Polski rynek od wielu lat zalewany jest produktami imitującymi znane marki. Zwykle są one dużo tańsze niż oryginały. Osoby, które je kupują, można podzielić na dwie grupy: te, które dały się nabrać sprzedawcy oraz te, które zdają sobie sprawę z fałszerstwa, ale chcą pozować na posiadaczy oryginalnego gadżetu. Wiele światowych marek wypowiedziało wojnę wszelkim przejawom podszywania się pod nie, czego najbardziej znane przypadki dotyczą amerykańskiego giganta technologicznego – Apple. Problemy te dotyczą zresztą także wielu innych, globalnych producentów – branża FMCG, IT, fashion czy motoryzacja (w tym tacy giganci jak sklep porsche) tracą rocznie setki milionów dolarów na podrabianych produktach.
Zysk w przypadku kupowania nieoryginalnych towarów jest jednak pozorny – zawsze są one dużo gorszej jakości i nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki serwisowej. Aby zabezpieczyć się przed tego typu konkurencją, która często działa w Sieci, wielu znanych producentów rozpoczęło działalność w Internecie – sklep Porsche, Adidasa czy Apple to już nie tylko stacjonarne oddziały, ale także bardzo wygodne serwisy e-commerce.
Dlaczego warto kupować oryginalne produkty?
Wiele osób nie chce widzieć różnić pomiędzy oryginalnymi produktami, a podróbkami. A jest ich naprawdę wiele. Przede wszystkim materiały, z jakich zostały wykonane oryginały, mają o wiele większą jakość i trwałość. Są efektem wielu lat prób, badań i tworzenia unikalnych prototypów, dzięki czemu mamy pewność, że kolor szybko nie wyblaknie, materiał się nie podrze, a elementy się nie rozkleją.
Oryginalne produkty to także szacunek dla twórców – takie osoby jak muzycy czy filmowcy wkładają wiele pracy w wyprodukowanie produktu dla swoich fanów. Nie można więc być jednocześnie prawdziwym fanem kogoś i okradać go z jego dorobku i twórczości. Wiele firm boryka się z podróbkami produktów, gdyż każdy pojedynczy proceder jest trudny do wykrycia.
Zawsze sprawdzaj produkt
Wiele podrabianych przedmiotów posiada albo oryginalne, nielegalnie używane logo prawdziwego producenta, albo znak do niego bardzo podobny – jednak różniący się pewnym szczegółem. Warto zaznaczyć, że obydwie te opcje są zakazane prawem – logo i znaki towarowe globalnych marek są chronione prawem autorskim. Zatem pierwszą rzeczą, jaką możemy zrobić zakupując jakiś produkt w Internecie, jest sprawdzenie wszystkich elementów – czy są idealnie zgodne z modelem producenta. Warto również zwrócić uwagę na cenę – rażąco niska prawdopodobnie oznacza, że mamy do czynienia z podróbką (chyba, że chodzi o rzecz używaną). Prawda jest taka, że używanie podróbek zamiast oczekiwanego podziwu wśród znajomych może wywołać uśmiechy politowania, jeśli odkryją oni, że mamy do czynienia z nieoryginalym przedmiotem. Należy się więc zastanowić czy gra jest warta świeczki i czy nie warto zakupić produktu w oficjalnym, autoryzowanym sklepie producenta.
Uważaj na „buticzanki”!
Buticzanki to internetowe określenie osób, głównie pań, które zajmują się sprzedażą podrobionych ubrań i gadżetów w cenie porównywalnej albo wyższej niż oryginały. Sprowadzają one z zagranicy różne produkty, a następnie próbują sprzedać na portalach społecznościowych. Niestety – zazwyczaj takie ubrania są bardzo niskiej jakości – cienkie, nieprzepuszczalne materiały, nie dość, że wyglądają tandetnie, to jeszcze szkodzą naszemu ciału, wywołując nadmierną potliwość. Co ciekawe wiele buticzanek po sprzedaniu jakiegoś towaru często blokuje swoje dane, aby nie narazić się na zwrot towaru ani reklamacje.
Oryginalne sklepy Porsche, Nike, Adidas oraz ich autoryzowani partnerzy, to obecnie jedyne miejsca, w których możemy być pewni, że kupujemy oryginalne produkty. Niestety, ale sieć firm, które zajmują się handlem podróbkami, jest na tyle rozwinięta, że wiele osób nabiera się na „promocyjne” ceny, znacznie obiegające od tych oryginalnych. Dlatego pamiętajmy, by każdy zakup dobrze przeanalizować i nie narazić się zakupienie ledwie podobnego do oryginału bubla.