Inną niedogodnością jest utrudnione (w porównaniu do rolet z aluminium) utrzymanie takich rolet w czystości.
Ponadto drewno jest wrażliwe na nadmierną wilgotność powietrza w pomieszczeniach i dlatego w łazienkach lub kuchniach lepiej stosować inne rozwiązania, jak choćby rolety Kraków, zamontowane na skrzydle okiennym, dzięki czemu nie będą utrudniały jego obsługi.
Inne osłony okienne można znaleźć na stronie www.abato-rolety.pl.