Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, czy powinni podawać maluchom smoczki. Z jednej strony są one znane i stosowane od lat, jako skuteczne uspokajacze, z drugiej pojawia się wokół nich coraz więcej kontrowersji.
Czy rzeczywiście smoczki to dobre rozwiązanie? Czy warto z nich korzystać w pierwszych tygodniach życia dziecka? O tym opowiemy w dalszej części tekstu.
Do czego przydaje się smoczek?
Smoczek to jeden z najpopularniejszych a przy tym najskuteczniejszych uspokajaczy dla maluchów. Zaspokaja naturalny odruch ssania, dzięki czemu pomaga się wyciszyć w różnych okolicznościach – gdy dziecko jest zestresowane lub zmęczone.
Bywa przydatny, gdy maluch jest niespokojny w ciągu dnia, choć najczęściej rodzice korzystają z niego, by usprawnić proces zasypiania, podczas drzemki w ciągu dnia lub nocnego spania. W tym miejscu praktyczna rada – jeśli używa się smoczka do usypiania dziecka, warto pamiętać o tym, by wyjąć go z ust maluszka, gdy już spokojnie zaśnie. Przyzwyczajenie do spania ze smoczkiem, może prowadzić do wybudzania się noworodka za każdym razem, gdy nie będzie miał uspokajacza w buzi.
Od kiedy i do kiedy stosować smoczki?
Lekarze i położni są zgodni – smoczek może być bezpiecznie stosowany u dzieci dopiero wtedy, gdy w pełni opanowały już jedzenie z piersi lub z butelki.
Zwłaszcza w tym pierwszym przypadku należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli wprowadzi się smoczek zbyt wcześnie, dziecko karmione piersią może nieprawidłowo sygnalizować uczucie głodu, co doprowadzi do zakłócenia laktacji. Dodatkowo ssanie smoczka potrafi negatywnie wpływać na odruch ssania u malucha. Zaleca się zatem, by nie korzystać ze smoczka przez pierwszych 14-20 dni, aż do momentu, gdy dziecko nauczy się już bezproblemowo jeść.
Do kiedy stosować smoczek? Standardowo można go używać bezpiecznie do około 6. miesiąca życia malucha. Później powinno się stopniowo go odstawiać. Zbyt długie stosowanie smoczka potrafi bowiem prowadzić do zaburzeń rozwoju dziecka, problemów ze zgryzem oraz trudności z prawidłowym rozwojem mowy.
Jak odzwyczaić dziecko od używania smoczka?
Proces odzwyczajania noworodka od smoczka należy przeprowadzić stopniowo. Najpierw rezygnuje się z niego do standardowego uspokajania. Później odstawia się go podczas drzemki w ciągu dnia, by w końcu przestać go używać nawet podczas wieczornego zasypiania, jeśli tylko maluch jest w stanie bez niego zasnąć.
Jak wybrać odpowiedni smoczek dla dziecka?
Nowoczesne smoczki produkuje się z trwałych materiałów, najczęściej z tworzyw sztucznych, całkowicie wolnych od groźnych substancji, jak BPA, PVC i ftalanów. By mieć pewność, że dany uspokajacz wyprodukowano zgodnie z najwyższymi standardami, warto sięgać wyłącznie po produkty posiadające odpowiednie certyfikaty.
Gdy szuka się smoczka dla noworodka, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jakość wykonania, ale też konstrukcję smoczka. Najlepiej by nie miał otworów ani zbyt wielu zakamarków. Ułatwi to utrzymanie go zawsze w sterylnej czystości.
Smoczek musi być dostosowany do wieku dziecka oraz do wielkości jego buzi. Szeroki wybór produktów w różnych rozmiarach oferuje choćby sklep Wozki-Foteliki.pl. Najczęściej znalezienie odpowiedniego kształtu, który spodoba się maluchowi, wymaga zastosowania metody prób i błędów.
Obecnie smoczki-uspokajacze występują w wielu wzorach i kolorach. Bez większego trudu można zatem znaleźć model dopasowany nie tylko do potrzeb malucha, ale również do upodobań estetycznych rodziców. Smoczki stanowią jeden z elementów każdej wyprawki dla noworodka. Piękne i stylowe modele bywają również dobrym pomysłem na prezent, na przykład na baby shower lub jako podarek powitalny tuż po narodzinach nowego członka rodziny.
Smoczki – uspokajacz dla maluchów
Smoczki same w sobie nie są złe i naprawdę mogą być bezpiecznie stosowane. Zawsze należy jednak zachować zdrowy rozsądek i dawać maluchowi uspokajacz tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście potrzebne oraz gdy nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych. Pozwoli to dziecku się wyciszyć, a rodzicom złapać drugi oddech podczas bardzo wymagających i intensywnych pierwszych miesięcy życia noworodka.