Portfolio IP, mówiąc najprościej, jest przedstawieniem prac danego twórcy, swoistym pokazem jego dzieł i poprzez to również umiejętności. Nazwa portfolio IP wzięła się od słów Intellectual Property. Aby wiedzieć, co powinno zawierać dobre portfolio należy rozpocząć od określenia tego, co stanowi własność intelektualną.
Do własności intelektualnej zalicza się wszelkie wytwory pracy twórczej człowieka. Większości osób kojarzą się z tym dzieła takie jak obrazy czy zdjęcia, jednak nie tylko one zaliczają się do tej grupy. Również prawo własności przemysłowej, czyli patenty, wynalazki i pomysły zaliczają się do własności intelektualnej. Dlatego też niezwykle często w przypadku wynalazków tworzone jest portfolio zawierające dane nie tylko konkretnego pomysłu, ale również związane z tym technologie, sposób realizacji poszczególnych etapów czy tak zwane know-how, czyli wiedza o odpowiednim prowadzeniu prac w celu uzyskania pożądanego efektu. Również znaki towarowe, nazwa firmy czy logo mogą stanowić własność intelektualną i podlegać z tego tytułu odpowiedniej ochronie.
Zarządzanie portfelem własności intelektualnej
Niezwykle istotne jest odpowiednie zarządzanie portfoliem IP, aby uzyskać odpowiednią ochronę znajdujących się w nim informacji oraz aby zadbać o to, aby właściwe informacje się w nim znalazły. Właściwie przygotowanie i odpowiednio zarządzane portfolio może skutecznie podnosić wartość firmy czy jej poszczególnych produktów. Zarządzanie portfelem własności intelektualnej ma na celu zapewnienie takiej ochrony, aby nie było obaw o kopiowanie poszczególnych informacji znajdujących się w portfolio. Bardzo często konieczne może okazać się podjęcie działań prawnych w celu ochrony poszczególnych elementów znajdujących się w portfolio. Ponadto, aby jak najlepiej spełniało ono swoją rolę konieczne jest aktualizowanie zawartych w nim informacji, aby były zawsze aktualne.
Jak uniknąć problemów?
Aby uniknąć problemów związanych z portfolio, odpowiednim zarządzaniem nim czy też ewentualnymi naruszeniami, dobrym posunięciem jest zatrudnienie profesjonalistów, którzy zadbają o wszelkie związane z tym kwestie. Kancelarie prawne nie tylko doskonale wiedzą, jak zająć się stworzeniem i dbaniem o jak najlepszy wygląd portfolio, ale również, jakie kroki podjąć w celu jego jak najlepszej ochrony. Do stworzenia właściwego portfolio powinno przeprowadzić się najpierw odpowiedni audyt, których pokaże, na które kwestie powinno się zwrócić jak najwięcej uwagi. Szczególnie istotne jest to w stosunku do firm, które chronią swoje produkty za pomocą patentów. Zazwyczaj bowiem do każdego z nich tworzy się również oddzielne portfolio, które pozwala na jak najlepsze jego przedstawienie. Zawiera wówczas nie tylko najważniejsze informacje na jego temat, ale również dane takie jak wyniki badań i podobne, które w znacznym stopniu wpływają na ochronę patentową i przeznaczenie produktu lub jego cechy. Właściwie przygotowane i odpowiednio zarządzane portfolio IP nie tylko pozwala przedstawić firmę czy produkt, ale również przekłada się często na korzyści finansowe uzyskiwane przez firmę.