Czym jest airbox i jakie ma zastosowanie?

Airbox motocyklowy, nazywany także osłoną filtra powietrza, jest dość niepozorną częścią jednośladu – w rzeczywistości pełni on niezwykle ważną rolę! Bez niego bezpieczne oraz komfortowe przemierzanie kolejnych kilometrów byłoby wręcz niemożliwe! Czym jednak właściwie jest ten komponent i dlaczego miałby być tak istotny dla pracy maszyny? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Airbox motocyklowy – czym on jest?

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego motocykla jest airbox motocyklowy. Stanowi on pustą komorę na wlocie większości silników spalinowych. Airbox najczęściej wytwarzany jest z tworzyw sztucznych. Sprawia to, że obudowa filtra powietrza zapewnia optymalny przepływ oraz ochronę filtra powietrza – a to wszystko bez znaczącego wpływu na masę maszyny.

Dlaczego airbox motocyklowy jest tak ważny?

Wysokie prędkości wiążą się z koniecznością pobierania jak największej ilości powietrza przez mechanizmy znajdujące się w jednośladzie – inaczej odpalenie silnika byłoby wręcz niemożliwe. Airbox motocyklowy stanowi element, który pozwala oczyścić powietrze z wszelkich niepożądanych w silniku substancji. Łączy on przy tym dwie funkcje: kierowanie przepływu powietrza przez filtr oraz ochronę samego filtra. Są one niezwykle istotne z uwagi na zabezpieczenie filtra powietrza przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Airbox skutecznie kieruje całe powietrze z dolotu na filtr, wyprowadzając je do układów znajdujących się przy silniku i nie dopuszczając do przepływu powietrza wokół filtra. Co więcej, z powodu mechanizmów wspomnianych wcześniej, układ ssący i przewody powodują niemały hałas – obudowy filtra powietrza do motocykli skutecznie tłumią niepożądane dźwięki.

Należy pamiętać, aby airbox motocyklowy znajdujący się w naszym jednośladzie był sprawdzany każdorazowo przy wymianie filtra. Pozwoli nam to na szybkie dostrzeżenie wszelkich nieprawidłowości. Jest to istotne z uwagi na fakt, że nieszczelności czy uszkodzenia – nawet te pozornie niewielkie – stwarzają ryzyko uszkodzenia filtra oraz zabrudzenia powietrza, które wprowadzane jest do silnika pojazdu. W niedługim czasie może się to przyczynić do uszkodzeń kolejnych podzespołów – cylindrów oraz tłoków.

Jeśli zauważymy usterkę obudowy filtra powietrza do motocykli, należy jak najszybciej ten komponent wymienić. Wysokojakościowe, niezawodne airboxy motocyklowe dostępne są tutaj: sklep.abcmotoru.com.pl/air-box!

Trochę historii: jak zmieniały się airboxy na przestrzeni lat?

Pierwsze airboxy motocyklowe były bardzo proste w swej konstrukcji – stanowiły one swego rodzaju pudełko, w którym filtr powietrza był przechowywany z dala od pozostałych elementów oraz zanieczyszczeń. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku pojawił się jednak nowy rodzaj airboxów. Nowy projekt pozwalał na współbrzmienie powietrza, czyli wahanie między wysokim a niskim ciśnieniem, w zależności od skoku silnika. Na przestrzeni lat nieustannie doskonalono tę część w motocyklu, aby miłośnicy jednośladów mogli się obecnie cieszyć lekkimi obudowami filtrów powietrza do motocykli.

Co się stanie, jeśli usuniemy airbox z motocykla?

Wielu początkującym motocyklistom wydaje się, że usunięcie airboxa z motocykla pozwoli im na większe zasięgi podczas jazdy. Można wymienić jednak kilka negatywnych konsekwencji takiego postępowania. Po pierwsze, efektem będzie większy hałas – obudowa filtra powietrza na motocykl projektowana jest w taki sposób, aby pośrednio tłumić dźwięk silnika. Co więcej, brak airboxa oznacza nierównowagę między ilością powietrza a paliwa w komorze spalania. Wyjmując osłony, zwiększamy jedynie ilość powietrza, podczas gdy paliwo pozostaje na tym samym poziomie. Może to skutkować zbytnim nagrzewaniem się silnika, a także prowadzić do zmniejszenia mocy wyjściowej pojazdu. Kolejnymi negatywnymi efektami może być pojawienie się uszkodzeń z powodu przedostawania się zanieczyszczeń z powietrza do silnika i ich zbytniego nagromadzenia. W najlepszym przypadku tłoki i ścianki silnika będą pokryte rysami, a w najgorszym… dojdzie do awarii silnika.

Nie można zaprzeczyć, że airbox motocyklowy stanowi niezwykle ważny element. Wśród najważniejszych jego funkcji można wymienić zapewnianie optymalnego przepływu oraz ochronę filtra powietrza. Zdecydowanie warto wyposażyć nasz pojazd w wysokojakościową obudowę filtra!

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments