Rodzice szukający pierwszego wózka dla swoich pociech chcą wybrać najlepszy model, który sprawdzi się w każdej sytuacji. Najlepiej, aby wózek „rósł wraz z dzieckiem” i służył mu do około 18 miesiąca, lub nawet do około 2 roku życia. Na rynku jest wiele rodzajów wózków wielofunkcyjnych, które mogą posłużyć dziecku przez wiele lat, ale który wózek sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby wybrać jak najbardziej uniwersalny model.
Zalety wózków wielofunkcyjnych
Wózki wielofunkcyjne spełniają kilka funkcji w życiu dziecka. Wózki typu 2w1, składają się z uniwersalnego stelaża, obszernej gondoli na pierwsze miesiące życia dziecka i „spacerówki”, czyli siedziska, w którym dziecko podróżuje w pozycji siedzącej. Popularne modele 3w1 dodatkowo są wyposażone w fotelik samochodowy, który większość rodziców, również musi zakupić. Wózki wielofunkcyjne mają dwie podstawowe zalety: oszczędzają czas i pieniądze. Czas, ponieważ, rodzice podejmują decyzję o tym, jaki wózek spełnia ich oczekiwania tylko raz i to przed narodzinami dziecka. Kiedy nadchodzi czas na zmianę gondoli na „spacerówkę”, mogą szybko zmienić siedzisko i zapewnić maluchowi największe bezpieczeństwo i komfort, nie tracąc czasu na ponowne poszukiwania wózka. Pieniądze, ponieważ zamiast kupować dwa osobne modele, wystarczy jedna inwestycja na cały okres wózkomania.
Na co zwrócić uwagę wybierając wózek na lata?
Jakość wykonania stelaża
Stelaż jest elementem konstrukcji, który przesądza o wytrzymałości wózka. Należy zwrócić uwagę, aby był on solidny i trwały. Dwa najpopularniejsze i sprawdzone materiały wykonania stelażu to aluminium i stal. Stal jest mocniejszym elementem konstrukcyjnym, ale zazwyczaj wiąże się z większą wagą wózka, co może być uciążliwe dla rodzin mieszkających w bloku.
Możliwość różnych konfiguracji
Wózek na lata to taki, który dopasowuje się do potrzeb dziecka. Kryterium podstawowe to możliwość zamocowania gondoli i wózka spacerowego na jednym stelażu, ale warto zwrócić też uwagę, czy siedzisko spacerowe może być umieszczone przodem i tyłem do kierunku jazdy. Spacerówka przodem i tyłem do kierunku jazdy będzie przesądzała o komforcie naszego malucha. Dzieci z jednej strony są ciekawe otoczenia i chcą je obserwować, a z drugiej potrzebują bliskości opiekuna i chcą pozostać z nim w kontakcie wzrokowym. Warto również sprawdzić, czy wózek spacerowy jest przystosowany do podróżowania w pozycji leżącej i jak bardzo się rozkłada.
Koła dopasowane do Ciebie
Następnym kluczowym elementem wózka są jego koła — pompowane, piankowe, lub żelowe. Ważny jest również ich układ — trzy lub czterokołowy. Koła pompowane i żelowe to większe koła, zapewniające dobrą amortyzację doskonałą do spacerów w terenie. Natomiast koła piankowe są lekkie i świetnie sprawdzą się na równych miejskich nawierzchniach. Wózki czterokołowe są najlepiej dostosowane do transportu miejskiego, wchodzenia po schodach, czy do tramwaju. Natomiast wózki trzykołowe są bardziej zwrotne, przez co umożliwiają rodzicowi uprawianie sportów wraz z maluchem.
Adaptery
Adaptery umożliwiają zamontowanie fotelika samochodowego na stelażu wózka, co dodaje mu dodatkową funkcjonalność. Dzięki adapterom można wybrać się na zakupy z dzieckiem i szybko przypiąć fotelik samochodowy na stelaż wózka, bez konieczności przenoszenia malucha. Możliwość załatwienia codziennych spraw bez budzenia pociechy jest bezcenna.