Pierwszy dylemat na drodze kupna mieszkania – rynek pierwotny czy wtórny? Zarówno mieszkania używane, jak i lokale z pierwszej ręki mają swoje wady i zalety, a ostateczna decyzja jest tylko kwestią indywidualnych preferencji.
Mieszkania deweloperskie są często „oskarżane” o gorszą lokalizację i długi czas oczekiwania na lokal. I tylko tyle – dwie wady.
We współpracy z portalem inwestycji mieszkaniowych Korter Polska postanowiliśmy przedstawić szereg zalet, przemawiających na rzecz nieruchomości z rynku pierwotnego.
Mniej papierkowej roboty
Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się z prostszą i tańszą procedurą prawną:
- nabywca nie musi płacić podatku od czynności cywilnoprawnych (jak w przypadku kupna mieszkania od osoby prywatnej);
- nie trzeba płacić prowizji dla pośrednika nieruchomości;
- obowiązuje rękojmia za wady techniczne i prawne obiektu sprzedaży;
- możliwość uzyskania pomocy i doradztwa przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny.
Profity od dewelopera
Ze względu na dużą konkurencję na rynku deweloperzy usiłują przyciągnąć klienta za pomocą najróżniejszych darmowych bonusów – oferują na przykład:
- wyższy standard wykończenia oraz biały montaż za darmo,
- darmowe zewnętrzne lub wewnętrzne miejsce parkingowe (niekiedy może nawet trafić się indywidualny garaż w cenie lokalu),
- komórka lokatorska za darmo,
- doradztwo dot. projektowania wnętrz,
- zniżki na materiały budowlane i wykończeniowe w popularnych sklepach.
Personalizacja
Jako pierwszy użytkownik danego lokalu, możesz go zagospodarować na swój sposób:
- zmienić układ pomieszczeń – połączyć lub rozdzielić pokoje,
- wykończyć według własnego uznania,
- nie musisz przy tym demontować starych instalacji (jak w przypadku mieszkania z rynku wtórnego), co często jest bardziej pracochłonne i kosztuje więcej, niż remont od zera.
Wolność wyboru
Kupując mieszkanie od dewelopera, często masz do wyboru – wolisz stan deweloperski czy od razu oddasz mieszkania do wykończenia w ręce profesjonalistów.
- Stan deweloperski przewiduje oddanie lokalu gotowego do dalszych prac wykończeniowych wykonywanych na własną rękę.
- Standard „pod klucz” to niemal gotowe do przeprowadzki mieszkanie – z wykończeniem ścian, podłóg, sufitów, oświetleniem i innymi instalacjami. Po stronie nabywcy pozostaje tylko zakup mebli i dekoracji do lokalu. Zazwyczaj deweloperzy oferują różne klasy wykończenia, które zależą głównie od stosowanych materiałów i montażu dodatkowych udogodnień.
Pełna infrastruktura
Nowoczesne inwestycje poniekąd posiadają takie udogodnienia, na które w przypadku starszego budownictwa nawet byśmy nie wpadli – wszystko po to, by zapewnić najwyższy komfort mieszkańców.
Do podstawowych ułatwień dochodzą udogodnienia infrastrukturalne:
- różne typy miejsc parkingowych,
- schowki lokatorskie,
- instalacje do ładowania pojazdów elektrycznych,
- punkty usługowe oraz rekreacyjne
Czujesz się bezpiecznie
Nowoczesne osiedla mieszkalne posiadają nie tylko wewnętrzną infrastrukturę, ale również wyróżniają się podwyższonym poziomem bezpieczeństwa: nierzadko teren inwestycji jest ogrodzony, objęty systemem całodobowego monitoringu lub / i ochroną. To zapewnia większy komfort mieszkańców i eliminuje ryzyko interwencji, ataku, włamania lub uszkodzenia mienia.
Oszczędność
Nowoczesne budynki są wznoszone z uwzględnieniem szeregu obowiązkowych wymogów dotyczących energooszczędności – dzięki temu comiesięczne rachunki za media są dużo niższe, niż w przypadku bloków nadszarpniętych zębem czasu.
Nierzadko też stosuje się innowacyjne rozwiązania, najczęściej – panele fotowoltaiczne i zbiorniki deszczówki.
W nowym domu
Razem z nowym mieszkaniem „kupujemy” też nowe części wspólne, instalacje, energooszczędne materiały, innowacyjne technologie i ekologiczne rozwiązania stosowane przy realizacji nowoczesnych budynków mieszkalnych.
To oznacza nie tylko schludne klatki, szybkie windy, świeże instalacje mediów czy nowoczesne udogodnienia przybudynkowe – nowoczesne inwestycje są tańsze w utrzymaniu i trwalsze w użyciu.
Ponadto stawiając na nowy budynek wybieramy też estetykę – porządne projekty architektoniczne są jedną z kluczowych cech nowych inwestycji mieszkaniowych.