Dofinansowania dla firm – zakres świadczeń i warunków pozyskania

Celem dofinansowań jest wsparcie lokalnych przedsiębiorców, którzy na co dzień muszą borykać się z wieloma wyzwaniami w zakresie rozwiązań proekologicznych, czy też inwestycyjnych. Dotacje te są najczęściej przekazywane w formie bezzwrotnej i to na konkretny cel wskazany w rozporządzeniu.

Dlaczego warto korzystać z dofinansowań?

Wielopłaszczyznowe dofinansowania dla firm to narzędzie, dzięki któremu firma staje się efektywniejsza i wydajniejsza. Stawianie na nowe ścieżki rozwoju, inwestycje w ekologię, a także niezbędny do pracy sprzęt, zawsze wiązały się ze znacznymi wydatkami. Z drugiej strony, kwestie te wciąż decydują o konkurencyjności mikro i małych przedsiębiorstw, które na dodatek muszą radzić sobie ze skutkami pandemii. W takich realiach korzystanie z dofinansowań to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań, które pozwala uzyskać relatywnie duże środki przy znikomych zasobach własnych.

--- REKLAMA ---

Dofinansowania dla firm – warunki pozyskania środków

Uzyskanie dofinansowań jest obarczone szeregiem uwarunkowań, które jednak są niezbędne w celu racjonalnego wydawania posiadanych środków. Aby skorzystać ze wsparcia, konieczne jest np. sfinansowanie części inwestycji ze środków własnych. Są to zwykle kwoty stanowiące od 15 do 50 procent wartości realizowanej inwestycji. Co ważne, wsparcie to może mieć zarówno postać preferencyjnej pożyczki lub też bezzwrotnych dotacji. Dokładne warunki pozyskania środków są określone w rozporządzeniach ujętych dla wybranej formy pomocy publicznej. Można się z nimi zapoznać na stronach przedstawiających zakres i przeznaczenie świadczonych dotacji.

Dlaczego warto skorzystać ze wsparcia pośredników?

Proces pozyskiwania środków w ramach pomocy publicznej jest bardzo skomplikowany. Samo skompletowanie i wypełnienie wszystkich niezbędnych dokumentów wymaga czasu, którego przedsiębiorca zwykle nie posiada. Co ważne, zakres wsparcia ze strony pośrednika jest uzależniony m.in. od tego, na co dane środki są pozyskiwane. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą pozyskiwać środki krajowe i unijne na m.in. rozpoczęcie działalności gospodarczej, informatyzację firmy, wprowadzanie innowacyjnych i konkurencyjnych rozwiązań, a także na rozpoczęcie działalności poza terenem Polski. W ramach udzielanej pomocy, pośrednik może również skorzystać z kompleksowego i profesjonalnego doradztwa w zakresie procedur niezbędnych do pozyskania dofinansowania.

Pozyskiwanie dofinansowań dla firm to proces niezwykle skomplikowany i złożony. Dlatego w interesie własnej firmy warto zadbać o wsparcie merytoryczne podmiotów, które pomogą dane dofinansowanie pozyskać.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments