Spawanie metali to nic innego jak zjawisko połączenia dwóch fragmentów w całość. Sam proces jest jednak nieco bardziej skomplikowany i w dużym stopniu zależy od wybranej metody. Na rynku dostępne są metody oparte na wpływie ciepła, które powoduje topnienie, lub te oparte na specjalistycznych środkach spawalniczych. Specjaliści w tej dziedzinie jak w spawanie aluminium Częstochowa przeważnie mają w ofercie wszystkie najważniejsze metody spawania metali i z łatwością dopasują odpowiedni sposób do indywidualnych potrzeb klienta, niezależnie czy surowcem jest stal czy może aluminium.
Dostępne na rynku metody spawania
W tym przypadku lista nie jest długa, gdyż na rynku dominują tylko trzy różne metodologie spawania metali. Obecne na rynku sposoby różnią się od siebie przede wszystkim sposobem powstawania ciepła oraz podawania materiału dodatkowego, a także wydajnością i zastosowaniem. Wszystkie te zmienne mogą być kluczowe w wyborze odpowiedniej metody.
MMA
Spawanie za pomocą metody MMA (ang. Manual Arc Welding), znaną też jako spawanie łukowe elektrodą otuloną, to najbardziej tradycyjna i uniwersalna z dostępnych metod. Wspomniana wcześniej elektroda otulona to metalowy rdzeń, który został dokładnie pokryty sprasowaną otuliną. To właśnie pomiędzy nim a spawanym materiałem, wytwarza się łuk energetyczny, który prowadzi do topienia. Ta metoda umożliwia mobilność, a zatem spawanie w różnych, także niekorzystnych warunkach. Mimo to, cechuje ją również stosunkowo niska prędkość i wydajność spawania oraz uzależnienie jakości spawanego materiału od umiejętności manualnych spawacza.
TIG
Ta metoda wyróżnia się przede wszystkim precyzją. W przypadku gdy miejsce spawania ma zostać widoczne w produkcie końcowym, zalecane jest wykorzystanie metody gdyż właśnie ona pozwala na równe i estetyczne spojenie. Działanie metody TIG (ang. Tungsten Inert Gas) opiera się na powstawaniu łuku elektrycznego z pomocą elektrody wolframowej pozostającej w otoczeniu chemicznie obojętnego gazu. Metoda ta pozwala na użycie materiału dodatkowego, jednak jest on wprowadzany wyłącznie manualnie. TIG w spawaniu można stosować zarówno ręcznie jak i w zautomatyzowanym procesie. Sięgając po tę metodę, musimy mieć świadomość, że mimo doskonałej precyzji, wydajność i prędkość spawania może pozostawiać wiele do życzenia, szczególnie podczas spawania grubych elementów.
MIG/MAG
To najbardziej wielozadaniowe technologie w spawaniu. Wszechstronność tych metod jest doceniana w większości zakładów przemysłowych. Podstawową różnicą między MIG (and. Metal Inert Gas) a MAG (Metal Active Gas), jest zastosowanie gazu. MIG, podobnie jak opisana wyżej metoda TIG, korzysta wyłącznie z gazów chemicznie obojętnych, podczas gdy MAG opiera swoje działanie na użyciu aktywnego gazu osłonowego.
Podstawową zaletą metody MIG/MAG jest niezwykle wysoka wydajność, z czego wynika ponadprzeciętna popularność tej metody w zakładach produkcyjnych i wszędzie tam, gdzie wydajność ma ogromne znaczenie. Na wysoką wydajność ma wpływ też możliwość zautomatyzowania procesu. Jeśli mowa o zaletach metody MIG/MAG, to zaraz obok wydajności mamy też redukcję kosztów związanych z wykorzystywanymi materiałami spawalniczymi – MIG/MAG pozwala znacznie obniżyć koszty względem innych metod spawania co doceni większość zakładów przemysłowych.
Mimo swojej uniwersalności, metoda MIG/MAG wiąże się również z wadami. Choć pozwala nam zredukować koszty spawania, sam koszt zakupu sprzętu będzie stosunkowo wysoki. Wymaga też przeszkolenia spawaczy, gdyż jakość spoin będzie bezpośrednio zależała od ich umiejętności.