Narodowy Bank Polski stara się propagować system, zgodnie z którym polskie społeczeństwo będzie coraz rzadziej korzystać z gotówki. Dzień bez płacenia gotówki w 2017 roku przypadł na 27 czerwca. Płatności bezgotówkowe to gwarancja bezpieczeństwa naszych środków. To również pełen komfort, wygoda i szybkość realizowania transakcji zakupowych. Dowiedz się więcej o zaletach płatności kartą.
Polacy lubią płacić kartą
Tylko w jednym kwartale bieżącego roku odnotowano ponad 825 milionów transakcji z wykorzystaniem karty płatniczej, jaka przypisana jest do rachunku klienta banku, którym jest na przykład konto indywidualne. Polacy w tym samym czasie wydali tym sposobem blisko 52 miliardy złotych. Widać więc wyraźnie aprobatę dla płatności bezgotówkowych.
Wylicza się, że każdy Polak, który posiada konto indywidualne lub inne, do którego ma przypisana kartę płatniczą, korzysta w jednym kwartale roku z transakcji bezgotówkowych prawie 20 razy. Doceniamy płatności kartą za szybkość, sprawność, komfort i bezpieczeństwo. Brak konieczności dysponowania gotówką jest po prostu o wiele bardziej wygodne.
Coraz więcej terminali płatniczych w polskich sklepach
Okazuje się, że nadal nawet 80% przedsiębiorstw, które posługują się kasami fiskalnymi, nie posiada terminali płatniczych. Wyjątkiem są oczywiście firmy, których działalność mocno związana jest z handlem detalicznym – w takiej terminal to podstawa. Przedsiębiorstwa zaczynają dostrzegać nowoczesne potrzeby konsumentów, a ci wolą coraz częściej płacić kartą.
Pod uwagę należy wziąć też statystyki. Jeszcze kilka lat temu wartość transakcji bezgotówkowych wynosiła zaledwie 2%. Dzisiaj to ponad 20%. Duża zasługa w tym programów edukacyjnych. Stawiamy na uświadamianie polskiego społeczeństwa w kwestiach nowoczesnej bankowości.
Polska a Europa
Warto brać przykład z Danii czy Szwecji, gdzie transakcje kartą płatniczą to jakieś 80% wszystkich zakupów. Tam niemalże każdy mieszkaniec posiada konto indywidualne w banku.
Trzeba jednak pamiętać, że to właśnie Polska jest liderem, kiedy pod uwagę bierzemy zainteresowanie i wprowadzanie innowacji w zakresie bankowości. To Polacy najczęściej korzystają z płatności bezstykowych. To my wykazujemy największe zainteresowanie bankowością mobilną. To u nas zamyka się najwięcej tradycyjnych oddziałów banków. To u nas wreszcie odnotowuje się największy progres w kwestii rezygnacji z wykorzystywania gotówki.
Prognozy
Dzień bez płacenia gotówką to tylko jedna z inicjatyw, która ma na celu propagowanie płatności z wykorzystaniem karty płatniczej. Eksperci prognozują, że w kolejnych latach popularność transakcji bezgotówkowych jeszcze bardziej wzrośnie.
Podobno w Szwecji do 2020 roku gotówka ma całkowicie wyjść z obiegu. W Polsce jest to na razie niemożliwe, ale widać wyraźnie, że podążamy w tym samym kierunku. Dobre perspektywy widać wyraźnie, kiedy pod uwagę weźmiemy tendencje młodych Polaków. To przede wszystkim oni rezygnują z gotówki. To oni zakładają konto indywidualne i traktują je jako platformę do kompleksowego zarządzania finansami.