Docieplenie poddaszy – jak się do tego zabrać?

Stając przed koniecznością poprawienia właściwości termoizolacyjnych oraz akustycznych posiadanego domu, mieszkania lub też hali przemysłowej, najczęściej zastanawiamy się nad przeprowadzeniem wymiany stolarki okiennej oraz drzwi, dociepleniem ścian budynku przy pomocy styropianu albo innego, podobnego sposobu lub też nad dociepleniem poddasza przy pomocy wełny ociepleniowej lub pianki poliuretanowej. Decydując się na ostatnią z wymienionych metod termoizolacji, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, jakiego materiału użyjemy do tego celu. Coraz popularniejszą metodą docieplenia poddaszy jest wykonanie go przy użyciu pianki poliuretanowej PUR, która wypierać zaczyna stosowaną jeszcze kilka lat temu wełnę dociepleniową. Zmiana ta nie została wywołana przemijającą modą, lecz jest to stała tendencja budowlana, związana z wyjątkowymi właściwościami fizycznymi oraz chemicznymi pianki, co pozwala jej nie tylko skutecznie konkurować, ale nawet wygrywać rywalizację z innymi materiałami budowlanymi wykorzystywanymi do dociepleń budynków mieszkalnych i gospodarczych. Warto więc zapytać, w czym przejawia się wyższość pianki PUR nad alternatywnymi metodami?

---REKLAMA ---

Opisywany surowiec jest w stu procentach przyjazny dla środowiska, nie wydzielając do niego jakichkolwiek (nawet tych obojętnych dla życia lub zdrowia człowieka) substancji przez cały okres jego użytkowania. Dzięki dokładnemu wypełnieniu wszystkich szczelin przez nakładaną metodą natryskową piankę, która momentalnie zwiększa swoją objętość, wykonana w ten sposób izolacja pozbawiona zostaje efektu tzw. mostków termicznych, zapewniając stałość uzyskanych parametrów termicznych i akustycznych. Wyraźnie podnosi to efektywność energetyczną budynku, w którym wykonana zostanie tego rodzaju izolacja. Pianka poliuretanowa PUR jest materiałem stosunkowo lekkim, dlatego nie tylko nie obciąża konstrukcji nośnych budynku, ale dzięki swoim właściwościom fizycznym – w określonych wypadkach – może też konstrukcję tę wzmacniać. Poza właściwościami termoizolacyjnymi, materiał ten posiada ponadto doskonałe parametry dźwiękochłonne i wygłuszające, toteż z powodzeniem może być używany do wykonywania izolacji akustycznych pomieszczeń.

Decydując się na docieplenie poddasza przy pomocy pianki poliuretanowej, musimy pamiętać o specyficznym sposobie jej aplikacji. Wykonywana jest ona metodą natryskową, przy pomocy specjalnie przystosowanej do tego aparatury, w tym zwłaszcza pistoletu natryskowego, który pozwala na nakładanie pianki pod wysokim ciśnieniem. Wykonanie tego rodzaju prac budowlanych powinno się więc zlecić podmiotom specjalizującym się w dociepleniach natryskowych, które dysponować będą odpowiednim zapleczem technicznym oraz zasobami ludzkimi, pozwalającymi na szybkie i profesjonalne wykonanie zleconych prac. Dokonując wyboru odpowiedniego materiału (pianki poliuretanowej) warto natomiast bazować na opiniach dotyczących poszczególnych producentów, które w zdecydowanej większości przypadków pokrywać się będą z faktyczną jakością oferowanych przez nich materiałów. W razie problemów z wyborem, warto też zawsze skonsultować się z wykonawcą, który posiada spore doświadczenie w tego rodzaju realizacjach.

REKLAMA