
Obecnie istnieje wiele popularnych kierunków kształcenia, po których ludzie wykonują ciekawe i artystyczne zawody. Jednym z takich kierunków jest architektura krajobrazu, która jednak wielu z nas niczego konkretnego nie mówi. Zatem czym zajmuje się taki architekt?
Charakterystyka zawodu
Architekt krajobrazu to zawód interdyscyplinarny, czyli łączący w sobie wiele różnych dziedzin nauk, głównie przyrodniczych i artystycznych, ale także inżynierskich i socjologicznych. Jego zadaniem jest realizacja projektu zakładającego obiekty architektury krajobrazu. Do zadań architekta należy między innymi:
– ochrona naturalnych zasobów, utrzymywanie ich i przywracanie im użyteczności;
– wskazanie sposobów na uniknięcie, a także minimalizowanie szkód, które powstają w krajobrazie w wyniku ingerencji człowieka;
– opracowywanie projektów mających na celu ochronę i kształtowanie krajobrazu, na wielu różnych poziomach planowania przestrzennego;
– opracowywanie planów mających na celu ochronę parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych;
– opracowywanie projektów zieleni.
Architekt jest osobą, która łączy w swym zawodzie artystyczne i naukowe podejście do planowania, projektowania i badań.
Architekt w praktyce
Wyżej wymienione podpunkty nie oznaczają, że każdy architekt krajobrazu wykonuje wszystkie te czynności. Większość z nich wybiera najbardziej interesującą dziedzinę i w niej się specjalizuje. Jeśli mamy do zagospodarowania część zieloną miasta, to właśnie to jest osoba, do której należy się zgłosić. Architekt bierze pod uwagę wszystkie mające na ostateczny efekt wpływ dane i na ich podstawie przygotowuje plan. Musi to być miejsce nie tylko pięknie zaprojektowane, ale przede wszystkim funkcjonalne, jak wszystko, co znajduje się w miastach. Jeśli jakiś park potrzebuje przebudowy bądź planu na jego ratowanie, to korzystając z całej nabytej wiedzy, architekt może przygotować plan działania.
Oczywiście, aby w ogóle brać pod uwagę zawód architekta krajobrazu, bardzo ważna jest umiejętność rysowania. To jeden z testów, jakie muszą przejść kandydaci. Warto wiedzieć, że z usług architekta mogą korzystać zarówno przedsiębiorstwa i działalności, jak i osoby fizyczne. Może być pomocny podczas planowania przestrzennego działki, czy organizacji ogrodu. Wiedza teoretyczna w tym przypadku przekłada się na budowę trwałych i solidnych rozwiązań, dzięki którym, wiele parków, pomników przyrody czy rezerwatów przestałoby istnieć. Dlatego bardzo ważne jest to, by osoba taka była empatyczna. Ważne jest także to, by w swej pracy architekt krajobrazu kierował się mądrymi rozwiązaniami, które mają na celu jak najdłuższe życie roślin. Muszą one bezwzględnie być dopasowane do klimatu i uwzględniać ewentualnego właściciela bądź właścicielkę, a także ich umiejętności opieki nad roślinami. Podczas przygotowywania planów dla miast, architekci krajobrazu muszą również pamiętać o tym, że są to przestrzenie publiczne.