Dopłata z programu „Mieszkanie dla Młodych” a rozwód

Będąc w związku małżeńskim, zdecydowałeś się na wspólny kredyt hipoteczny i zakup mieszkania z dofinansowaniem w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”, a teraz myślisz o złożeniu wniosku o rozwód? Zastanawiasz się, co w takiej sytuacji stanie się ze wspólnym kredytem i dopłatą z MdM? Czy trzeba będzie ją zwrócić?

Rozwód a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny, który został zaciągnięty przez małżonków, niezależnie od tego, czy wiąże się z dopłatą z programu Mieszkanie dla Młodych, nawet w przypadku rozwodu, pozostaje ich wspólnym zobowiązaniem. Rozstanie małżonków, chociaż wiąże się z przerwaniem wspólnoty i nadaniem rozdzielności majątkowej, nie zmienia postanowień umowy kredytowej. Obydwoje z małżonków zobowiązani są do terminowego spłacania zadłużenia.

W sytuacji, gdy kredyt hipoteczny przestanie być spłacany zgodnie z harmonogramem, bank wystąpi z wnioskiem o uregulowanie zadłużenia do obojga z małżonków. W najgorszym przypadku, jeżeli zobowiązanie nie zostanie uregulowane, bank może rozpocząć procedurę egzekucyjną, której podlegać będzie majątek obojga byłych małżonków. Oznacza to, że na poczet spłaty wspólnie zaciągniętego kredytu, bank może zająć mienie, w którego posiadanie małżonkowie weszli już po ogłoszeniu rozwodu i rozdzielności majątkowej.

https://www.twojecentrum.pl/artykuly/doplata-mieszkanie-dla-mlodych-1.jpg

MdM – warunki w przypadku rozwodu

Jeżeli kredyt na zakup mieszkania (bądź na zakup i wykończenie mieszkania) został udzielony ze wsparciem z programu Mieszkanie dla Młodych, otrzymana dopłata nie podlega zwrotowi nawet w przypadku rozwodu. Jedyną sytuacją, w której kredytobiorcy mogą zostać zobowiązani do zwrotu udzielonej dopłaty, jest zrzeczenie się prawa własności do danej nieruchomości (sprzedaż, darowizna) w ciągu 5 lat od kupna mieszkania.

Zasada ta nie dotyczy jednak sytuacji, kiedy kredyt hipoteczny oraz prawo własności zostanie przeniesione na jednego z małżonków. Decydując się na taki krok, warto jednak pamiętać, że z dopłaty w ramach programu MdM można skorzystać tylko raz. Osoba, która zdecyduje się na rozwód i przekazanie praw do mieszkania swojemu byłemu małżonkowi, nie będzie mogła kupić kolejnej nieruchomości z rządową dopłatą.

Podział mieszkania kupionego z dopłatą z programu MdM

W przypadku, gdy byli małżonkowie są zgodni co do podziału zakupionego mieszkania, mogą zawrzeć umowę, w której zawarte zostaną ich wspólne postanowienia. Decyzja o podziale nieruchomości oraz o zobowiązaniu do wspólnej spłaty zaciągniętego kredytu hipotecznego powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.

W sytuacji, w której byli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia w sprawie mieszkania, podział nieruchomości dokonywany jest przez sąd, który wyłączne prawo własności oraz zobowiązanie do spłaty zobowiązania wobec banku przyznaje jednej osobie. Decyzja o przejęciu kredytu hipotecznego przez jednego z byłych małżonków musi zostać jednak zaakceptowana również przez bank, w którym zaciągnięto zobowiązanie.

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments