Skanery kodów kreskowych mają szerokie zastosowanie. Są niezbędne w sklepie, gdzie po zeskanowaniu kodu kasa fiskalna zapisuje produkt na paragonie. Tego rodzaju terminale ułatwiają także odnalezienie towaru w magazynie i hurtowni, czy proces odczytywania kodów kreskowych z książek w bibliotece. Można ich używać także w placówkach medycznych, hotelach i rozmaitych systemach bezpieczeństwa.
Dziś do produkcji czytników kodów kreskowych wykorzystuje się zaawansowaną technologię, która znacząco ułatwia pracę. W ofercie większości sklepów znajdziemy małej wielkości bezprzewodowe urządzenia zaopatrzone m.in. w ekran dotykowy, klawiaturę alfanumeryczną i zaawansowany system operacyjny. Kiedyś handlowcy nie marzyli nawet o takich urządzeniach.
Jak wynaleziono czytnik kodów kreskowych?
Urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesny handel jeszcze niedawno nie miało racji bytu – brakowało bowiem kodów kreskowych. Dopiero po koniec lat 40. minionego wieku doktoranci Bernard Silver i Norman Woodland rozpoczęli prace nad stworzeniem „urządzeń i metod klasyfikacji”. Pierwszy kod kreskowy, który udało im się opracować składał się z serii koncentrycznych okręgów. Następny miał już postać 4 białych kresek na ciemnym tle. W ten właśnie sposób Woodland i Silver wynaleźli kod kreskowy składający się z 10 kresek i pozwalający na zakodowanie 1023 różnych towarów. Minęło kolejnych kilkanaście lat, po których – w 1973 roku – udoskonalony kod zostaje wprowadzony na rynek. W handlu następuje ogromny przełom. Kody kreskowe pociągają za sobą kolejne wynalazki. W 1974 roku powstaje jeden z pierwszych skanerów, który zostaje zainstalowany w supermarkecie Marsh w Troy w stanie Ohio. Dwa lata później naukowcy opracowują natomiast pierwszy alfanumeryczny kod kreskowy – Code 39.
Dzisiejsze skanery kodów kreskowych
Jak już zostało wspomniane dzisiejsze skanery kodów kreskowych posiadają szereg udogodnień i udoskonaleń. Przykładowo Honeywell ck75 ma 3,5 calowy ekran dotykowy, klawiaturę numeryczną lub alfanumeryczną i system operacyjny (do wyboru: Windows Embedded Handheld 6.5 i Android 6.0). Co więcej, to niewielkie urządzenie jest niezwykle wytrzymałe. Wystarczy wspomnieć o odporności na: upadki (do 2,4m), ekstremalne temperatury (od -20⁰C do 60⁰C) i wilgotność (do 95%).
Jak widać, producenci wiele uwagi poświęcają jakości produkowanych czytników. Jeśli kiedyś miałeś problem z odczytaniem uszkodzonego lub złożonego (gęstego) kodu, teraz nie musisz się już o nic martwić. Współczesne terminale kodów kreskowych poradą sobie nawet z takimi wyzwaniami.