Spawanie laserowe to relatywnie nowa technologia o bardzo specyficznym wachlarzu zastosowań. Ma swoje wady, ma sporo zalet, a ponieważ świetnie współgra z wymaganiami wielu nowoczesnych technologii, stosowane jest coraz częściej. Dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?
Warto zacząć od was
Spawanie laserowe ma pewne wady, z których część można określić jako problemy wieku dziecięcego tej technologii. Będzie to dotyczyło między innymi powtarzalności, ale tylko w tym sensie, że jest to technika bardzo precyzyjna i tutaj w grę wchodzą już minimalne przesunięcia, które w spawaniu elektronowym byłyby bez znaczenia. Natomiast precyzja spawania laserowego jest na tyle duża, że nawet niewielkie odchylenia mogą tutaj urastać do rangi poważnego problemu. Nadal też jest to technologia dość droga i niszowa, niewiele osób potrafi prawidłowo zaplanować i przeprowadzić taką operację, ale to też się już powoli zmienia.
Jakie są zalety spawania laserowego?
Podstawową zaletą spawania laserem w porównaniu do spawania elektronowego jest znacznie mniejsze rozproszenie ciepła w materiale, a więc i mniejsze odkształcenia. Jest to podstawowy powód, dla którego dużym zainteresowaniem cieszy się spawanie laserowe aluminium źle znoszącego tradycyjne metody łączenia.
Po drugie, jest to metoda bardzo precyzyjna, nieporównywanie bardziej niż jakakolwiek stosowana dotychczas. Jest więc technika, która znakomicie sprawdza się przy łączeniu dużej ilości niewielkich elementów. Dodatkowym atutem, który właśnie w tym zastosowaniu ma krytyczne znaczenie, jest ponadprzeciętna czystość spoiny. To wynika z jednej strony z bardzo wąskiej średnicy promienia, a po drugie z faktu, że laser jako taki, w przeciwieństwie do najczystszych nawet elektrod i gazów osłonowych, jest fizycznie wolny od zanieczyszczeń.
Kolejny argument za spawaniem laserowym – powiązany zresztą z poprzednimi – to bardzo szybkie chłodzenie spoiny. Po pierwsze jest ona węższa, więc w materiale nie dochodzi do poważnej akumulacji energii cieplnej, a po drugie sama procedura jest bardzo szybka, więc nie ma również ryzyka ogrzewania materiału wokół przez konwekcję i promieniowanie. A skrócenie czasu chłodzenia zmniejsza ryzyko powstawania wewnętrznych naprężeń i stąd rosnąca popularność spawania laserem w łączeniu materiałów trudnych do łączenia tradycyjnymi metodami.
Konieczny wybór najlepszego wykonawcy
Wciąż niewiele osób i firm może pochwalić się większym doświadczeniem w dziedzinie spawania laserowego. Przy wyborze wykonawcy zlecenia trzeba więc zwrócić większą uwagę na doświadczenie, niż na park maszynowy. To nowa technologia i z czasem będzie przybywało wykonawców, ale wciąż jest to operacja, która wymaga doskonałego przygotowania od osoby, która będzie odpowiedzialna za położenie spawów. Park maszynowy natomiast może być nieco starszy – lepszy operator na gorszej maszynie osiągnie więcej niż niedoświadczony operator na najdoskonalszy